شماره 30

چشمه ناز؛ بکر و زیبا در شهرستان سمیرم

(سه شنبه ۱۵ اَمرداد ۱۳۹۸) ۰۹:۰۰

چشمه ناز ونک سمیرم با طبیعت زیبا، کم نظیر و دلنشین، چشم هر بیننده ای را به خود جذب می کند. وجود چشمه جوشان، رودخانه، کوه های سربه فلک کشیده و درختان چنار، بید و صنوبر، زیبایی خاصی به این منطقه بخشیده است. چشمه ناز دارای چشمه پرآب و جوشانی است که رودخانه چشمه ناز را تغذیه می کند.

این گوهر ناب طبیعی در 36 کیلو متری شهر سمیرم و در 6 کیلومتری جنوب غربی شهر ونک قرار دارد. این چشمه زیبا با جلوه ای خاص، کمر کوه 2000 متری را به دو نیمه مساوی تقسیم می کند.
کوه دالان ونک به ارتفاع 3492 متر در فاصله حدود 30 کیلومتری غرب سمیرم قرار دارد. شهر ونک و چشمه ای زیبا موسوم به چشمه ناز در دامنه های شمالی آن واقعند. آب این چشمه پس از پیوستن به رودخانه ای کوچک، کمی بعد به رودخانه پر آب موسوم به آب ونک می ریزد. این رودخانه به سمت دشت ارمند پیش می رود تا در آنجا به کارون ملحق شود.
به خاطر وجود آب پر برکت این چشمه، اطراف آن از پوشش گیاهان مختلف پوشیده شده است و منطقه‌ی فوق‌العاده سرسبزی را ایجاد کرده است که در نوع خود بی‌نظیر است.
شهرداری شهر ونک نیز با ایجاد زیرساخت های گردشگری، هرساله گردشگران زیادی را به این منطقه می کشاند. چشمه ناز جزو چشمه های آب معدنی سمیرم است که آبی خنک و گوارا دارد.
چشمه ناز کجاست
از سمیرم تا روستای ونک جاده آسفالت میباشد پس از عبور از روستای قلعه قدم، گردنه گله وار و گردنه نخودان به ونک می رسیم. برای رسیدن به چشمه ناز بایستی از رودخانه عبور نماییم. از ونک تا چشمه، حدود سه ساعت راه میباشد. از چشمه تا قله 5 تا 6 ساعت راه است.
بهترین زمان سفر به چشمه ناز
این منطقه کوهستانی و سردسیر، دارای بهار و تابستان‌های فوق العاده دیدنی است. بنابراین، بهتر است برای دیدن طبیعت بکر این منطقه در بهار و تابستان‌ برنامه ریزی کنید، مطمئناً سفر شما می‌تواند خاطرات فراموش نشدنی را برای شما به همراه داشته باشد. بهتر است اشاره کنیم که منطقه در فصل پاییز و زمستان نیز زیبایی خاص خود را دارد؛ به همین دلیل، چشمه ناز در فصل‌های سرد سال نیز پذیرای علاقه مندان بسیاری است.
چگونه به چشمه ناز برویم؟
برای رفتن به این منطقه، باید مقصد سفر خود را ونک قرار دهید؛ خوشبختانه مسیر سمیرم تا ونک، جاذبه‌های دیدنی بسیاری مانند گردنه گله وار، روستای قلعه قدم و امام زاده زید بن علی و گردنه نخودان داشته و مسیر رسیدن به ونک به اندازه‌ای زیبا است که هرگز در مسیر احساس خستگی نخواهید کرد. اما برای رسیدن به خود چشمه، باید حدود سه ساعت در ارتفاعات دالان کوه پیاده روی کنید. متاسفانه کمبود امکانات رفاهی در منطقه باعث شده است که سفر به این منطقه منحصر به فرد یک روزه باشد.
وسایل مورد نیاز در این سفر
لوازم شخصی، کفش مناسب پیاده روی، لباس مناسب فصل (لباس اضافه و جوراب)، کارت شناسایی، داروی شخصی، کرم ضد آفتاب، عینک و کلاه، لوازم بهداشتی، پتو، دوربین عکاسی، یک وعده ناهار، کفش مناسب آب و….


تعداد بازدید : ۱,۴۱۹
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید