شماره32

سود و زیان های نمک

سود و زیان های نمک
(دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸) ۱۴:۴۹

نمک یکی از چاشنی های پرمصرف در سرتاسر دنیا است و به طور گسترده در آشپزی استفاده می شود. بدون نمک، غذا بی مزه و غیرقابل خوردن است. با این حال، نتایج پژوهش ها نشان می دهند استفاده ی زیاد از این چاشنی سفیدرنگ اثرات منفی روی سلامتی دارد تا آنجا که از آ ن به عنوان قاتل سفید یاد می شود.

درست است که بدن ما به میزان کمی نمک یا همان سدیم نیاز دارد تا به درستی به وظایف خود عمل کند؛ اما واقعیت این است که خیلی از افراد در مصرف نمک زیاده روی می کنند.
در گذشته از نمک برای نگهداری مواد غذایی استفاده می شد. حد معینی نمک، از رشد باکتری ها در مواد خوراکی جلو گیری می کند. در واقع، نگهداری از مواد غذایی بوسیله نمک، روش مطمئنی بود که تا قبل از اختراع یخچال و فریزر بکار می رفت. نمک سود کردن گوشت و ماهی برای فصول سرد و کم بازده، باعث شد که ذائقه انسان به مزه شور عادت کند.
نقش نمک در سلامتی
بیش از 60%وزن بدن را آب تشکیل می دهد که این مقدار در خون، سیستم لنفاوی و سلول های بدن یافت می شود. سدیم به همراه کلر، پتاسیم و فسفات، مقدار مایعات را در درون و بیرون سلول های بدن کنترل کرده، تعادل برقرار می کند. حفظ این تعادل برای عملکرد مناسب بدن ضروری است.
عوارض کاهش سدیم در بدن
اگرچه کمبود سدیم به ندرت دیده می شود، اما به اندازه سدیم اضافی می تواند خطرناک باشد و تعادل سیستم بدن را بهم بزند. علایم کمبود این چاشنی مهم عبارتند از: انقباضات و دردهای عضلانی، سستی، بی اشتهایی، استفراغ و آشفتگی های ذهنی. کمبود سدیم بطور معمول در کسانی دیده می شود که به میزان زیادی عرق می کنند. در واقع به همراه عرق، سدیم نیز دفع می شود. در این صورت این افراد به میزان بیشتری نمک جهت جایگزین کردن سدیم از دست رفته دارند.
عوارض زیاد سدیم در بدن
براساس مطالعات، یک انسان در شرایط معمول، به کمتر از یک گرم سدیم (معادل 5/2گرم نمک) در روز برای عملکرد مناسب بدن نیاز دارد. تحقیقات نشان داده که یک انسان بطور متوسط 15-10(6-4سدیم) در روز مصرف می کند که حداقل 10-5 برابر بیشتر از نیاز بدن است. نمک مازاد از بدن دفع نمی شود. در صورت ورود مقدار بیشتر سدیم به خون، برای کاهش غلظت خون، آب بیشتری از سلول ها وارد خون می شود تا آن را رقیق کند. این امر موجب حمل مایعات اضافی تا چند لیتردر بدن فرد می شودو در نتیجه موجب وارد آمدن فشار بر روی سیستم قلبی - عروقی می شود. این یک علت رایج پرفشاری خون است.


امروزه حتی برخی از متخصصان بر این عقیده هستند که باید نمک را به طور کلی از برنامه ی غذایی حذف کرد و برای جذب سدیم مورد نیاز به سراغ مواد غذایی حاوی آن رفت.
در هر حال باید بدانید که مصرف زیاد نمک با گذشت زمان مشکلات جدی مانند بیماری های قلبی، سکته ی مغزی و دیگر بیماری ها را به همراه دارد. علاوه بر این یکی از عوامل اصلی احتباس آب در بدن و ورم را به نمک نسبت می دهند. البته برای اکثر ما که به مصرف نمک عادت کرده ایم، حذف آن کار سخت و دشواری است. تنها کاری که می توانید بکنید این است که مصرف آن را کاهش دهید و هرازگاهی به فکر بیرون راندن نمک تجمع یافته در بدن باشید. در این مطلب، روش های طبیعی دفع مازاد نمک از بدن را عنوان می کنیم. لطفاً با ما همراه باشید.
توصیه هایی برای دفع نمک از بدن
آب بیشتری مصرف کنید
محققان توصیه می کنند که روزانه بین 6 تا 8 لیوان آب مصرف کنید. شاید به نظرتان غیرمنطقی باشد. اما مصرف آب باعث دفع مایعات اضافی از بدن شده و در عین حال مازاد سدیم را نیز از بدن خارج می کند. مازاد آب و نمک از طریق ادرار دفع می شود. عادت نوشیدن آب، باعث تمیزی بدن شده و علاوه بر هیدراته کردن آن (تأمین آب) باعث کاهش حالت تورم بدن می شود.
نمک را برای مدتی از برنامه ی غذایی حذف کنید
اگرچه برخی افراد قدرت حذف نمک از برنامه ی غذایی را ندارند، اما برای دفع مازاد سدیم از بدن لازم است که برای مدتی این کار را انجام دهید.
بهترین حالت این است که دنبال روش های دیگری برای طعم دادن به غذاهایتان باشید. یادتان باشد که با حذف موقت نمکدان از سفره یا میز غذا به طور کلی با نمک خداحافظی نمی کنید. چون این ماده به میزان زیادی در مواد غذایی فراوری شده مانند سوسیس و کالباس، مواد غذایی کنسروی، غذاهای یخ زده، فست فودها و غیره وجود دارد. بهتر است به جای مصرف این قبیل مواد غذایی از میوه ها و سبزیجات استفاده کنید.
به دنبال جایگزین های نمک باشید
اگر رابطه ی خوبی با چاشنی های سالم و مفید مانند سیر، فلفل سیاه، کاری، جعفری، آویشن، رزماری و غیره داشته باشید، بدون شک حذف کردن نمک از رژیم غذایی، دشوار نخواهد بود. کافی است میزان نمک استفاده شده را برای مدتی حذف یا به حداقل برسانید و برای خوش طعم شدن غذاها از این ادویه ها و چاشنی ها بهره ببرید.
ورزش کنید
توصیه می کنیم روزانه ورزش کنید. ورزش ایروبیک یا هر نوع فعالیت بدنی دیگر باعث افزایش تعریق تان می شود. در واقع با انجام ورزش هایی مانند پیاده روی، دو، دوچرخه سواری یا رفتن به سونا بدن از شر ضایعات و مازاد نمک خلاص می شود چون عرق تولید می کند. البته یادتان باشد که هر ورزشی که انجام می دهید در حین آن به میزان کافی آب مصرف کنید. همیشه یک بطری آب دم دست داشته باشید و جرعه جرعه آب بنوشید.
جعفری راهی مطمئن برای دفع نمک تجمع یافته در بدن
جعفری، یک سبزی شناخته شده با خواص فوق العاده است. این سبزی معطر، قدرت بالایی در تمیز کردن کلیه ها و دفع توکسین های بدن از طریق ادرار دارد. کلیه ها نقش مهمی در سم زدایی از بدن دارند، چون وظیفه ی تصفیه کردن خون و دفع مازاد نمک و تمام ترکیبات سمی دیگر به عهده ی این دو ارگان لوبیایی شکل است.
جعفری چگونه به دفع نمک کمک می کند؟
برای بهره مندی از خاصیت تمیزکنندگی کلیه ها کافی است از دم کرده ی یک مشت جعفری خرد شده استفاده کنید. کار چندان سختی نیست. جعفری را شسته و خرد کنید و در یک لیتر آب به مدت 10 دقیقه دم کنید. سپس آن را صاف کرده و ترجیحاً به صورت ناشتا قبل از صبحانه میل کنید. دم کرده را در جای خنک نگهدارید و آن را در طول روز نیز مصرف کنید.
یادتان باشد که دم کرده ی جعفری را به طور مرتب میل کنید. این نوشیدنی با حالت احتباس آب در بدن نیز مقابله می کند و برای پیشگیری از فشار خون بالا نیز مؤثر است. البته اگر میل به لاغری نیز داشته باشید می توانید از این نوشیدنی بهره ی دوچندان ببرید. یادتان باشد که روش های طبیعی در چهارچوب یک سبک زندگی سالم مؤثر عمل می کنند. شما نمی توانید مدام نمک بخورید و انتظار داشته باشید نوشیدنی جعفری یا هر روش دیگری مؤثر عمل کند.
گرد آورنده :زهره کریمی،کارشناس ارشد تغذیه و رژیم درمانی


تعداد بازدید : ۳,۷۰۲
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید