2

گفتگو بادکتر عباس زارع ، سرپرست بهداشت و درمان صنعت نفت ماهشهر/ فراز و فرود بهداشت و درمان صنعت نفت ماهشهر

(سه شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۴) ۰۹:۰۰

بهداشت و درمان صنعت نفت در ماهشهر با توجه به فراخور بروز و توسعه این صنعت، مسئولیتی سنگین بر عهده دارد چرا که دراین منطقه جغرافیایی کنترل کیفیت بهداشت روانی و جسمی کارکنان و خانواده های آنان نیازمند برنامه ریزی دقیق و پیش بینی آسیب هایی است که ممکن است ساکنان و کارکنان یک منطقه صنعتی با آن روبرو شوند.


مرکزبهداشت و درمان صنعت نفت ماهشهر با اداره بیمارستانی 200 تختخوابی، 3 درمانگاه خانواده و 11 مرکز طب صنعتی مشغول به فعالیت است و تلاش می کند تا حد ممکن نیازهای سلامت کارکنان صنایع پتروشیمی و مردم منطقه را برطرف کند. دکتر عباس زارع سرپرست بهداشت ودرمان صنعت  نفت ماهشهر از محدودیت ها و شرایط کاری در این حوزه درمانی می گوید.
چطور شد که به عنوان پزشک جذب وزارت نفت شدید؟
از سال 71 برای گذراندن طرح مناطق محروم، به ماهشهر آمدم، متناسب با نیاز بهداشت و درمان صنعت نفت درحدود 23 سال در بهداری نفت مشغول کار هستم.
فلسفه وجودی یک سیستم وسیع درمانی جداگانه در مجموعه نفت چیست؟
همراه کاشف اولیه نفت که به ایران آمده بود یک پزشک هم حضور داشته است. صنعت نفت در مناطق مختلف مجتمع هایی دارد که معمولا در آن مناطق امکانات بهداشتی و درمانی وجود نداشته به همین دلیل بنا بر ضرورت این صنعت ، فضاهای بهداشتی و درمانی هم شکل گرفت. یعنی کارمندانی که خانواده خودرا رها می کند و خود بالای  دکل ها و بر سر چاه ها در مناطق عملیاتی می رود و سخت کار می کند ، باید خیالش راحت باشد که یک گروه دیگری از نظر درمانی وجود دارد که می تواند ازایشان خانواده شان را مراقبت کند و این وظیفه ما بوده و هست که همیشه به بهترین شکل انجام شود.
مجموعه بهداشت و درمان صنعت نفت ماهشهر  شامل چه بخشهایی است؟
شامل یک بیمارستان و سه درمانگاه خانواده و 11 درمانگاه صنعتی است. این مجموعه ها کلاً 800 کارمند دارند که 320 نفر نیروی رسمی و مابقی نیروهای آن قراردادی و پیمانکاری است. در حال حاضر پزشک و پزشکیار و فوق تخصص در همه بخشهای مورد نیاز در مرکز داریم  و  به خانواده های معزز وزارت نفت و  سایر شهروندان خدمات رسانی می کنند.
پزشکان متخصص دربیمارستان صنایع پتروشیمی ماهشهر بومی هستند یا پروازی؟
90 درصد متخصصان این بیمارستان ساکن ماهشهر هستند و تعداد کمی از اهواز یا تهران می آیند. اگر این افراد منزل مسکونی نداشته باشند، امکانات رفاهی ازقبیل مسکن تامین می کنیم تا همین جا دائم ساکن باشند.
وضعیت کنونی بیمارستان درخصوص همکاری پزشکان چگونه است؟
در تمام رشته ها به صورت کامل پوشش داریم اما اگر به عنوان بخش خصوصی فعالیت کنیم قطعاً میزان و نوع همکاری با ما بهتر خواهد بود. فعلاً کمبودی نداریم اما به عنوان بیمارستان دولتی چون برخی متخصصان نمی توانند با ما همکاری کنند ضریب اشغال تخت هایمان پایین آمده است. برای جبران این وضعیت با افزایش مناسب حقوق به پزشکان تا حدی این شرایط را جبران کرده ایم اما کماکان همکاران پزشک انگیزه کافی را ندارند.
جمعیت تحت پوشش خدمات درمانی شما چند نفراست و درحال حاضر چند تخت فعال است؟
در میان نیروهای وزارت نفت 30 هزار نفر تحت پوشش ما هستند و این جدا از سایر بیمارانی است که به مامراجعه می کنند. در حال حاضر 90 تخت فعال داریم. البته ظرفیت بیمارستان تا 200 تخت است اما فعلاً در همین تعداد کفایت می کند.
بودجه بیمارستان از کجا تامین می شود و شرکتهای خصوصی در این زمینه چه نقشی دارند؟
بودجه این بیمارستان را سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت تامین می کند اما با این وجود هر یک از شرکتهای پتروشیمی در منطقه درصدی از سهمشان را پرداخت می کنند که البته این رقمها کفاف نیازهای ما را نمی دهد.
بسیاری از شرکتها در منطقه خصوصی شده اند، اگر بخواهند با ما همکاری داشته باشند باید مرکز بهداشت و درمان صنعت نفت را حمایت کنند و در مقابل هزینه های سنگین اداره بیمارستان، باید تلاش بیشتری برای این همکاری صورت گیرد و مدیران عامل محترم پتروشیمی منطقه باید مساعدت بیشتری نسبت به مرکز بهداشت و درمان صنعت نفت ماهشهر داشته باشند.
وضعیت کلی بیمارستان صنایع پتروشیمی چگونه است؟
میزان رضایت نسبی از بیمارستان خوب است. همیشه پیشگام و درجه یک بوده ایم و همچنین از رتبه بندی عالی برخورداراست. البته نظر کارکنان و مردم هم باید نظرسنجی شود. در حال حاضر کمبودی نداریم اما همیشه به دنبال بهتر شدن هستیم. در همین راستا هم لیستی از نیازها را تهیه کرده ایم که حدود 12 میلیارد تومان بودجه نیاز دارد که با انجام آن بسیاری از سیستمها و دستگاه های مصرفی بیمارستان تغییر می کند.
درخصوص خدمات دندانپزشکی اقداماتی برای رفع کمبود داشتید؟
ترجیح می دهیم که خانواده های محترم وزارت نفت در ماهشهر،  برای نیاز به خدمات دندان پزشکی خود به مکان دیگری مراجعه نکنند. می دانیم که کمبودهایی داریم ولی در حال راه اندازی پلی کیلینیک جدید هستیم که با راه اندازی آن 50 درصد مشکلاتمان حل خواهد شد.
شایعترین بیماری درمنطقه ماهشهر چیست؟
به دلیل شرایط محیطی و آلودگی هوا و گرد و خاک شایعترین بیماری در منطقه ماهشهر ، بیماریها ی تنفسی و در درجه بعدی تصادفات و بعد هم بیماریهای قلبی و عروقی قرار دارند.
به عنوان یک بیمارستان دولتی، طرح تحول سلامت را چگونه ارزیابی می کنید؟
طرح تحول سلامت برای ما مشکل ایجاد کرده است.  بدلیل اینکه ما بیمارستان دولتی هستیم و یارانه سلامت به این بیمارستانتعلق نمی گیرد و بنابراین مجبورهستیم برای ادامه کار پزشکان و پرسنل این مابه التفاوت را تا حدی جبران کنیم. در بیمارستان های دولتی یارانه سلامت به پزشکان تعلق می گیرد اما در بیمارستان ما خیر، و باید این مابه التفاوت را جبران کنیم. مثلا یک پزشک مقیم که یک شب "آنکال" باشد 500 هزارتومان دریافت می کند اما ما این مبلغ را نمی توانیم بدهیم چون یارانه سلامت نداریم. در این شرایط به جز نیروهای خودمان سایر بیماران که همیشه از سوی پزشکان در ساعت کاری پذیرش می شدند کم یا حذف شده‌اند. البته با وجود این تفاوت قابل توجه، بین بیمارستانهای دولتی و خصوصی، همکاری خوبی با ما دارند.
چه اقداماتی برای رفع این مشکل صورت پذیرفته است؟
در این زمینه مکاتبات زیادی با دولت و مجلس و همچنین وزارت نفت داشته ایم اما تا کنون جواب مناسبی دریافت نکرده ایم. از زمانی که طرح تحول سلامت اجرا شده است، بیمارستان ما به عنوان بیمارستان دولتی، کشش خاصی که قبلا متخصصان برای حضور و عمل داشته اند را از دست داده است.
بهداشت و درمان درمورد سلامت روانی افراد و خانواده ها چه نقشی ایفا می کند؟
در مورد سلامت روان علاوه بر بیمارستان، واحدهایی را در شرکت های پتروشیمی داریم که مشاوران ما در همان محل پروژه حضوردارند. در شهرک بعثت و شهر شهید چمران و بیمارستان فعالیتهای مختلفی همانند واحدهای پتروشیمی برای نشاط و افزایش روحیه مردم و کارکنان داریم. تاکنون آمار چشمگیری از درصد خودکشی یا بستری و یا اعزام به موجب بیماری روانی نداشته ایم.

 
تعداد بازدید : ۳,۰۱۲
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید