گفتگو با رئیس خدمات درمانی شرکت ملی صنایع پتروشیمی

تلاش ما خدمت و تامین رضایت همکاران درحوزه درمان است

(یکشنبه ۱ آذر ۱۳۹۴) ۱۳:۵۹

نظام خدمات درمانی همیشه از اهمیت خاصی برخوردار بوده و گستره آن درنظام سلامت و درمان کشور غیر قابل کتمان است .درسازمانها که نیروی انسانی بی شماری به عنوان نیروی کار محور فعالیت ها و عامل استراتژیک سازمانی را تشکیل می دهند ارائه خدمات درمانی یکی از نیازهای اساسی برای آنان محسوب می شود .

احساس امنیت خاطر ، ارائه تمهیدات لازم و کمک به همکاران بیمار و رفع مشکلات آنان از وظایف امور خدمات درمانی است . باآقای مهدی طاهرکرمی رییس امور خدمات درمانی شرکت ملی صنایع پتروشیمی دراین زمینه به گفتگو نشستیم که درادامه می خوانید.

لطفا فعالیتهای واحدخدمات درمانی را تشریح فرمایید؟

کار اصلی خدمات درمانی در چند بخش تایید نسخ درمانی نفت ، بیمه تکمیلی البرز ، تمدید دفترچه خدمات درمانی پاسخگویی به همکاران جهت بررسی میزان هزینه های تاییدشده در بخش صنعت نفت و البرز و هماهنگی استفاده فرزندان ذکورکارکنان (22سال) پس از استعلام از سازمانهای بیمه گر با همکاری امور کارکنان و اخذ تعهد و اقرارنامه از تحصیل تا مادامیکه فرزند ذکور شاغل نباشد خلاصه می شود. حجیم ترین کار واحد ارسال نسخ درمانی به بیمارستان جهت تایید نسخه و پرداخت هزینه طبق تعرفه به همکارانی است که دفترچه نفت دارند که بخشی مستقیما توسط بیمارستان و بخشی دیگرتوسط  واحد خدمات درمانی درسیستم جامع تغذیه و پرداخت می شود.

درخصوص بیمه تکمیلی البرز نیز همه کارکنان حتی کسانی که دارای بیمه نفت و تامین اجتماعی هستند می توانند عضوشوند. افرادی که تحت پوشش این بیمه هستند هرماه مبلغی به میزان تقریبی 250000 ریال به عنوان بیمه تکمیلی از آنها کسر می شود و پس از تایید نسخ و هزینه ها توسط بیمه البرز طبق تعرفه پس از بررسی و تایید واحد خدمات درمانی با هماهنگی امورمالی به آنان پرداخت خواهد شد که البته همه کارکنان رسمی و قراردادی مدت معین و موقت و افراد تحت تکفل آنان برای همکاران مذکر، همسر ، پدر و مادر و برای همکاران اناث صرفا همسر و فرزندان می توانند در صورت تمایل از این بیمه استفاده کنند.

درزمینه بیمه تکمیلی چه تعداد عضو بیمه البرز هستند ؟

درحال حاضر 313 نفر ازکارمندان رسمی ، قرادادی،  مدت معین و موقت عضو هستند که در کل با خانواده های آنان 782 نفر عضو داریم.

در خصوص درمانگاه چه مسئولیتی دارید؟

ما در خصوص درمانگاه فقط بحث نظارت برحسن انجام کار را داریم و پیشنهاد یا شکایت همکاران را با رییس درمانگاه مطرح می کنیم. اگرپیشنهاد و یا انتقادی وجودداشت پس از بررسی دقیق نظرات را اقدامات لازم را انجام می دهیم مثلا وجود دکتردندانپزشک و کارشناس تغذیه ازمواردی است که طبق نظرات همکاران صورت گرفته است.از موارد دیگر هماهنگی معاینات دوره ای همکاران است که از طریق ما به درمانگاه معرفی می شوند و میزان سلامتی آنان بررسی می شود . 

درحال حاضر با وجود خصوصی سازی چه شرکتهایی تحت پوشش هستند؟

علاوه بر همکاران ستادی شرکت ملی صنایع پتروشیمی،شرکت پژوهش وفناوری و پتروشیمی دماوند نیز تحت پوشش ما قرار دارند البته جهت درمان و معاینات دوره ای کارکنان شرکتهای اکتشاف و تولید ، پژوهش و فناوری، سازمان بهینه سازی و  شرکت بازرگانی پتروشیمی هم از درمانگاه شرکت استفاده می کنند.

 مشکلات اصلی کارکنان درخصوص خدمات درمانی چیست؟

پرداخت بعضی هزینه ها ی درمان به عهده بهداری و بهداشت و درمان نفت  و بیمه تکمیلی البرز می باشد. بر اساس روال معمول دربرخی از موارد کمی تاخیر دارد که همکاران توقع دارند که مبلغ هزینه شده را سریعتر دریافت کنند .البته اقداماتی در این زمینه در دست انجام است تا مشکل حل شود.مورد دیگر همکاران دارای بیماری خاص هم مشکل دارند که درمان آنها هزینه های بیشتری را طلب می کند البته بیمارستان اقداماتی انجام داده ولی همه هزینه ها را پوشش نمی دهد.

یکی از دغدغه ها این است که کارمندان قراردادی نمی توانند از بیمارستان ودرمانگاه استفاده کنند خدمات درمانی راهکاری اندیشیده است؟

از طریق ما می تواند انعکاس یابد ولی این مساله باید ریشه ای بررسی شود .چون قراردادی ها زیر چتر سازمان تامین اجتماعی هستند و استفاده از بیمارستان مخصوص کارمندان رسمی و پیمانی هست و این نیاز به تصمیم گیری درسطح وزارت نفت و چهار شرکت اصلی دارد . مشکلات زیادی مثل هزینه و تعداد زیاد مراجعان را نیز باید در نظر گرفت چون درحال حاضر هم بیمارستان بسیار مراجعه کننده دارد و اگر قراردادی ها اضافه شوند کشش این همه جمعیت را ندارد.

برنامه فعلی وآینده امورشما چیست ؟

درخصوص معاینات دوره ای درحال گرفتن مجوز و تامین اعتبار برای نیروهای قراردادمدت موقت هستیم که در آینده ای نزدیک شاهد آن خواهیم بود.جهت ارائه خدمات بیشتر درخصوص بیمه تکمیلی از چند شرکت دیگر بیمه استعلام گرفتیم تا از بیمه هایی که خدمات بهتری دارند یا می توانند مکمل بیمه البرز شوند استفاده کنیم.همچنین در خصوص سیستم بیمه تکمیلی برنامه ای در حال راه اندازی می باشد که باعث تسریع در پرداخت هزینه های مربوطه می شود. در خصوص بیماریهای خاص اقداماتی انجام دادیم تا برای تعداد محدودی ازهمکاران که دارای این بیماری هستند تمهیدات خاصی از طرف سازمان بهداشت و درمان برای آنها انجام شود.

چه برنامه های جانبی برای همکاران درزمینه های درمان توسط این واحد انجام می شود؟

در طول سالهای گذشته سمینارهایی با پزشکان و کارشناسان مختلف از بیمارستان نفت درخصوص بیماریهای قلب و عروق،دیابت ،بی تحرکی و..... برگزار کردیم .همچنین درهفته سلامت با همکاری درمانگاه غدیر تمهیداتی جهت پیشگیری از بیماریها از قبیل فشارخون، قند، وزن و... انجام شد.ضمنا روزهای دوشنبه هرهفته کلینیک تغذیه در درمانگاه غدیر دایر می باشد.

نقش ویژه امورشما درخدمت به همکاران چیست؟

باوجود معدود پرسنلی که دراینجا  خالصانه  فعالیت می کنند به نظر من نقش ویژه این امور  این است که بتوانیم برای همکارانی که دارای بیماری و مشکل هستند امنیت خاطر ایجاد کنیم .ایشان را راهنمایی می کنیم تا در این زمینه دغدغه نداشته باشند.سعی می کنیم با فعالیت زیادی که داریم  بسیاری از مشکلات همکاران را در قالب وظایف سازمانی و حتی به صورت دوستانه رفع کنیم و همیشه با خوشرویی به همکاران خدمت کنیم.


تعداد بازدید : ۲,۳۵۳
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید