شماره32

گنبد نمکی قم

(دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸) ۱۴:۴۹

کوه نمک قم در ۱۵ کیلومتری جاده قم به سمت جعفریه قرار گرفته و از جاذبه های طبیعی استان قم به شمار می رود. تاریخ زمین ‌شناسی گنبد نمکی قم به شصت میلیون سال قبل برمی گردد.

این گنبد نمکی که در فاصله 20 کیلومتری غرب شهرقم واقع شده است به عنوان بزرگترین و زیباترین گنبد نمکی ایران شناخته شده می شود.
وجود دریاچه نمک در میان گنبد، نکته منحصر به فرد آن است. در این منطقه گرمسیری، بعد از بارندگی های فصلی به دلیل گرمای زیاد، آب های شور تبخیر و گنبدهای نمکی با اشکال بسیار متفاوت و زیبا شکل می گیرند که این امر، موجب جذب گردشگران و توریست ها به این مناطق می شود.
در این گنبد نمکی، بلورهای نمک به صورت تیغه های مشخص و کنگره مانند، پدیدار شده، مناظر زیبایی را آفریده اند. این گنبد، خیلی بزرگ بوده و گسترش شمالی آن تا طول 3 کیلومتر ادامه دارد.
در این گنبد، قطعات بزرگ سنگ های آندزیتی و بقایای سنگ های گچی دیده می شود. لایه نمک در معدن قم یکپارچه بوده، ضخامت آنها به 5 تا 18 متر می رسد و لایه های مارن و گچ در داخل آن دیده نمی شود و در گنبد نمکی قم به نظر می رسد، فقط یک لایه نمک در داخل خود چین خورده و ضخامت زیادی پیدا کرده است.
مسیر دسترسی به گنبد نمکی قم
مسیر دسترسی به گنبد نمکی قم در ۸٫۵ کیلومتری جاده قم به جعفریه است. در واقع، میتوان از جاده کمربندی قم، راهی جاده جعفریه شد. پس از ۸٫۵ کیلومتر، تابلوی “سایت پاراگلایدر”در نزدیکی دامشهر نشانه جاده فرعی و خاکی گنبد نمکی است. البته این کوه بزرگ نمکی از دور دیده می شود.
جاده خاکی فرعی گنبد نمک تا پای گنبد، تقریباً ۷ کیلومتر است که سواری های سبک هم به راحتی آن را طی می کنند.
بعد از رسیدن به پای گنبد می توان ماشین را پارک کرده و پیاده جادی خاکی سربالایی را طی کرد و به دریاچه معدن قدیمی رسید. ولیکن امکان طی مسیر با ماشین نیز وجود دارد.


تعداد بازدید : ۱,۳۸۱
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید