شادی، شادی می آورد

(چهارشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۴) ۰۹:۲۷

شادی یکی از هیجانات اصلی انسان است، یک حس درونی است که نشانه های فکری، رفتاری زیادی دارد. در واقع شاد بودن می تواند بیانگر میزان رضایتمندی فرد از زندگیش باشد.

انسان شاد از نظر فیزیولوژیکی با انسان ناشاد متفاوت است، چرا که در مناطق مغز انسان شاد به طور طبیعی هورمونی از جمله سروتورین، نوراپی نفرین، دوپامین بیشتر ترشح می­شود و افزایش ترشح هورنهای ذکر شده، انرژی بدن را افزایش می­دهد و عملکرد ذهنی فرد و سلامت دستگاه ایمنی بدن را نیز کارآمدتر می­کند و از طرفی وقتی عملکرد ذهنی و سلامت جسمی فرد، سالم و صحیح باشد، فرد شاد می­شود و این شادی به طور طبیعی بر روی ترشح هورمونهای شادی بخش تاثیر مثبت می­گذارد و می توان گفت: شادی، شادی می­آورد و یک ارتباط دو طرفه بین فکر و جسم وجود دارد.

 

ویژگی شخصیتی افراد شاد

1.      افراد شاد مثبت اندیش یا منفی گرای صرف نیستند. بلکه متناسب با موقعیتی که در آن قرار می­گیرند،   می­ اندیشند و عمل می­کنند و در زندگی­شان تعادل ایجاد می­ کنند. یعنی در هر ثانیه در هر موقعیت کاری، خانوادگی و .... به موقعیت موجود به طور اغراق آمیز (مثبت یا منفی) نگاه نمی­ کنند، به جای تفسیر بیشتر موقعیت و  مشکل را توصیف می­ کنند و حقیقت موجود را می­ پذیرند و به دنبال راه کار هستند.

2.      افراد شاد عقل هیجانات منفی مثل خشم، ناکامی، غم را دارند و در زمان غم و عصبانیت تصمیم نمی­ گیرند و خود و یا دیگران را در این شرایط سرزنش نمی­­کنند. سهم خود و محیط را در ایجاد احساسات منفی در نظر می ­گیرند و با دادن فرصت به خود و دیگران برای کاهش احساسات منفی به دنبال گذر زمان و راه حل مناسب هستند. و هرگز خود و اطرافیانشان را با دیگران مقایسه نمی­ کنند. این امر باعث می­ شود که اطرافیان فرد شاد نیز تحمل هیجانات منفی در آنها بالا ­رود.

3.      افراد شاد تمایل به تغییر دارند و جای شکایت و غُر زدن، تغییر را با آغوش باز می­ پذیرند و در مقابل تغییرات زندگی کنترل خود را از دست نمی­ دهند، چرا که بر افکار و رفتارخود، مدیریت دارند، سهم خود و محیط و اطرافیان را در تغییر یا حتی شکست­های موجود خود و دیگران در نظر می­ گیرند و می ­پذیرند و سعی می­ کنند به قدر توان خود و دیگران برای آنچه که امکان تغییر است، تلاش کنند و آنچه که غیر قابل تغییر است، به همان شکل بپذیرند. اطرافیان فرد شاد نیز با این روش احساس توانمندی و تمایل به تغییر دارند.

4.      افراد شاد عزت نفس و اعتماد به نفس بالایی دارند، یعنی ویژگی­های مثبت و منفی خود و دیگران را
می­ شناسند و می­ پذیرند و وروی ویژگی­های منفی نمی ­ایستند، از خود و دیگران رضایت دارند و با انعطاف­ پذیری متعادلشان با دیگران مشورت می­ کنند، به راحتی درخواست کمک می­ کنند و به یاری دیگران می ­شتابند (بدون سرزنش و مقایسه) با این روش اطرافیان فرد شاد نیز حس راحتی با فرد شاد دارند و در صورت مشکل به راحتی درخواست کمک می­کنند.

5.      افراد شاد دلبسته به دیگران هستند، اما هرگز وابسته به اطرافیانشان نمی­شوند و شادی خود را وابسته به دیگران نمی­دانند یعنی تمایل دارند که دیگران حضور داشته باشند اما برای ایجاد شادی در خود، وابسته دیگران نمی­باشند و اصرار به حضور دیگران نمی­کنند.

6.       افراد شاد ورزش و تفریح خصوصاً طبیعت گردی را از زندگی­شان حذف نمی­کنند.

7.      افراد شاد در خوشحال کردن دیگران و خود از هر فرصتی استفاده می­کنند. چرا که خود و دیگران را دوست دارند حتی اگر نقص یا اشتباهی از خود یا دیگران ببینند و در نگاه به خود، دیگران یا زندگی بر روی جنبه­های منفی نمی­ایستند. در ضمن برای شاد کردن دیگران، خود را به اطرافیانشان تحمیل نمی­کنند و اجازه انتخاب را در هر شرایطی به آنها می­دهند.

8.      افراد شاد به روابط اجتماعی و بین فردی و به طور کلی ارتباط برقرار کردن صحیح با نزدیکان یا دوستان اهمیت می­دهند. چرا که این روابط در شرایط مختلف خصوصاً در بحران­های زندگی بسیار کمک کننده است. در واقع ارتباط با دیگران، شادی جمعی می­آورد که بر شادی فردی بسیار تاثیر گذار است.

9.      افراد شاد در زمان تحلیل موفقیت­ها و شکست­های خود، بیشتر موفقیت­های خود و دیگران را به یاد می­آورند، و در زمان یادآوری شکست­های خود و دیگران، بدون سرزنش و قضاوت و مقایسه، فقط سعی می­کنند به عنوان تجربه آموزنده (حتی اگر درد آور باشد) به آن نگاه کنند و اشتباه را گناه بزرگ نمی­دانند.

10.  مدیریت زمان و هدفمند بودن زندگی از مهمترین عواملی است که باعث معنی دار شدن زندگی افراد شاد
 می­شود. یعنی این افراد برای خود و اطرافیانشان همیشه برنامه دارند. اما هرگز خود و برنامه­هایشان را به اطرافیانشان حتی همسر و فرزند تحمیل نمی­کنند و فقط پیشنهاد می­دهند. دموکراسی در ثانیه ثانیه
زندگی­شان (زندگی فردی- اجتماعی) دیده می­شود. به دلیل این ویژگی است که فرزندان و اطرافیان این افراد، خلاق و توانمند می­شوند.

11.  افراد شاد سپاسگذاری و قدردانی را از اطرافیانشان فراموش نمی­کنند و نسبت به آنها بخشنده­اند. همدلی و خوب گوش دادن بدون به اطرافیان بدون قضاوت و کنترل یکی از ویژگی­های مهم افراد شاد است. به همین دلیل اطرافیان افراد شاد همیشه حس شنیده شدن و دیده شدن را گزارش می­کنند.

12.  حل مسئله­های افراد شاد تونلی نیست یعنی چند جانبه و گسترده به مشکل نگاه می­کنند و در واقع خلاق هستند به همین دلیل در زمان مشکل (چه برای خود و چه برای دیگران) آشفته نمی­شوند. این خصلت مناسب باعث  می­شود که اطرافیان همیشه در زمان مشکل به راحتی به آنها مراجعه کنند.

13.  افراد شاد از خستگی، پذیرش مسئولیت جدید، یادگیری مهارت جدید (هنر، ...) نمی­ترسند و آن را با آغوش باز می پذیرند پشت کاردارند، اما در این شرایط از درخواست کمک از اطرافیانشان خجالت نمی­کشند.

14.  افراد شاد ابعاد معنوی خود را فراموش نمی­کنند و در این زمینه فعالیت دارند ( بهتر است مورد رسوم گذاشته شود).

15.  افراد شاد سعی در تغییر دیگران و تحمیل خود به اطرافیانشان ندارند آنها را به همان شکل می پذیرند، اما تشویق برای تغییر آنها را فراموش نمی­کنند البته بدون قضاوت، سرزنش و کنترل این افراد نظرات خود را به صورت پیشنهاد برای دیگران مطرح می­کنند.

16.  در آخر تاکید می­کنم که افراد شاد در حال زندگی می­کنند و نیم نگاهی به گذشته و آینده دارند، غرور بی­جا و تعصب خشک، انعطاف ناپذیری، دید قضاوتی و کنترل گری و مقایسه گری ندارند. در ادبیات گفتاری آنها مَن مَن دیده نمی­شود. وابستگی و خود شیفتگی در آنها جایی ندارد.

 در واقع موارد ذکر شده در مورد افراد شاد باعث شادی خود و دیگران می­شود و بسیار در شادی و توانمند کردن دیگران تاثیر گذار است، در غیر این صورت شاید فرد ظاهراً شاد باشد اما نمی­تواند باعث خوشحالی واقعی خود دیگران شود.

 

                                                                                                                                                                                       شیرین ایزدی

                                                                                             کارشناس ارشد روانشناس بالینی

تعداد بازدید : ۱,۷۷۰
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید