شماره 27

تخم مرغ رنگی با مواد طبیعی

(چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷) ۱۱:۰۰

رنگ کردن تخم مرغ، یکی از کارهای دلنشین نوروزی است. درست کردن تخم مرغ رنگی برای سفره هفت سین از جمله کارهایی هست که می توان با مشارکت با بچه ها انجام داد و آنها را هم با لطافت های رسوم نوروز آشنا کرد.

  البته از آنجا که همه رسم های نوروزی ارتباط مستقیم با طبیعت دارد، خوب است با مشارکت اعضای خانواده – بویژه کودکان و نوجوانان – بجا آورده شود. رنگ کردن تخم مرغ یکی از این رسوم است. روش های مختلفی برای رنگ کردن تخم مرغ است، ولی ما در این مطلب، رنگ کردن تخم مرغ با مواد طبیعی را در دسترس رو قرار می دهیم.
رنگ های طبیعی برای رنگ کردن تخم مرغ هفت سین:
• کلم بنفش برای رنگ آبی.
• لبو برای رنگ قرمز از.
• زردچوبه برای رنگ زرد.
• تمشک برای رنگ بنفش.
• اسفناج برای رنگ سبز.
• پوست پیاز زرد برای رنگ گلبهی.
• پوست پیاز قرمز برای رنگ زرشکی
رنگ کردن تخم مرغ برای هفت سین
مواد لازم برای رنگ کردن تخم مرغ
• سرکه سفید ۱ پیمانه
• آب ۲ پیمانه
• کلم قرمز و پیاز و زردچوبه و اسفناج و … برای رنگ گرفتن

روش رنگ کردن تخم مرغ ها با مواد طبیعی
برای رنگ کردن تخم مرغ ها با مواد طبیعی، ابتدا مقداری از ماده اولیه ای که می خواهید از آن رنگ بگیرید را با آب و سرکه (نصف مقدار آب) مخلوط کنید و روی حرارت بگذارید تا به جوش بیاید. بعد از اینکه به جوش آمد، تخم مرغ ها رو داخلش بذارید و به مدت یک ربع الی بیست دقیقه بپزید. بعد از اینکه زیرش رو خاموش کردید، تخم مرغ ها را تا یک ساعت خارج نکنید تا کاملا رنگ بگیرد. چنانچه مایل باشید از یک رنگ – مثلا آبی – طیف رنگی از روشن تا پر رنگ داشته باشید، تخم مرغ ها را با فاصله زمانی (یک ساعت بعد، دو، سه و...) از آب خارج کنید.
نقاشی های زیبا روی تخم مرغ سفالی
چنانچه مایل باشید که تخم مرغ های رنگی خود را تا سال بعد نگه دارید و به عنوان یک سبد تزیینی روی میز آشپزخانه و یا هرجای دیگر قرار دهید به شما پیشنهاد می کنیم که از تخم مرغ های سفالی استفاده کنید.
با یادگیری نقاشی روی تخم مرغ سفالی می توانید به سادگی و با امکانات کم می توانید تخم مرغ های زیبایی برای سفره هفت سین آماده کنید و از این طریق زیبایی و جذابیت بیشتری به سفره هفت سین خود ببخشید.

ابتدا چند تخم مرغ سفالی تهیه کنید. چنانچه سطح آن دچار ناصافی است، آن را سمباده بزنید. سپس گرد و غبار سطح تخم مرغ را با دستمال پاک کنید. مقداری چسب چوب را با آب رقیق کنید و روی تخم مرغ را با لایه نازکی از آن بپوشانید و آن را کنار بگذارید تا کاملا خشک شود. ( چسب به جذب بهتر رنگ روی سفال کمک می کند.) حال طرح مورد نظر را با مداد روی تخم مرغ کشیده و سپس شروع به رنگ آمیزی نمایید. برای رنگ کردن تخم مرغ سفالی از گواش یا رنگ های اکرلیک و قلم موی ظریف استفاده کنید. بعد از خشک شدن رنگ، روی آن اسپری براق کننده بزنید تا جذابیت کار شما چندین برابر شود.
سعی کنید طرح های زیبا و جالبی را برای تخم مرغ هفت سین انتخاب کنید و سپس شروع به نقاشی نمایید. آخرین نکته در زمنیه نقاشی روی سفال و تخم مرغ های سفالی این است که برای نتیجه گیری بهتر، می توانید ابتدا زمینه کار را با رنگ دلخواه رنگی آمیزی نمایید و بعد از خشک شدن رنگ، اقدام به طراحی روی آن نمایید.
بهتر است رنگ کردن تخم مرغ ها را با کودکان و نوجوانانتان انجام دهید و از سلیقه کودکانه و نگاه متفاوت جوانتان به هنر بهره مند شوید. قطعا در پایان کار، هم تخم مرغ های رنگی قشنگی خواهید داشت و هم رابطه دوستانه ای که در سایر اوقات هم محیط خانه را دلنشین می کند.

تعداد بازدید : ۱,۷۴۳
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید