شیرین ایزدی کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

اینترنت، فضای مجازی و نوجوانان

(سه شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۵) ۱۱:۴۲

دوره نوجوانی که با بلوغ همراه است از حساس ترین دوره رشد زندگی هر فرد است.چرا که دراین دوره هویت نوجوان درهر زمینه ای در حال شگل گیری است از جمله هویت تحصیلی ، مفهوم وچگونگی ارتباط با جنس موافق ومخالف، باورهای مذهبی ،سیاسی، اجتماعی،شغلی ،عشق و....و از آنجا که نوجوان سرمایه اصلی هر جامعه است ، چگونگی شکل گیری هویت او مثل چگونه نگاه کردن او به موارد مذکوربسیار مهم است از این جهت امروزه در جوامع پیشرفته سرمایه گذاری دقیق و علمی بر روی این قشر از جامعه انجام می شود.

فضاهای مجازی  و اینترنت سهم زیادی بر شکل گیری هویت نوجوانان  و حتی تغییر باورهای بزرگسالان دارد.از جمله عواملی که باعث سهم زیاد اینترنت وفضاهای مجازی درشکل گیری هویت نوجوانان دارد دسترسی آسان وکم هزینه بودن آن ، محتوای جذاب ویا تحریک کننده آن به شکل دیداری_شنیداری ، استفاده همگان ازآن با هر سن وجنسی است.به نوعی فضای مجازی زبان مشترک وارتباط آسان نوجوانان وغیر نوجوان شده است.یکی از نگرانی هایی که درفضای مجازی پررنگ است،نمایش فیلم ها ویا عکس های عریان وپورنو می باشد.دکتر مارک سوسین رییس انجمن روان شناسان کودکان ونوجوانان نیویورک می گوید:

فیلم های مستهجن با پرکردن  خلاهایی که با رویاها وخیالات کودک پر می شوند و به کمک تصاویر عینی که تا به حال به ذهن کودک  خطور نکرده خواب وخیال او را  به یغما می برد.

تحقیقات اخیر روانشناسان نشان داده شده است که این گونه تصاویر (تجاوزو...) بلوغ زودرس ،تمایل به برقراری رابطه با هم جنس،تمایل به انحراف جنسی را بیشتر کرده است.

به عبارتی تعریف جدید و بیمارگونه ای از رابطه جنسی، عشق و.... را به نوجوان وحتی بزرگسالان می دهد.برای از دست ندادن این سرمایه ملی وکاهش آسیب به نوجوانان بایداقدامات ذیل صورت پذیرد:

1-برنامه ریزی دقیق تری برای بهداشت روان وشکل گیری درست هویت نوجوان توسط مسئولین درنظر گرفته شود.

2-حداقل تا سن 15 سالگی اجازه استفاده از فضاهای مجازی را به طور مکرر و شخصی به نوجوان داده نشود و برای حساس نشدن کودک به این امر و عقب نیفتادن از تکنولوژی روز با نظارت والدین ساعتی درروز اجازه استفاده از فضاهای مجازی داده شود و حتی در حد فهم کودک مزایا و معایب این فضاها بیان شود.

3-کودک ونوجوان را به دوست یابی درفضاهای واقعی تشویق کنید و خودتان بطور عملی در این زمینه به اوکمک کنید. مثل دعوت از دوستان مدرسه و...

4- والدین درمنزل زمان استفاده از اینترنت  و فضاهای مجازی را برای خود  و فرزندانشان با تعیین زمان های مشخص در روز مدیریت و محدود کنند و سعی کنید در استفاده از فضاهای مجازی برای خود و فرزندانشان الگوی مناسبی باشند.

5- فرزندانشان را با ورزش ، فعالیتهای تفریحی، هنری، معنوی آشنا کنند و هرهفته زمانی را برای این امر اختصاص دهندکه تشویق و نه اجبار دراین زمینه ابزار مهمی است.

6- با فرزندانشان صمیمی باشند.بدون سرزنش ،تهدید،ترک آنها را تشویق کنند که می توانند درمورد هر مساله ای بدون اضطراب با والدین صحبت کنند.در مورد اثرات نامطلوب فیلم های پورنو و معضلات اجتماعی در حد فهم نوجوان با او صحبت کنند.این روش کمک می کند که اگر فرزندتان  ناخواسته و یا حتی خواسته درگیر فضاهای مجازی نامناسب شد بتواند به موقع ازشما کمک بگیرد.

7-والدین شیوه استفاده مفید از اینترنت  و فضاهای مجازی را به کودکانشان بیاموزند مثلا خود و نوجوان خود را عضو سایت های آموزشی(علمی،تفریحی،مذهبی،هنری)بهداشتی نمایند.

تعداد بازدید : ۸۴۰
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید