کوهرنگ عروس زیبای طبیعت

(شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۵) ۱۴:۰۰

شهرستان کوهرنگ یکی از زیباترین شهرستان های چهارمحال و بختیاری است که با وجود مناطق بکر طبیعی ونعمت های خدادادی فراوان یکی از مناطق زیبای کشور است .

چلگرد مرکز این شهرستان است و به دلیل رنگین بودن کوه های منطقه و پوشش گیاهی رنگارنگ نام کوهرنگ را بر خود دارد.کوهرنگ بزرگترین جامعهٔ ایلی کشور یعنی ایل هفت لنگ بختیاری را در خود جای داده است. طبیعت بکر و دست نخورده منطقه به همراه جاذبه‌های گردشگری بی نظیر، سالیانه گردشگران بسیاری را از سراسر کشور و حتی دنیا به سوی این شهرستان هدایت می‌کنند . فرهنگ، گویش وموسیقی مردم کوهرنگ بختیاری است، آب و هوای منطقه سرد و کوهستانی است و در بهار هوای لطیف، سبک و پاک دشت و پوشش گیاهی بسیار غنی و ارزشمند آن چشم و دل هر بیننده را می‌نوازد. صنایع دستی منطقه شامل بافت قالی و قالیچه ،بافت چوقا (لباس مردان بختیاری) ، بافت جاجیم و آماده سازی نمد است، سوغات مردم دست و دلباز منطقه کشک و قارا و عسل کوهستان است.
جاذبه های دیدنی کوهرنگ
در این منطقه گردشگران می‌توانند از مناظر طبیعی تونل کوهرنگ، چشمه دیمه، چشمه کوهرنگ، دشت لاله‌های واژگون، فضاها و سکونت‌گاه‌های عشایری، ارتفاعات زردکوه بختیاری، پیست اسکی چلگرد، غار یخی چما، آبشار شیخ علی‌خان، روستای شگفت‌انگیز سرآقا سید، جنگل‌های بازفت، ایلراه پلکانی و پل خدا‌آفرین دیدن کنند. همچنین جنگل ها، مراتع، آبشارها، چشمه ها و رودخانه های زیادی در این شهرستان پراکنده شده که هر یک از آنها مناظر بدیع و دلپذیری را به وجود آورده است.
آبشار روستای شیخ علیخان
این آبشار واقع در 88 کیلومتری شهرکرد، ازمناطق بکر و دیدنی شهرستان کوهرنگ است که در فصل های مختلف سال دارای زیبایی های خاص است. سردی هوا موجب شده تا آب قسمت هایی از این آبشار یخ بزند و زیبایی حیرت انگیزی را در کنار فرو ریختن آب ایجاد کند. قندیل های یخی سفید رنگ این آبشار در فصل زمستان منظره زیبایی را ایجاد می کند و ارتفاع بسیاری از این قندیل ها به نیم متر می رسد.
دشت لاله های واژگون
دشت لاله های واژگون کوهرنگ باعث شده تا در اردیبهشت ماه هر سال هزاران نفر به کوهرنگ سفر کنند، این دشت زیر پوشش رنگارنگ از لاله های سرخ و زرد رنگ واژگون در 12 کیلومتری چلگرد و نزدیکی روستای بنواستکی کوهرنگ آرمیده است و از جاذبه های دیدنی وزیبای این شهرستان است.
منطقه حفاظت شده قیصری
منطقه حفاظت شده قیصری یکی از مناطق حفاظت شده استان چهارمحال و بختیاری است که 20 درصد از مساحت 10 هزار هکتاری آن در شهرستان اردل و 80 درصد آن در شهرستان کوهرنگ واقع شده است.
منطقه حفاظت شده قیصری در سال 1380 خورشیدی به مدت 5 سال به عنوان "منطقه شکار ممنوع" اعلام گردید و سپس در سال 1386 خورشیدی با مساحت 9829 هکتار، به عنوان «منطقه حفاظت شده» معرفی شد.
چشمه کوهرنگ
سرچشمه کوهرنگ با جریان آب بسیار زیاد ، از دامنه های زردکوه سرچشمه می گیرد و پس از گذر از پیچ و خم های فراوان به دریاچه سد کوهرنگ می ریزد و از تونل اول کوهرنگ وارد زاینده رود می شود. مناظر بسیار زیبای طبیعی اطراف چشمه و حضور عشایر در منطقه، زیبایی آن را دوچندان کرده است.
چشمه دیمه
چشمه دیمه در منطقه کوهرنگ در مجاورت روستایی به همین نام که اهالی آن را به کیکاووس از قهرمانان شاهنامه نسبت می دهند قرار دارد. این چشمه، سرچشمه اصلی زاینده رود قبل از ایجاد تونل های کوهرنگ و در 12 کیلومتری چلگرد در مجاورت روستای دیمه واقع شده و تا مرکز استان 100 کیلومتر فاصله دارد .آب این چشمه از گواراترین آب های جهان است و خواص درمانی زیادی ازجمله جلوگیری از پوسیدگی دندان و رفع سنگ کلیه دارد. معدنی بودن آب این چشمه توسط کارشناسان تائید شده و به گفته محققان این این چشمه در صدر بهترین آب های معدنی جهان قرار دارد .این مکان به دلیل دارا بودن فضاهای سرسبز و خرم، راه دسترسی آسفالته، سرویس بهداشتی و سکوی نشیمن اطراف خود از دیر باز به عنوان یکی از تجمع گاه های ایلات و عشایر بختیاری و گردشگران شناخته شده است. مناظر زیبا و چشمگیر همچنین فضاسازی اطراف چشمه، این مکان را در ردیف زیباترین گردشگاه های شهرستان کوهرنگ قرار داده است.
غار یخی چما
غار یخی چما در مقابل دشت چما واقع شده ویکی از نادرترین و اعجاب‌انگیزترین غارهای استان چهارمحال و بختیاری به شمار می‌رود. قرار گرفتن در دره‌های عمیق و انباشت حجم برف‌های چندین ساله در این غار سبب شده است تا قندیل‌های یخ و توده‌های عظیم برف به صورت دائمی و در تمام فصول سال باقی بمانند علاوه بر این، غار یخی چما به بزرگ‌ترین منبع آب شیرین ایران نیز شهرت دارد زیرا از زیر یخ‌های این غار، چشمه‌ای با آب سرد جریان یافته که در نهایت به سد کوهرنگ می‌ریزد.
منطقه بازفت
این منطقه از توابع شهرستان کوهرنگ است و دارای هوای گرمتری نسبت به مناطق دیگر این استان در فصل بهار و تابستان است.شرایط مستعد موجب شده است این منطقه دارای درختان فراوان بلوط و دیگر گونه های جنگلی شود و زیبایی خاصی در منطقه ایجاد کند.
زیبایی درختان بلوط از یک طرف و خروشان شدن رودخانه بازفت در وسط جنگل از طرفی دیگر منطقه ای ویژه برای آن دسته افرادی که به دنبال مناطق بکر و دست نخوره هستند ایجاد کرده است در میان این همه زیبایی ورود عشایر و برپا کردن سیاه چادرهایشان ، به منطقه بازفت جلوه دیگری داده است.چرای چهارپایان در مراتع منظره های ویژه ای ایجاد کرده است که کمتر جایی تا کنون چنین منظره هایی مشاهده شده است.
پل خدا آفرین
پل خدا آفرین یک پل طبیعی بر روی رودخانه بازفت است . اهمیت این پل از آن جهت است که در طول هزاران سال به عنوان یکی از معبرهای مهم موچ عشایر چهارمحال و بختیاری استفاده می شده است. در کنار این پل در محل های غیر قابل عبور پلکانی مصنوعی در سنگ تراشیده شده که امکان عبور راحت تر عشایر را فراهم کرده است تاریخ ساخت این پلکان ها و سازنده آنها مشخص نیست اما در کنار پلکان کتیبه ای قرار دارد.
روستای سرآقاسید
روستای سرآقاسید با معماری زیبا و سنتی پلکانی یکی از روستاهای شگفت کشور است. خانه های این روستا از خشت و گل ساخته شده و فضایی ساده و صمیمی را بوجود آورده است. معماری این روستا به گونه‌ای است که حیاط هر خانه پشت بام خانه زیرین می باشد. منازل به صورت زنجیر به هم متصلند و پیوستگی خاصی بر آنها حاکم است وجه تسمیه این روستا نیز به خاطر امامزاده ای است که مقبره آن در پایین روستا قرار دارد و چون روستا به صورت مجتمع پلکانی در بالای این امامزاده به وجود آمده است به این روستا سرآقا سید می گویند. روبروی این روستا بر دامنه این کوه چشمه ای بسیار زیبا وجود دارد که از دل کوه می جوشد، به این چشمه، چشمه مراد می گویند چشمه نمکی نیز در این منطقه وجود دارد که یکی از شیوه های امرار معاش مردم روستا می باشد. مردم هر کدام سهم معینی از این چشمه دارند.
مردم روستای سرآقاسید از ایل چهارلنگ و زبان آنها نیز لری بختیاری می‌باشد. فرهنگ حاکم بر روستا فرهنگی سنتی و بومی است. این روستا از معدود روستاهایی است که مردم آن بخصوص زنان و دختران از پوشاک کامل محلی استفاده می کنند. هنوز زن و دختر این روستا عزم کوه و صحرا کرده و پشته های سنگین هیمه (هیزم) را بر دوش گرفته و به روستا می آورد. هنوز به جای کپسول های گاز و چراغ های نفتی، چاله های آتش (اجاق) گرما بخش خانه‌ و تأمین کننده حرارت غذای خانواده اند. هنوز فرهنگ شهرنشینی رسوخ چندانی به این روستا نکرده، واین روستا سنت های دیرین وکهن خود رادردنیای مدرن امروزی به ارمغان دارد.
پیست اسکی
شهرستان کوهرنگ یکی از شهرستان های برف خیز کشور است که هرساله شاهد بارش های قابل توجه برف است.
این شهرستان به خاطر داشتن بارش برف مناسب در زمستان همیشه پوشیده از برف است و ارتفاع برف در کوهستانها و دره های آن به بیش از سه متر در فصل زمستان می رسد. پیست اسکی این شهرستان یکی از معروف ترین پیست ها و با سابقه ترین پیست های کشور محسوب می شود که در سال 1354 افتتاح شده است.
درپایان می توان این شهرستان را می توان منطقه کامل از تمام پتانسیل های گردشگری وتوریستی دانست وهر نمونه زیبایی و هرگونه جاذبه ای که از نظر کارشناسان گردشگری پتانسلی برای توسعه گردشگری محسوب می شود را می توان در این شهرستان پیدا كرد. از دشت لاله های واژگون تا قبرستان های تاریخی و شیرهای سنگی گرفته تا غارهای یخی و زیبایی قله زردکوه و زیبایی کوچ عشایر و سیاه چادرها همه و همه را می توان با هزینه کم در یک شهرستان نظاره کرد.

تعداد بازدید : ۳,۱۱۴
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید