سبک زندگی مینیمالیستی یا ساده زیستی

(چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸) ۰۸:۰۰

مینیمالیسم از دهه 1960 ابتدا در آمریکا و سپس در اروپا شکل گرفت و از سادگی و روشنی بیان و روش‌های ساده برای آفرینش آثار هنری بهره می‌گرفت.

"مینیمالیسم"،ابتدا در عرصه هنرهای نقاشی، مجسمه‌سازی، معماری و موسیقی مطرح شد. مینیمالیسم را در زبان فارسی، به"ساده‌گرایی"، "کمینه‌گرایی"، "هنر کمینه" یا "هنر موجز" برگردانده‌اند.در حال حاضر، مینیمالیسم، فقط یک سبک هنری نیست، بلکه روشی ا‌ست برای ایجاد تغییرات مثبت در زندگی. وضعیت فعلی همه‌ی ما می‌تواند بسیار ساده‌تر در دسترس تر وآرامش بخش تر شود.
سبک زندگی مینیمالیستی یا ساده‌زیستی چیست؟
این سبک به عنوان یک سبک هنری و ادبی بیشتر شناخته شده‌است تا یک سبک زندگی، اما در جذابیت و از همه مهمتر کاربردی بودن آن، کمتر از یک اثر هنری نیست. در یک جمله، رسیدن به این میل که زندگی ساده و خلوتی داشته‌باشیم از اولویت‌های این سبک است. از آن‌جا که ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که با تبلیغ مدام رسانه‌ها برای خرید و تهیه وسایل بیشتر، بمباران می‌شویم، بیشتر به انباشته‌های مادی خود افتخار می‌کنیم تا به داشته‌های واقعی‌مان. به مواد مصرفی، تملکات مادی، اسباب اضافه و خرت‌و‌پرت تکیه می‌کنیم، این سبک راهی است برای متوقف کردن این نوع وابستگی‌ها. چراکه محیط مادی اطراف ما مصرف‌کننده زمان، انرژی و تمرکز ما است. با به کارگیری این روش، به‌راحتی می‌توانید آنچه را لازم ندارید، رها کنید تا بر آن چه واقعا نیاز است، تمرکز کنید.
مینیمالیسم، یک سبک زندگی افراطی نیست، بلکه روشی است که از شر وسایل غیرضروری‌مان خلاص شویم و زندگی بامعناتری داشته باشیم؛ زندگی که پر از شادی، آزادی و آگاهی ِهوشیارانه باشد. اضافات زندگی را حذف و روی بخش‌های مهم زندگی تمرکز کنیم: سلامتی، روابط، احساسات، رشد، همکاری و مشارکت با دیگران. شاید این سبک به‌ ما کمک کند تا از عمرمان بیشتر لذت ببریم، کمتر خرج و در نتیجه، کمتر کار کنیم.
مینمالیسم به عنوان سبک زندگی، بدیلی است در برابر طریق زندگی در جوامع مصرفی. مینیمالیست‌ها داشتن و مالکیت را همچون باری اضافه بر دوش خود می‌بینند و خوشبختی را در تعلق کمتر به اشیا جستجو می‌کنند. آنها طرفدار مصرف کمتر هستند و در همین رابطه، اغلب مایلند که کمتر هم کار کنند. آنها به دنبال زندگی‌ای خوب و ساده هستند که انعطاف‌پذیر باشد و به راحتی قابل کنترل.تنها چیزی که برای بسیاری از آنها قابل چشمپوشی نیست، لپ‌تاپ و تلفن هوشمند است، چون از این طریق به دنیای دیجیتال (موسیقی، فیلم، کتاب و...) دسترسی دارند.
فواید زندگی مینی‌مال برای شما
احتمالا تا به حال با خواندن همین توضیحات کوتاه در مورد مینیمالیسم، متوجه شده‌اید که انتخاب سبک زندگی مینیمال چه فوایدی می‌تواندبرای شما در بر داشته باشد. در ادامه میخواهیم مزایای این سبک زندگی را برای شما برشمرده و چند خطی در مورد آن توضیح دهیم تا این سبک جذاب را بیشتر بشناسید.
برای چیزهای مهمتر فضا ایجاد می کنید
هنگامی که ما کشوها و گنجه ها را پاک می کنیم، فضا و سلامتی را به وجود می آوریم ما این احساس انفجاری را از دست می دهیم و واقعا می توانیم دوباره نفس بکشیم. فضا ایجاد کنید تا زندگی را به جای اشیا با معنا پر کنید.
آزادی بیشتر با زندگی مینیمالیستی
ذخیره کردن اجناس، مثل لنگر کشتی است که ما را در جایمتن متوقف و ساکن می کند. ما همیشه وحشت داریم که اجناسمان را از دست بدهیم؛ ولی بهتر است که اجازه دهید آنها بروند و آزادی را بیشتر از همیشه تجربه کنید:آزادی از حرص و آز، بدهی وسواسو کار بیش از حد.
تمرکز بر سلامت و سرگرمی در زندگی مینیمالیستی
شما میتوانید زمانی را که دائما صرف مرتب کردن انبار یا کمد وسایل می کردید را به انجام کارهایی بپردازید که هیچگاه به نظر نمیرسید برای آنها وقت داشته باشید و همیشه میگفتید که زمان کافی ندارند.
شما میتوانید در عوض اینکه زمان خود را به خریدهای غیرضروری در فروشگاه ها اختصاص دهید میتوانیدیک روزرا با بچه هایتان لذت ببرید، به ورزشگاه بروید، تمرین یوگا کنید، یک کتاب خوب بخوانید و یا حتی به سفر بروید؛ در واقع، هر کاری که دوست دارید، می توانید انجام دهید.
زندگی مینیمالیستی و تمرکز کمتر بر دارایی های مادی
همه چیزهایی که ما خود را در آنها محاصره می کنیم، صرفا یک حواس پرتی است، ما کاملا بی حوصله می شویم. پول نمی تواند شادی را بخرد، اما می تواند راحتی را بخرد پس از اینکه راحتی اولیه رضایت بخش شد، در آن جا است که تعلقات ما به پول باید پایان یابد.
ما توسط رسانه هایی که وعده های شادی را از طریق اقدامات مادی گرایانه ارائه می دهند، بمباران شده ایم. جای تعجب نیست که هر روز مبارزه و در برابر این خواسته ها مقاومت می کنیم. این، یک مسیر خالی است، شما را خوشحال نخواهد کرد.
آرامش ذهن بیشتر با زندگی مینیمالیستی
هنگاهی که ما به دارایی مادی می رسیم،برای خودمان استرسایجاد می کنیم، زیرا همیشه این ترس را داریم که نکند آنها را از دست بدهیم.با ساده کردن زندگی خود، می توانید وابستگی خود به این چیز ها را از ببرید و در نهایت یک ذهن آرام و صلح آمیز ایجاد کنید .هر قدر چیزهای کمتری برای نگرانی داشته باشید، آرامش بیشتری دارید و این به همین سادگی است.
شادی بیشتر در زندگی مینیمالیستی
هنگامی که زندگی خود را در جهت مثبت دگرگون می کنید، خوشبختیبه طور طبیعی به وجود می آید، زیرا شمابه سوی چیزهایی که بیشتر اهمیت دارند، متمایل می شوید.
به وضوح وعده های دروغین را در مصرف زیاد و همه درهم ریختگی ها می بینید؛اضافات زندگی، مانند سپری شکسته در مقابل ماهیت واقعی زندگی است؛شما همچنین از اینکه کارآیی بیشتری داشته باشید، خوشحال خواهید بود. با تمرکز بر الویت های خود، تمرکز بیشتری می یابید. شما با کم کردن سرعت، لذت خواهید برد .
ترس کمتر از شکست از تاثیرات زندگی مینیمالیستی
هنگامی که شما به زندگی افراد معنوی نگاه می کنید، می بینید که آنها ترسی ندارند، زیرا چیزی برای از دست دادن ندارند. با انتخاب زندگی مینمالیستی دستتان باز می شود. توان بیشتری برای انجام خواسته هایتان خواهید داشت و می توانید پیشرفت کنید؛ اگر با ترس از دست دادن تمام دارایی های دنیوی خود نگران نباشید . بدیهی است که شما باید اقدامات لازم برای داشتن سقفی بر روی سر را انجام دهید، اما شما همچنین می دانید که چیز کمی برای ترسیدن دارید.
اعتماد به نفس بیشتر در زندگی مینیمالیستی
کل شیوه زندگی مینیمالیستی، فردیت و اعتماد به نفس را افزایش می دهد و باعث می شود که در جستجوی شادیتان بیشتر اعتماد به نفس داشته باشید .
برای زندگی مینیمال از کجا شروع کنیم؟
قبل از شروع برنامه ریزی برای زندگی مینیمال، بهتر است در باب این سبک زندگیکه به نوعی لازمه‌ی آن ساده‌زیستی و یا بهتر بگوییم ساده‌سازی همه‌ی امور است، چندخطی بنویسیم. به‌جای تحلیل‌های فردی،7 اصل مهم ساده‌سازی را از کتاب Simplifyنوشته‌ی جاشوا بکر ( Joshua Becker) که این سبک را برای زندگی خود برگزیده و سال‌ها است در این‌باب می‌نویسد، نقل خواهیم کرد:
- دلایل‌تان را بنویسید
چرا می‌خواهید زندگی مینی‌مال را امتحان کنید؟ از اینکه برای بودن با خانواده و دوستان وقتی ندارید، ناراحتید؟ شب‌ها از شدت اضطراب خوابتان نمی‌برد؟ همیشه فکر می‌کنید خانه‌تان کوچک است و جایی برای وسایل ندارید؟ همه‌ی اینها را بنویسید. وقتی که کار سخت شود و حس کنید که نمی‌خواهید ادامه دهید، داشتن این دلایل برای ادامه کمکتان خواهد کرد.

1- از شر لوازم تکراری خلاص شوید
در خانه چرخ بزنید و وسایل‌تان را ببینید. از چه چیزهایی چند تا دارید؟ مثلا ممکن است دو ظرف برای چای خشک داشته باشید یا دو نسخه از یک کتاب. از خودتان بپرسید که واقعا هر دو تا را نیاز دارید؟ اگر نه، یکی را بردارید و داخل یک جعبه بگذارید. در نهایت، این جعبه که پر از لوازم تکراری ا‌ست را از خانه خارج کنید، به فرد دیگری بدهید یا دور بریزید.

2- یک منطقه‌ی بدون درهم‌ریختگی مشخص کنید
بخشی از خانه را به عنوان منطقه‌ی بدون درهم‌ریختگی در نظر بگیرید. فقط وسایلی را در این بخش نگه دارید که واقعا لازم‌شان دارید. سعی کنید وسعت این منطقه را به مرور زمان افزایش دهید. مثلا اگر منطقه‌ی اولیه اوپن آشپزخانه بوده، آن را به کل آشپزخانه گسترش دهید. بعد از مدتی خواهید دید که چقدر به داشتن یک خانه‌ی مینیمال نزدیک شده‌اید.

3- مینی‌مال سفر کنید
سفر می تواند آغازی برای تمرین یک زندگی مینمالیستی کوتاه مدت باشد. لازم نیست خیلی به خودتان سخت بگیرید؛ فقط باید کمتر از همیشه وسیله با خود بردارید. مثلا برای یک سفر چهارروزه برنامه‌ریزی کنید، اما فقط به اندازه‌ی یک سفر دوروزه با خود وسایل بردارید. لذت سبک سفر کردن را به خودتان هدیه دهید تا رسیدن به رهایی، زندگی مینیمال برایتان تبدیل به یک هدف شود.
شاید برای همه امکان سفرنباشد.اما این سفر قرار نیست با مقصدی دور و راهی دراز عجین باشد.با توجه به بودجه‌ی شخصی‌تان سفر کنید.
4- لباس‌های اضافی را حذف کنید
شاید پاکسازی و سبک کردن کمد لباس،یکی از سخت‌ترین بخش‌های کار باشد. بلهشاید این مرحله را سخت تر پشت سر بگذارید. سعی کنید یک قانون برای خودتان مشخص کنید. مثلا هر لباسی که بیش از یک سال از آخرین دفعه‌ی پوشیده شدنش می‌گذرد را کنار بگذارید. لباس‌های جمع‌شده را به دیگران بدهید.
شاید کوچک کردن کلکسیون دی‌وی‌دی‌ها و کتاب‌هاهم مثل لباس‌ها سخت باشد. ولی امیدوارم بتوانیم کم‌کم این کار را هم انجام دهیم و حداقل آنها را به نسخه‌های الکترونیکی تبدیل کنیم و داخل یک هارد بریزیم.
5- ساده‌تر غذا بخورید
کار آشپزی و درست کردن وعده‌های روزانه را برای خودتان ساده‌تر کنید. مثلا سه نوع شام برای کل هفته در نظر بگیرید و فقط همان سه غذا را درست کنید. بعد از اتمام هفته، این تعداد را بسته به تجربه‌ی اولیه‌تان کم یا زیاد کنید.
6- پس‌انداز کنید
یک عدد برای خودتان مشخص کنید و با کمتر کردن میزان خریدتان، سعی کنید به همان میزان پس‌انداز کنید. قرار نیست این رقم برای همه به یک میزان باشد.آن را بسته به میزان درآمدتان مشخص کنید. علاوه بر راحت‌تر شدن خیالتان نسبت به روز مبادا، داشتن این رقم -در یک حساب جداگانه- یک نتیجه‌ی ملموس از زندگی مینیمال شما خواهد بود و برای ادامه، ترغیب‌تان خواهد کرد. در واقع اگر با گام های کوچک ادامه دهید، قبل از این‌که فکرش را بکنید، خواهید دید که به یک مینیمالیست تمام‌عیار تبدیل شده‌اید!
سبک زندگی مینیمالسبکی ساده، اما لوکس
می توان گفت که مینیمالیست‌ها، نخبگان روشنفکر جامعه هستند. دل کندن داوطلبانه از اشیای اضافه، عملی فاخر و از موضع قدرت است؛ در حالی که مردم بسیاری از کشورهای دنیا، مجبور به چشمپوشی یا محروم از بسیاری چیزها هستند و انتخابی جز این ندارند.
اما در جوامعی هم که دچار بحران اقتصادی هستند، یا پیش‌بینی می‌شود که دچار بحران بشوند، شمار کسانی که مینیمالیسم را برمی‌گزینند، افزایش می‌یابد. این اشخاص در حقیقت با نظر به بحران‌های احتمالی خود را مقاوم می‌سازند. آنان تلاش می‌کنند به کمک مینیمالیسم که شاید روزی برایشان اجتناب‌نا‌پذیر باشد، راهی بیایند تا در صورت بروز بحران، شأن انسانی خود را حفظ کنند.
نویسنده:نیما پرویزی مریدانی

تعداد بازدید : ۱,۱۱۲
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید