شماره 29

جنگل مشه؛ زیبایی های طبیعی و کلبه‌های چوبی آن

(شنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۸) ۱۰:۱۳

طبیعت اردبیل پر از زیبایی است. از کوه و آب های گرم گرفته تا مراتع و جنگل ها. جنگل مشه، از جاذبه‌های گردشگری اردبیل است که در 25 کیلومتری این شهرستان قرار گرفته است. از شهرستان نمین تا جنگل مشه، مسیر، کوتاه است.

جنگل مشه دارای آب و هوای معتدل است. در اطراف جنگل، محدوده گردشگری و تفریحی ایجاد شده و در آن، امکانات گوناگونی مانند استخر آب گرم و پیست اسکی نیز قرار دارد. برای گردش و تفریح در محدوده شمال غرب ایران، جنگل مشه، گزینه مناسبی است. با در نظر گرفتن امکانات جانبی دیگر در کنار زیبایی‌های خیره‌کننده جنگل مشه ، قطعا اشتیاق سفر به این منطقه خواهیم داشت. امکاناتی چون پیست اسکی، استخر آبگرم، کلبه‌های چوبی و امکانات رفاهی دیگر در دل جنگل، آماده پذیرایی از گردشگران است.

مشه سویی
در داخل این جنگل سرسبز و زیبا، چشمه آبگرم مشه سویی نیز قرار گرفته. این چشمه، دارای آب معدنی است و به دلیل خواص درمانی آن، اهالی و گردشگران از آن استفاده می‌کنند.
گردشگران بسیاری برای استفاده از آب‌های معدنی چشمه‌های آبگرم به شمال غرب ایران سفر می‌کنند. بیشتر چشمه‌های آبگرم ایران در این محدوده قرار گرفته است. چشمه‌های پر آب منطقه در شهر سرعین است. اما چشمه‌هایی مانند مشه سویی به علت قرارگیری در مناطق زیبایی مانند جنگل مشه طرفداران خود را دارند. محدوده تفرجگاهی زیبای جنگل مشه در تمام فصول مناسب گردشگری است. مسافران و اهالی منطقه به عنوان منطقه‌ای تفریحی از این منطقه دیدن می کنند. همچنین پیست اسکی که در 4 فصل باز است. این منطقه، پربازدید و محلی برای تفریح دوستداران اسکی است.

بومگردی جنگل مشه
در مسیر بین آستارا در استان گیلان و شهر اردبیل (از سمت آستارا به اردبیل) بعد از پل سفید رود در سمت چپ جاده، روستایی به اسم گیلاده یا گیلده قرار دارد. اگر در این محدوده از شیب نسبتا تند جاده منتهی به روستای گیلده بالا بروید به معدن سنگ خواهید رسید. تا معدن سنگ، مسیر ماشین‌رو وجود دارد. اهالی روستا کاملا آمادگی پذیرایی از گردشگران را دارند و ماشین‌های مناسب تهیه کرده و خدمات مناسبی ارائه می‌کنند. پس از رسیدن به محدوده معدن سنگ، راه جاده‌ زیبا و پر فراز و نشیبی در دل جنگل مشه دیده می‌شود. یکی از بی‌نظیر‌ترین مناظر در شمال غرب ایران در دل این جنگل سبز قرار گرفته است.

جنگل مشه و کلبه‌های چوبی
در میان جنگل مشه، خانه‌های ییلاقی زیبایی قرار گرفته. خانه‌هایی که گفته می شود فردی به نام عمو فرج، با ذوق بسیار آنها را ساخته، در اختیار مسافران قرار می دهد. کلبه‌های چوبی میان جنگل، انتهای مسیر گردشگری در جنگل مشه است. در این محدوده پس از جنگل نوردی مفرح، می توانید یک فنجان چای، مهمان عمو فرج باشید.
چشمه‌های آبگرم میان جنگل نیز قسمتی از این بومگردی است. از تفریح در استخر آبگرم و نهار در کلبه‌های چوبی لذت ببرید، ولی به خاطر داشته باشید قبل از تاریکی، مسیر برگشت را طی کنید.

نکات مهم در جنگل نوردی
اگر با خانواده سفر می کنید، (البته اقامت چند روزه در جنگل، مناسب خانواده نیست.) مهمترین نکته سفر به این منطقه، انتخاب مسیر درست و مناسب است. اگر هم در طول مسیر در بین شاخ و برگ انبوه درختان گیر کردید و در یافتن مسیر به مشکل برخوردید، بهتر است آرامش خود را حفظ کرده و مسیر آب‌های جاری و یا رودخانه را دنبال کنید تا از آنها به عنوان یک خروجی استفاده کنید. با توجه به هوای گرم و مرطوب جنگل و به منظور حفظ آب بدن در اثر تعریق، بهتر است همواره آب بنوشید.
بهتر است از آب جویبارها استفاده نکنید. می‌توان از برگ بزرگ درختان برای جمع کردن آب باران استفاده کرد. در چنین سفری حتماً روشی برای روشن کردن آتش بلد باشید تا علاوه بر جوشاندن آب و تهیه غذا، بتوانید در مواقع لزوم از آن به عنوان علامت دادن نیز استفاده کرد

تهیه آتش در جنگل
کبریت، برای ایجاد آتش در فضای نمناک و مرطوب جنگل، وسیله قابل اعتمادی نیست، زیرا در این شرایط حتی کبریت‌های ضد آب نیز ممکن است درست عمل نکنند. برای این کار از فندک‌های گازی، فتیله آتشزنه، چخماق و سایر وسایل روشن کردن آتش استفاده کنید. در صورت به پایان رسیدن جیره‌های غذایی نیز می‌توان از برخی ازگیاهان، میوه درختان و ماهی‌های رودخانه تغذیه کرد.

سفر در جنگل با تجهیزات مناسب
با سفر به جنگل می‌توان به دور از هیاهو و شلوغی شهرهای صنعتی چند روزی را در دل طبیعت سپری کرد. اقامت در چنین فضایی، بدون آمادگی قبلی و راهنما و برنامه‌ریزی مناسب، میسر نخواهد شد. برای این که در پایان چنین سفری، تنها خاطرات خوش و هیجان‌انگیز برایتان باقی ‌بماند، می‌بایست شرایط آب و هوایی منطقه، خطرات موجود و … را بررسی کرده و وسایل و تجهیزات را متناسب با شرایط موجود و همچنین مدت زمان سفر با خود همراه داشته باشید.
به طورکلی از مهم‌ترین وسایل و تجهیزات مورد نیاز برای سفر در جنگل می‌توان به دستگاه مسیریاب، لباس اضافه و پتو، کرم‌های ضد آفتاب، وسایل روشنایی و ایجاد آتش، جعبه ابزار و کمک‌های اولیه، آب و غذای کافی و سرپناه اشاره کرد. پس می‌توان با آمادگی جسمانی و روحیه مناسب و همراه داشتن وسایل ضروری و اطلاعات کافی در مورد منطقه، سفری به ‌یاد ماندنی، جذاب و خاطره‌انگیز را تجربه کرد.

تعداد بازدید : ۲,۱۷۲
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید