شماره 30

کودکان و ورزش

(سه شنبه ۱۵ اَمرداد ۱۳۹۸) ۰۹:۰۴

در انتخاب ورزش مناسب کودکان در نظر گرفتن شخصیت و روحیه کودک از عوامل مهم است پس با توجه به علایق و توانایی هایش، ورزشی مناسب را انتخاب کنید.

کودکان نیز مانند بزرگسالان روحیات متفاوتی دارند و نمیتوان نسخه یک شکل برایشان پیچید. یک بچه پر تحرک وبرونگرا است و بچه دیگر ساکت و متفکر و اهل کنجکاوی.
ورزش متناسب با شخصیت کودک ما
فعالیت ورزشی، روشی عالی هستند تا به فرزندان خود بخشی از یک کار تیمی بودن را یاد بدهید، تا خود را به چالش بکشند و فعال شوند. ورزش می تواند به شکوفایی اجتماعی کودکان کمک نموده و به طور مطلوبی به بچه ها آموزش دهد که چگونه فعالیت های جسمانی را به نحو لذتبخش به زندگی روزمره خود اضافه کنند.
فعالیت های ورزشی، چالش و هیجان را توامان دارند. کودکان ما در گروه های ورزشی، درس های ارزشمندی که در اجتماع لازم است، مانند پیروی از قوانین، رقابت سازنده، همکاری منجر به موفقیت و پاسخگویی به کسانی که در زندگی روزمره خود با آنها سر و کار دارند یاد خواهند گرفت.
شخصیت کودک، می تواند به شدت با ورزشی که در نهایت، انتخاب می کنند، پرورش یابد و در کنار فعالیت هایی که در نهایت باید انجام دهد راه می افتد از بسکتبال تا شنا و دنبال بازی، ورزش های تفریحی به شدت توصیه شده و شخصیت هایی پرورش می دهند، که متنوع هستند؛ در این بخش چند نکته در مورد چگونگی کمک به فرزندتان در خصوص کشف علاقه خود به یک ورزش که شخصیتش را تکمیل می کند، خواهیم گفت:
افزایش دانش ورزشی
در واقع، بهترین مشاور برای انتخاب فعالیت ورزشی مناسب، خود کودکان هستند. برای اینکه کودکان بتوانند علایق خود را پیدا کنند، ابتدا باید از طیف متنوعی از گزینه های در دسترس استفاده کنند. شخصیت، توانایی ورزشی، دسترسی به زمان تمرین و تجهیزات و سطح علاقه آنها، بخش مهمی از فاکتورهای پیدا کردن فعالیت کامل است. به عنوان مادر و پدر تا جایی که می توانید همه امکانات موجود را برای آنها فراهم کنید و اجازه دهید آنها بیش از یک ورزش را امتحان کنند. این را بی ثباتی و از این شاخ به آن شاخ پریدن تلقی نکنید. ممکن است قبل از پیدا کردن جالب ترین گزینه، کمی آزمون و خطا صورت گیرد.
این، ممکن است به معنای تعویض وسایل، تکرار منحنی زمان یادگیری و بسیاری از تلاش ها و شکست های احتمالی باشد، اما شما در عین بررسی عمیق وصبوری، اطمینان حاصل کنید که هریک از این ورزش ها به اندازه کافی طول می کشد تا فرزند ویا فرزندانتان درک کاملی از بازی داشته باشند، اما اگر به نظر نمی رسد که آنها در عمل خود را به کار گیرند، به آنها اجازه رد شدن و انتخاب و امتحان گزینه های دیگر را بدهید.
آنها را برای موفقیت آماده کنید
هنگام ورزش در فضای باز با فرزندتان همراهی کنید. اگر فرزند شما بیشتر وقت خود را در مقابل تلویزیون صرف می کند، صبح زود برای دویدن یک دور، دور زمین فوتبال و یا در پارک آماده کنید، ابتدا ممکن است فرزند شما نپذیرد، ولی فرزندان دوست دارند در کارهای فوق برنامه با والدین خود مشارکت داشته باشند .
ورزش با برنامه برای کودک مبتلا به بیش فعالی، میتواند آرامش بخش و موفقیت آمیز باشد. از طرف دیگر بازی های فکری مانند شطرنج و یا بازی گلف که به تمرکز نیاز دارد، به عنوان یک واحد متفاوت میتواند به افزایش تمرکز کودک بیش فعال کمک کند. توجه داشته باشی اگر زودهنگام کودک را به یک بازی هدایت کنید، ممکن است منجر به سرخوردگی شود. توجه داشته باشید که برای هر اولین بار، کودکتان را با فعالیت هایی که فکر می کنید نزدیک به شخصیت و سطح فعالیت آنها است، وارد چالش کنید.
در ذیل، ورزش مناسب برای روحیات مختلف معرفی می شود:
ورزش مناسب برای کودکان پرجنب و جوش و بسیار فعال:
ورزش های همراه با آهنگ، آمادگی جسمانی، هنرهای رزمی
ورزش مناسب برای کودکان نسبتا کم تحرک با فعالیت پایین:
گلف، بولینگ، شمشیربازی، تیراندازی با کمان
ورزش مناسب برای کودکانی که نیاز به فعالیت های فردی دارند:
ژیمناستیک، تنیس، یوگا، شنا
ورزش مناسب برای کودکانی که نیاز به فعالیتهای گروهی دارند:
فوتبال، فوتبال، بیس بال، بسکتبال، هاکی
اعطای استقلال به کودکان در انتخاب
همواره به یاد داشته باشید که کودک شما اگرچه کودک شما است، ولی یک انسان دیگر است که برای ایفای وظیفه ای که عالم هستی بر دوش او گذاشته است، آماده می شود و حق دارد که خود راهش را انتخاب کند. سعی کنید ضمن راهنمایی، آنها را آزاد بگذارید که انتخاب کنند. بیش از حد فرزندان خود را به خاطر علاقه خودتان تحت فشار قرار ندهید شما ممکن است یک ستاره در زمینه فوتبال در جوانی خود بوده باشید، اما این لزوما به این معنا نیست که فرزند شما همان اشتیاق را برای همان ورزش پیدا خواهد کرد.
هنوز هم به شما توصیه می شود که هدایت، جای خود را به اجبار ندهد. اگر علاقه ی ورزشی فرزندتان تعادل کاری و زندگی شما را مختل کند، در نظر بگیرید که از مسئولیت های دیگر والدین همین است که بین خود تقسیم مسئولیت نموده تا این صدمه به طور مرتب کاهش یابد و نونهالان علاقه مند به ورزش نیز به فعالیت های مورد علاقه خود بپردازند.
شاید شما یک کودک منزوی و خجالتی داشته باشید، که برای دوست یابی کمی مشکل دارد؛ ممکن است وسوسه انگیز باشد که آنها را نسبت به ورزش هایی که طبیعتشان فردی هست، مانند: تنیس، هدایت کنید تا به آنها کمک کنید تا با آرامش ورزش کنند.
اعمال نظر والدین و بی میلی کودک به ورزش
اگر فرزند شما علاقه خاصی به ورزش تعاملی داشته باشد، می توانید او را را تشویق کنید تا آن را کشف کند و در صورت عدم راحتی با، پس از یک مدت کوتاه، فعالیت خوشایند خود را پیدا کنند.
پیدا کردن ورزش مناسب برای شخصیت کودک شما، می تواند پیچیده باشد و جستجو همیشه الزاماً بصری نیست مهم است که انعطاف پذیر باقی بمانید و همچنین به اندازه کافی چارچوب داشته باشید، تا اطمینان حاصل شود که فرزند شما فرصتی برای تجربه ی هر یک از ورزش هایی را که به آنها علاقه مند است، دارد. اغلب، فرزندان ما می توانند به ما بگویند که چه فعالیتی برای آنها مناسب است ما فقط باید راه را هموارو آنها را در مسیری که برای خود انتخاب کرده اند، پیگیری و هدایت کنیم.
نحوه انتخاب ورزش مناسب برای کودکان
برای انتخاب ورزش مناسب کودکان به چند ملاک بااهمیت دقت کنید:
به میل و خواسته کودک توجه کنید
مهمترین و بهترین ملاک برای گزینش یک رشته ورزشی معقول در وهله اول، شوق و اشتیاق بچه است.
براساس شخصیت کودک، ورزش سازگار را انتخاب کنید
فعالیت ورزشی مناسب می تواند به رشد شخصیتی کودکان کمک کند و برخی از مشکلات رفتاری آنها را در بعضی از زمینه ها، مانند فقدان اعتماد به نفس، خجالت و... تعدیل نماید. والدین ابتدا باید مشکل و کمبودی که کودک از آن رنج می برد را کشف کرده و بعد با پیشنهاد ورزش مناسب به او کمک کنند تا بر آن غلبه کند. به عنوان مثال؛ ورزش های جمعی، مانند فوتبال بسکتبال و والیبال به کودک خجالتی و کمرو کمک خواهد کرد که اجتماعی تر شود و یا برای کودکی که کمی تهاجمی و خشن است، انجام ورزش هایی مانند جودو و کاراته، راهی است برای تخلیه .
سن کودک را در نظر بگیرید
باید آگاه باشید که فرزندتان هنوز توان جسمانی زیادی برای بعضی از ورزش های سنگین ندارد، پس توجه داشته باشید که برای سنین پایین، ورزش باید آموزشی وسبک باشد؛ مانند شنا، ژیمناستیک و... که دراین سن، کودک با مقدمات آن آشنا می گردد .
از سن پنج سال به بعد تقریباً کودکان می توانند همه رشته های ورزشی به جز ورزش-هایی مانند تنیس و پینگ پنگ را که در آنها از راکت استفاده می شود و باید هر دو دست چپ و راست به کار گرفته شوند، انجام دهند.
در سن 8 تا9 سالگی، کودک علاوه بر ورزش هایی که قبلاً گفته شد می تواند در دوره آموزشی ورزش های تنیس و پینگ پنگ ثبت نام نماید. البته استثناهایی از توانمندی ها وجود دارد که جزء قاعده تلقی نمی شود.
نویسنده:نگار فرهادی پور-کارشناس ارشد روانشناسی


تعداد بازدید : ۲,۵۳۳
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید