گفتگو با کیان شیر طاوونی

آرزویم حضور در المپیک و کسب مدال برای کشورم است

آرزویم حضور در المپیک و کسب مدال برای کشورم است
(شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۵) ۰۹:۳۹

کیان شیرطاونی عضو تیم ملی نوجوانان در رشته سوارکاری است .وی اخیرا مقام اول سوارکاری مسابقات داخلی کشور را کسب نموده است ودر اولین حضور خود درمسابقات بین المللی موفق به کسب مدال برنز تیمی وعنوان پنجم انفرادی گردیده است .

کیان فرزند فرحناز عرب حسنی همکار عزیزمان در شرکت ملی صنایع پتروشیمی است. نشریه الکترونیکی خانواده پیام پتروشیمی به رسم انعکاس موفقیت این نوجوان از خانواده صنعت پتروشیمی با وی گفتگویی صمیمی انجام داده است که درادامه می خوانید.

لطفا خودتان را معرفی بفرمایید؟
من کیان شیر طاوونی درتهران به دنیا آمدم ومتولد سال 1379 می باشم. در رشته تجربی در دبیرستان علامه طباطبایی مشغول به تحصیل هستم و عضو تیم ملی رشته سوارکاری هستم.

چند سال است که دراین رشته ورزشی فعالیت می کنید؟ درچه گروه فعالیت می کنید؟

نزدیک به 5 سال است،ولی حدود 3 سال به شکل حرفه ای دنبال می کنم و درگروه یا رده نوجوانان قرار دارم.

با توجه به وجود رشته های ورزشی دیگر چی شد که اسب سواری را انتخاب کردید؟
از بچگی به اسب علاقمند بودم تا اینکه یک روز برای تفریح به باشگاه سوارکاری چیتگر رفتم و از آن پس علاقه ام به اسب تشدید شد و تصمیم گرفتم این رشته را دنبال کنم.

مشوق اصلی شما دراین رشته چه کسی بوده است؟
مشوق اصلی در این رشته پدرم بود که از ابتدا مرا همراهی کرد تا اینجا برسم.

درهفته چندروز تمرین می کنید؟
در ایام تحصیل(مهر تا خرداد) حداکثر 1 الی 2 روز در هفته تمرین می کنم ولی در تابستان از نهایت وقت استفاده می کنم تا بتوانم با تمرین زیاد و پشتکار در مقام های برتر بایستم که چیزی حدود 3 الی 4 روز در هفته می شود.

تاکنون درچه مسابقات پرش اسب شرکت کرده و چه مقام هایی راکسب نموده اید؟در رشته تیمی و انفرادی؟
تاکنون در چندین مسابقات هیئتی پرش با اسب شرکت کردم و مقام های متفاوتی مثل 2،6 و 5 گرفتم ولی مسابقات بزرگ و اصلی از قبیل CSI (بین المللی با حضور 6 کشور +ایران در انفرادی 5 و در تیمی رتبه 3 را کسب کردم) به علاوه مسابقات و جام های کشوری از قبیل جام نشاطی ،جام نقش جهان و جام فجرپدیده سازان مقام های به ترتیب 2 ،8 و 1 این مسابقات را کسب نمودم.

با چه مشکلاتی مواجه هستید؟
اساسی ترین مشکل من کنکور است که برای رشته ی پزشکی باید بسیار تلاش کنم و امیدوارم که با دبیران لایق و شایسته دبیرستان علامه طباطبایی واحد کارگر شمالی بتوانم در این عرصه موفق شوم.

به غیر از این ورزش به ورزش دیگری هم علاقه مند هستید؟
به ورزش تنیس علاقه مندم ولی هنوز به درجه مسابقات نرسیدم.به علاوه طبیعت گردی از قبیل کوهنوردی را نیز دنبال می کنم.

آیا خانواده شما هم اهل این ورزش یا ورزش دیگری هستند؟توضیح دهید؟
پدرم نیز به سوارکاری علاقه مند است .کوهنوردی و طبیعت گردی را از پدرم آموختم به دلیل اینکه او در این عرصه فعالیت داشته است.

وضع درسی چطوره با ورزش برا ی درس خواندن مشکلی نداری؟
تاکنون سعی داشتم وضع درسی را در بهترین حالت پیش ببرم و هیچ مشکلی با ورزش نداشتم ولی از این پس به دلیل سختی کنکورمجبور به کاهش تمرینات هستم.

وقتی ورزش می کنی و افتخاراتی به دست می آوری چه احساسی داری؟

احساس می کنم توانسته ام با این افتخارات نتیجه زحمات و کار و تلاش و تمرینات پی در پی را به دست بیاورم و اطرافیان را خوشحال کنم به خصوص پدرم ،مربی ام و کسانی که در این عرصه مرا همراهی کردند.

یک جمله زیبا درمورد ورزش ویا اسب سواری بگویید؟
یک جمله زیبا از امام صادق (ع) می دانم که می فرمایند:خیر و برکت در پیشانی و مقدم اسبهاست یعنی اسبها مایه خیر و برکت هستند.

چه اسبی را دوست داری متعلق به خودت باشد؟

هم اکنون از اسبهای خودم راضی هستم و امیدوارم که با آنها در مسابقات نتیجه بهتری بگیرم ولی طبیعی است که با پیشرفت در سوارکاری ارتقا اسب در سطوح بالاتر رخ می دهد.

یک سوارکار خوب باید چه عوامل وشرایطی برایش مهیا باشد؟
شرایط روحی یکی از مهم ترین عوامل موفقیت در سوارکاری است، زیرا سوارکاری جزو سخت ترین رشته های ورزشی است و تمرکز بالایی نیاز دارد، برای همین حین تمرین تمرکز بالا می تواند کمک کند.

آیا فدراسیون سوارکاری حمایتهای لازم مادی ومعنوی از سوارکاران را دارد؟
اخیراً در برگزاری مسابقات بین المللی ، فدراسیون سوارکاری با تشکیل کلاسهای حرفه ای که با حضور مربی های داخلی و خارجی انجام می پذیرد بر پیشرفت سوارکاری نوجوانان و جوانان و حتی بزرگسال نقش موثری داشته است.

سقف آرزوهایت دراین رشته تا کجاست؟
حضور در المپیک و کسب مدال به افتخار کشورم ،والدینم و مربی ام.


دربین سوارکاران خارجی با کسانی که مسابقه دادی کدام حرفه ای تر عمل می کردند؟
چون رقابت در بین سوارکاران خارجی بسیار سنگین است نمی توان گفت کدام یک بهتر است ومن دنبال این موضوع نیستم چون به قول پدرم باید همیشه بهترین بود.

آیا این عناوین ورزشی تاثیری درآینده شما هم دارد؟
فکر نمی کنم من فقط از روی علاقه به دنبال این ورزش رفتم.

صحبت پایانی؟
برای انجام این گفتگو از شما متشکرم.
نشریه خانواده پیام پتروشمی نیز برای این نوجوان سوارکار ارزوی موفقیت درمیادین بزرگ ورزشی رادارد.

تعداد بازدید : ۱,۳۱۱
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید