شماره33

چشمه آبگرم کلپورگو

(شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۸) ۰۹:۵۶

چشمه آبگرم کلپورگو در در فاصله تقریبا صد کیلومتری شهرستان قلعه گنج در بخش چاه دادخداد و در فاصله کمتر از سی کیلومتری روستای توریگ ۳ واقع شده است.

قلعه‌گنج، شهری در استان کرمان و در جنوب شرقی ایران است. قلعه گنج منطقه ای است که راز هایی فراوان در دل دارد، همین امر سبب شده گردشگران فراوانی به آن سفر کنند. از جمله جاذبه های آن، چشمه ی آبگرم با آب قرمز همراه با خواص درمانی در دل خشکیده ی جازموریان است.
نام این چشمه کلپورگو یا kalpooregoo می باشد. به نظر می رسید که حیات در جازموریان از بین رفته باشد اما وجود این چشمه در دل ریگزار های جازموریان، حیات را در این بخش حفظ نموده است.
ممکن است شما این منطقه را دشتی بدون آبادانی تصور کنید، اما با دیدن این چشمه در ریگزار جازموریان با یکی دیگر از غیرممکن ها و معجزات طبیعت روبرو خواهید شد.
چشمه‌ای قرمز رنگ تقریبا درشرق روستای صولان قلعه‌گنج قراردارد و حدود ۴۰کیلومتر باید مسیر ریگی را طی کرد تا به آن رسید. این چشمه به صورت دائمی برقراراست و می‌توان از آن استفاده کرد. این چشمه دارای خواص درمانی - بخصوص برای بیماران روماتیسمی - بوده و ازکمیاب‌ترین چشمه‌های بیابانی کشور است مانند دریاچه صورتی که از جاذبه های دیدنی چابهار است مساحت این‌چشمه تقریبا یک هکتار است که دراطراف این‌چشمه بیابانی آب به سطح زمین بسیار نزدیک است، فاصله سطح آب تقریبا 20 مترو دربعضی موارد حتی به نیم متر نیز می‌رسد به گفته او مشکلات این چشمه می‌توان به نداشتن مسیر مناسب اشاره کرد و بحث جاده این مسیر باعث شده ۹۰ درصد ازمردم قلعه گنج از وجود این چشمه بی‌خبر باشند.
علت قرمزی آب چشمه
این چشمه کمتر از ۱۰۰ سال پیش در روستا ی کلپورگو وجود داشته و بسیاری از مردم در آنجا زندگی می‌کردند. به طور کلی سطح آب این منطقه بالا است. قسمتی از آب، شور بوده و املاح زیاد دارد. بعضی از افراد قدیمی می‌گویند قرمزی آب به علت وجود گوگرد در آب است. آب این چشمه برای بیماری‌های پوستی مناسب است. تا به‌ حال، کارشناسی ازاینجا بازدید نکرده و قابل ثبت نیز هست. .


تعداد بازدید : ۳۸۸
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید