شماره32

سبک زندگی صرفه جویانه

(دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸) ۱۴:۵۰

افراد زیادی بر خلاف در آمد های خوب همواره با مشکل نداشتن پول مواجه هستند وافراد زیاد دیگری با وجود اینکه در آمد بالائی ندارند ولی با همان در آمد اندک خود از زندگی با کیفیت مورد قبول برخوردارند.

مطمئنا بسیاری از ما تا بحال با افراد زیادی برخورد کرده ایم که علی الرغم در آمد های خوب ولی متاسفانه همواره با مشکل نداشتن پول مواجه هستند و زندگی آنها فاقد کیفیت لازم و متناسب با در آمد آنهاست و برعکس افراد زیاد دیگری را هم دیده ایم که با وجود اینکه در آمد بالائی ندارند ولی با همان در آمد اندک خود از زندگی ای با کیفیت مورد قبول برخوردارند و همه نیازهای منطقی شان برآورد شود و حتی اندوخته قابل توجهی هم داشته باشند.حال این سئوال پیش می آید که چطور این اتفاق می افتد؟
هیچ عاملی به اندازه خرج کردن بدون حساب یا به زبانی دیگر ولخرجی در این امر تاثیر گذار نیست و متاسفانه این ویژگی در افراد زیادی به چشم میخورد و موجب میشود تا پولی را که به زحمت به دست آورده اند در کسری از زمان از دست بدهند و همواره محتاج و نیازمند کمک دیگران باشند.
از زمان های قدیم در اغلب فرهنگ ها صرفه جوئی کاری پسندیده و در مقابل آن ولخرجی کاری ناشایست بوده است.صرفه جوئی در زندگی کاری بسیار سخت و غیر ممکن نیست و با اندکی دقت و توجه به زندگی و رفتار افراد صرفه جو و الگو پذیری از آنها میتوانیم تغییرات بسیار مفیدی در راستای سبک زندگی صرفه جویانه برای خود داشته باشیم و جلوی بسیاری از هزینه های غیرضروری را بگیریم.
می توانیم پولی را که به دست آورده ایم آنطور که میخواهیم خرج کنیم و حتی بخشی از آن را پس انداز کنیم.یاداشت کردن مخارج ماهیانه به صورت کلی در مورد اقلامی که بابت آنها هزینه میکنیم میتواند به ما کمک کند تا همواره میزان هزینه های خود را داشته و بتوانیم آنها را کنترل کنیم.
به سبد مصرفی خانوار توجه داشته باشیم و برای آن اولویت بندی انجام دهیم به این طریق از خرج های زائد و غیر ضروری اجتناب کرده و مطابق اولویت ها هزینه میکنیم.
برای هزینه ها دست بندی داشته باشیم،به این ترتیب ،هزینه هائی که موجب هدر رفتن پول میشود و یا حتی خرج های نابجا را شناسائی میکنیم.
به طور معمول دسته بندی خانوار شامل مواردی چون هزینه مسکن،مصارف خوراکی،پوشاک،بهداشتی،درمانی،آموزشی،فرهنگی ورزشی،تفریحی،تعمیرات و تزئینات است.که باید برای هر کدام از مواردی که گفته شد مطابق اولویت ها و ضرورت بودجه در نظر گرفته شود.
به این ترتیب زندگی ما آماده شده است تا یک برنامه اقتصادی داشته باشد. برنامه های اقتصادی زندگی ما، رفتارهای اقتصادی ما را نشان می دهد و هویت اقتصادی ما از این طریق شناخته می شود. در نظر بسیاری از افراد صرفه جوئی و یا به جا خرج کردن یعنی خساست،که باید تفاوت بسیاری برای این دو مقوله قائل شد تا با هم اشتباه گرفته نشود.
نکاتی در صرفه جویی وجود دارد که با رعایت آنها می توان به اقتصاد خانواده کمک کرد
1- هنگامی که برای خرید مایحتاج خود به فروشگاه محل می روید، سعی کنید آن چیزی را بخرید که مورد نیاز شماست. برای این کار می توانید مایحتاج خود را به ترتیب اولویت روی یک صفحه کاغذ یادداشت کنید. مراقب باشید هیچ گاه کالاهای متنوع فروشگاه با بسته بندی های زیبا شما را تحت تأثیر قرار ندهد.
2- همیشه هنگام بیرون رفتن از منزل به یاد داشته باشید که فقط به مقدار مورد نیاز پول به همراه داشته باشید؛ هیچ وقت پول اضافی با خود حمل نکنید که این پول علاوه بر اینکه ممکن است مورد دستبرد قرارگیرد می تواند به سرعت خرج شود.
3- هنگامی که برای انجام کاری بیرون می روید در وهله اول هدف خود را از این عمل مشخص کنید. هیچ گاه وقت خود را بیهوده درخارج از خانه نگذرانید. به یاد داشته باشید زمانی به بیرون بروید که هدف آن برایتان مشخص شده باشد.
4- برای اینکه وسایل و لوازمی که قبلا شما خریده اید بهتر و بیشتر عمر کرده و مورد استفاده قرارگیرد باید هر چند وقت یکبار به سرویس کردن آنها بپردازید.
5- همیشه آنچه را نیاز دارید از محل اصلی آن خریداری کنید.
6- هیچ گاه بیش از آنچه در توان دارید خرج نکنید.
7- در یک بانک حساب پس اندازی برای خود داشته باشید. سعی کنید در بانکی حساب خود را افتتاح کنید که سود بیشتری به شما می دهد.
8- اگر برایتان مقدور است زودتر از خانه بیرون رفته و از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید تا هزینه های نگهداری ماشین و مخارج سنگین ایاب و ذهاب به شما فشار نیاورد.
9- بعضی از مواد غذایی انرژی بیهوده دارند؛ انواع شیرینی و نوشابه که هزینه سنگینی را به خانواده تحمیل می کنند؛ پس در خرید آنها با احتیاط رفتار کرده و برایشان هزینه نکنید.
10- موادی که فسادپذیر هستند و عمر کوتاهی دارند را تا مصرف نکرده اید خریداری نکنید.
11- در مصرف انرژی با استفاده از روش های مختلف صرفه جویی کنید؛ مانند استفاده از لامپ های کم مصرف از جمله مهتابی و فلورسنت که شاید گران تر باشند ولی در درازمدت هزینه اولیه را برمی گردانند.
12- از تلفن تا جائی که میشود در ساعت هایی که قیمت تلفن ارزان تر اعلام شده است استفاده کنید.
13- در مصرف سوخت نیز صرفه جوئی کنید،مثلا در زمانی که برای شست وشو نیاز به آب گرم ندارید،از آب گرم استفاده نکنید،بخاری ها ورادیاتورهای اتاق هائی را که از آنها استفاده نمیکنید ببندی و همیشه بدانید هزینه مصرف انرژی، تصاعدی حساب می شود.
14- همیشه بدانید خواب خوب، ورزش و تغذیه مناسب که حتی می تواند شامل یک نوع میوه و سبزی هم باشد به تندرستی شما کمک کند زیرا هزینه درمان از پیشگیری و هزینه تعمیر از نگهداری گران تر است. بهتر است در حفظ و نگهداری وسایل و لوازم زندگی و خانه مان کوشا باشیم.
نویسنده:نیما پرویزی مریدانی

تعداد بازدید : ۵۱۷
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید