شماره 28

بیماری «حرکت یا سفر» چیست؟

بیماری «حرکت یا سفر» چیست؟
(دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸) ۲۰:۴۷

سفر، در ذات خود نشاط آور است و علاوه بر نشاط، تجربه آموز است. فرقی نمی کند سفر به دل طبیعت باشد و یا مناطقی که با دست بشر ساخته شده. در هر حال، سبب پختگی است. اما برای اینکه سفرهایمان تداوم داشته باشد و لذت بیشتری از مسافرت ببریم، باید اصولی را رعایت کنیم.

 سفر به شکل های مختلف زمینی، هوایی و دریایی، در کنار ویژگی های منحصر به فرد می تواند مشکلات اجتناب ناپذیری را ایجاد کند. این مشکلات را بیماری سفر و یا بیماری حرکت می گویند.
بیماری حرکت، ناشی از افزایش فعالیت ساختارهای داخلی است که کنترل تعادل را بر عهده دارند و افزایش فعالیت این ساختارها معمولا در پی حرکت وسیله نقلیه ایجاد می‌شود و به محض توقف، علایم هم آرام آرام برطرف می‌شوند.
بیماری حرکت یا بیماری سفر، عارضه ای است که در سفرهای طولانی ایجاد می‌شود. مسافرت می‌تواند بیماری‌های مختلفی را به‌همراه داشته باشد. اغلب اوقات، این بیماری‌ها به نوعی مرتبط با یک بیماری مزمن در فرد هستند. یعنی باید زمینه ای باشد که به دلیل سفر تشدید شود. به طور مثال، در افراد مبتلا به اختلالات خونی، ممکن است در نتیجه محدود و محبوس شدن در یک فضای تنگ و نداشتن حرکت، در عروق پا لخته ایجاد شود. مثلا در سفرهای طولانی هوایی احتمال به وجود آمدن این مشکل در افراد مبتلا به اختلالات خونی، بیش از سایر افراد است.
بی‌قراری که به‌تدریج به عرق سرد منجر می‌شود،‌ سرگیجه و استفراغ از جمله نشانه‌ها و علایم بیماری حرکت به شمار می‌آیند. همچنین باید بدانیم که هر نوع نقل مکان می‌تواند باعث بروز بیماری حرکت شود. ممکن است در هواپیما، قایق، قطار یا اتومبیل هم دچار این حالت شوید.
باید توجه کرد که بیماری حرکت، به خودی خود بیماری جدی نیست، اما می‌تواند سفر را برای فرد تلخ کند. در عین حال، برخی از افراد می‌گویند که هرچه تعداد سفر هایشان بیشتر می‌ شود، بدنشان بیشتر با این وضعیت خو گرفته، سازگاری پیدا می‌کند.

اقدامات لازم جهت جلوگیری از بیماری سفر

- ذهنیت مثبت داشته باشید و سفر شادی را تجسم کنید.
- از عوامل استرس زا دوری کنید.
- قبل ازسفر، خود را زیاد خسته نکنید
- در قطار، نزدیک پنجره بنشینید و به جلو نگاه کنید.
- در اتومبیل، پشت رل یا روی صندلی کنار راننده بنشینید.
- در هواپیما یک صندلی روی لبه جلویی بال هواپیما رزرو کنید.
- در کشتی هم یک کابین در وسط، نزدیک خط آب (آبخور کشتی) رزرو کنید.
- سرتان را روی پشتی صندلی تکیه داده و بی‌حرکت نگه دارید.
- بخوابید یا دراز بکشید.
- اگر روی قایق هستید، نفس‌های عمیق بکشید.
- پرخوری نکنید و غذاهای پر ادویه هم نخورید.
- مطالعه نکنید.
- قبل از سفر از پزشک‌تان بخواهید که برایتان داروی مناسب سفر تجویز کند.

تعداد بازدید : ۱,۸۸۸
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید