شماره31

چشمه مرغاب،چشمه ای جوشان در تیران و کرون

(چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸) ۰۸:۳۴

این چشمه به فاصله 85 کیلومتری غرب استان اصفهان در شهر عسگران از توابع شهرستان تیران و کرون در منطقه نمونه گردشگری و تفرجگاه 30 هکتاری واقع شده است.

چشمه مرغاب چشمهٔ آبی که از بخش کرون سرچشمه گرفته و به سد شهید منتظری (خمیران) می‌ریزد و تامین کننده آب کشاورزی شهرستان تیران و کرون می باشد.و با توجه به اینکه سد خمیران در مسیر رودخانه مرغاب سر ریز شده آب در رودخانه جاری و فضایی بسیار دیدنی ایجاد کرده است.
آب و هوای خوش کوهستانی و قابل شرب بودن آب زلال و خنک چشمه مرغاب، گردشگران فراوانی را بسوی خود می کشاند.
این چشمه در دهانه دالانکوه در شهرستان تیران و کرون واقع شده و از برف‌های دائمی کوه تغذیه می‌شود و در تمام طول سال داری آب میباشد.به عبارتی این چشمه تنها جریان آب سطحی است که در این شهرستان قرار دارد و پس از طی مسافتی معادل ۱۰۰ کیلومتر به زاینده رود پیوسته و به نوعی تامین کننده میزانی از آب زاینده رود است.
رودخانه و یا چشمه مرغاب علاوه بر تغذیه سفره آب زیر زمینی به‌دلیل قابلیت نفوذ در بستر خاک تاثیر مستقیمی بر روی قنوات موجود درحریم و حواشی رودخانه داشته و از همین جهت رودخانه مذکور شرایط تشکیل پر آب ترین قنوات دشت را فراهم کرده است.
از نظر گردشگری چشمه مرغاب اصفهان یکی از بهترین مکان برای کسب آرامش و لذت بردن از طبیعت است.
نامگذاری چشمه مرغاب:
دلیل نام گذاری این چشمه از نظر اهالی این منطقه وجود مرغ های کوهی در اطراف آن و برخی هم وجود علف های مرغی در حاشیه رودخانه میدانند.
بهترین فصل سفر به چشمه مرغاب:
به دلیل کوهستانی بودن آن منطقه زمستان ها بسیار سرد است اما بهار و تابستان بهترین موقع برای رفتن به چشمه مرغاب می باشد. ولی سفر در پاییز و زمستان به این منطقه نیز خالی از لطف نیست و زیبایی های خود را دارد
آیا میتوان شب در کنار چشمه مرغاب اقامت داشت؟
در چشمه مرغاب تعدادی آلاچیق وجود دارد که میتوان شب را در این مناطق گذراند و یک شب آرام و به یادماندنی را تجربه کنید.
آدرس چشمه مرغاب:
چشمه مرغاب در شرق رشته‌کوه «دالانکوه» و 38 کیلومتری شهرستان تیران در استان اصفهان به سمت غرب و پس از روستای «قلعه ناظر» در شهرستان عسگران قرار دارد.تعداد بازدید : ۹۴۶
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید