2

گفتگو با محمد مهدی شکری دارنده مدال طلای المپیاد کامپیوتر/ موفقیت در زندگی مفید بودن و رضایت از زندگی است

گفتگو با  محمد مهدی شکری دارنده  مدال طلای المپیاد کامپیوتر/ موفقیت در زندگی مفید بودن و رضایت از زندگی است
(سه شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۴) ۰۹:۰۰

کسب نشان طلا در المپیاد کامپیوتر کشوری در سال 94 و نیز کسب رتبه سوم و کسب نشان برنز این المپیاد در سال 93 بیانگر تلاش مستمر و خستگی ناپذیر و عزم اراده جوانان ایران اسلامی در رسیدن به قله های رفیع علم و دانش بوده و مایه سربلندی و افتخار خانواده بزرگ صنعت پتروشیمی ایران است. این پیام مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی به محمد مهدی شکری فرزند یکی از همکاران شرکت ملی صنایع پتروشیمی با این افتخارات است .با این جوان رتبه برتر کشوردرالمپیاد کامپیوتر گفتگویی انجام دادیم که درادامه می خوانید

لطفا خودتان را معرفی فرمایید؟

محمد مهدی شکری هستم  18 سال دارم.ازاول دوره راهنمایی درمدرسه علامه حلی (تیزهوشان) مشغول به تحصیل بودم  و  اکنون در مقطع  پیش دانشگاهی تحصیل می کنم .

شما چگونه به رشته کامپیوتر علاقه مند شدید؟

در مقطع راهنمایی مدرسه دوره های کامپیوتر برگزارکرد و برنامه نویسی ابتدایی را به ما آموزش دادند و به این ترتیب من پایه کار کامپیوتر و برنامه نویسی را یاد گرفتم. دردوره دبیرستان از میان المپیادهای ریاضی و فیزیک و کامپیوتر، کامپیوتر را انتخاب کردم و در همان سال اول برای المپیاد کامپیوتر شروع به خواندن درس های مربوطه کردم.  بخش برنامه نویسی برای من راحت تر بود اما بخش های دیگر را هم  برای خواندن شروع کردم.

چه افتخاراتی تاکنون کسب کردید؟

از سال دوم دبیرستان موفق شدم مدال برنز را کسب کنم و سال سوم مدال طلا کسب کردم. البته المپیاد کامپیوتر در مورد علوم کامپیوتر است و نه تنها نرم افزار؛ علوم کامپیوتر بخش برنامه ریزی و به قولی ریاضی کار است و برنامه نویسی بخش پیاده سازی است.

چه کسانی مشوق شما بودند؟

بعد از لطف خدا بیشترین کمک ، پشتیبانی و تحمل را پدر و مادرم داشتند و همراهی و برنامه ریزی خانواده تاثیر زیادی داشت. نظارت روی کارها و برنامه ریزی از سوی خانواده تاثیر زیادی روی کارهای من داشته است. متاسفانه نظام آموزشی در دوره سوم دبیرستان ا افراد را ترغیب می کند که در المپیاد شرکت نکنند. چون ریسک آن زیاداست و شرایط همزمانی کنکور و المپیاد انقدر سخت می شود که فرد ترغیب می شود این وقت و هزینه را برای کنکور بگذارد. اما وقتی پای علاقه به میان می آید، فرد این کار را اولویت قرار می دهد. اگر خانواده هم همراهی کند می تواند با همان ریسک آموزشی موفقیت خود را دنبال کند.

علت موفقیت خود را در چه می دانید؟

اول از همه لطف خدا شامل حال من بود.چون این مراحل یک سری امتحان است که هر چقدر هم تمرین داشته باشید باز هم ممکن است یک مورد وجود داشته باشد که نتوانید پیش بینی کنید. مثلا سرجلسه امتحان حالتان بدشود به همین دلیل باید در این مورد خدا را شکر کرد. در عین حال تلاش و همت  بود وهمچنین من علاوه بر دوره های المپیاد مدرسه با چند نفر از برگزیده های المپیاد سالهای گذشته مشورت و راهنمایی گرفتم. علاوه بر این موارد برنامه ریزی ، اولویت گذاری و عدم تلف کردن وقت هم مهم بود.

کسب مدال طلای کامپیوتر چه امتیاز خاصی دارد؟

امتیاز مستقیم این موفقیت ورود به دانشگاه بدون کنکور است .

دردوران تحصیل هم ممتاز بودید؟

در دوران مدرسه هم در دروسی رتبه داشتم. در دوران راهنمایی به الکترونیک علاقه داشتم و در ان دوره  روی رباتها تلاش و کار زیادی می کردیم.  در این دوران همیشه جزو 5 نفر اول مدرسه بودم و سوم راهنمایی و دوم دبیرستان جزء نفرات برتر بودم  و  پروژه های من  پروزه  برتر  بود.

برای آینده چه برنامه ای دارید؟

در این المپیاد با حدود 10هزار نفر رقابت داشتم .سعی دارم در المپیاد جهانی نیز شرکت کنم در رشته مهندسی نرم افزار کامپیوتر ادامه تحصیل خواهم داد.

خلاقیت و نوآوری چه تاثیری دراین رشته دارد؟

در این رشته خلاقیت در قدرت ساخت  و اثبات الگوریتم ها بسیارموثر است.

کسانی که المپیاد شرکت می کنند با چه مشکلاتی روبرو هستند؟

در شرایط همزمانی کنکور و المپیاد به دلایلی افراد ترغیب می شوند این وقت و هزینه را برای کنکور بگذارند.زیرا زمانی که این وقت را برای حضور درالمپیاد می گذاریم ، ممکن است مدال طلا نیاورند  هر چند که فرق بین طلا  و  نقره خیلی کم است . کسی که طلا  می آورد  امتیازاتی  دارد ، مثلا  کنکور  نمی دهد  اما کسی که نقره کسب می کند اگرچه  فاصله  کمی با  طلا  دارد  اما  از امتیازات  محروم می شود. در این شرایط خیلی ها با این مسائل ضرر می کنند ، یعنی وقت و  هزینه زیادی را برای المپیاد داشته اند و حالا که نقره گرفته اند فرصت کنکور خواندن را از دست داده اند. در این شرایط  انگیزه  المپیادی  بودن  را از دست  می دهند.

به  ورزش و هنر هم علاقه مندید؟

بنده به ورزش کوه نوردی و شنا علاقه دارم اما در عین حال نقاشی کردن و نوشتن ، دیدن فیلم و انیمیشن کوتاه را هم دوست دارم.

نظرتون درباره جمله علم بهتر است یا ثروت چیست؟

باید دید که هر فرد رسیدن به علم  را موفقیت می داند یا رسیدن به ثروت  را. اگر تعریف موفقیت  را رسیدن به ثروت بدانیم ، تعریف فرق می کند و وقتی که رسیدن به علم  باشد ، نوع دیگری  برای موفقیت  تعریف می شود. برای من موفقیت در زندگی مفید بودن  و  رضایت  از  زندگی است و  اگر من چند سال به عقب برگردم همین راه  را  انتخاب می کنم  و  این به نظر من موفقیت است.

به همسالان خود که تمایل دارند در المپیاد شرکت کنند چه توصیه ای دارید؟

پیشنهادم این است که اگر قصد شرکت در المپیاد  را  دارند  علاقه  و  اراده  برای  حرکت  به  سمت  موفقیت کافی است. در عین حال  باید  برنامه ریزی  کرد  و  منابع  مربوطه را  پیدا  و  مطالعه کنند.

 تعداد بازدید : ۶,۵۶۴
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید