شماره33

چرا باید سبک زندگی خود را طراحی کنیم؟

(سه شنبه ۵ آذر ۱۳۹۸) ۱۲:۳۰

زندگی ، سرشار از اتفاقاتی است که از اراده انسان خارج است و هیچ ضمانتی نیست که زندگی آن طور که می خواهیم پیش برود.

برای مثال، شما نمی توانید محل تولد پدر، مادر، خواهر و برادر و یا اتفاقات دوران کودکی خود را انتخاب و کنترل کنید و همچنین آینده را هم نمی توانید پیش بینی کنید، اما می توانید کیفیت زندگی خود را کنترل و برای آن طراحی کنید.
تنها عاملی را که شما می توانید آن را کنترل و طراحی کنید، سبک و شیوه زندگی امروزتان است که آینده ی شما را می سازد. به طور مثال، اگر شما در یک خانواده ی روستایی متولد شده اید، می توانید انتخاب کنید که تا آخر عمر در همان روستا بمانید و زندگی خود را متناسب با آن مکان، طراحی و کنترل کنید و یا سبک و شیوه ی زندگی خود را تغییر داده و تصمیم بگیرید به شهر بروید و زندگی شهرنشینی و کار در آنجا را به عنوان آینده و سبک زندگی خود انتخاب کنید.
برای این که بتوانید زندگی خود را با قدرت و آنطور که می‌خواهید طراحی کنید باید روش و مراحل آن را بدانید؛ یاد بگیرید و گام به گام اصول اولیه ی آن را انجام دهید.
در ادامه، مراحل و اصول اولیه طراحی سبک زندگی را شرح خواهیم داد.
طرح ریزی
همان طور که ساخت یک خانه نیاز به یک طرح اولیه دارد، طراحی زندگی نیز یک طرح مشخص می‌خواهد. شما باید در مرحله اول، اهداف و خواسته های خود را مشخص کنید. برای خود تعریف کنید که در کجا قرار دارید و به کجا می‌خواهید برسید، سپس می‌توانید زندگی شخصی، روابط دوستانه وعاطفی، شغل و غیره را بر مبنای آن مشخص کنید.
تمرکز و اعتقاد
بعد از این که طرح خود را مشخص کردید، باید ذهن خود را متمرکز کنید. ذهنیت مثبت، باعث می‌شود که بتوانید با تمام قدرت طرح خود را پیش ببرید و شانس موفقیت در زندگی را افزایش دهید. شما باید افکار خود را به خوبی بشناسید و آنها را در جهت رسیدن به هدف حفظ کنید.
باید به خود و توانایی هایتان برای رسیدن به هدف اطمینان داشته باشید و ذهن خود را برای رسیدن به آنچه می‌خواهید متمرکز کنید. آنچه که پیش از عمل کردن، اهمیت دارد، تلاش ذهنی شما است. ابتدا ذهنتان را در شرایط هدف قرار دهید و جوری وانمود کنید که کنترل و طراحی زندگی خود را تماما در اختیار دارید. تنها در این صورت است که اقدامات و فعالیت‌هایتان ثمربخش می‌‌شوند.
اقدام کردن
پس از این که طرح خود را مشخص کردید و ذهنتان متمرکز شد، آماده هستید تا اقدام به اجرای طرح خود بکنید. مثلا ممکن است با توجه به طرح، اولین اقدام شما این باشد تا در کلاس هایی که سطح مهارت شما را در حرفه مورد نظرتان افزایش می‌دهند، شرکت کنید. هر اقدام مثبت جهت کامل کردن طرح زندگی، گامی برای رسیدن به اهداف است.
مطالعه مقالات مهارت‌های زندگی و مهارت‌های خودآگاهی، کمک شایانی به شما در جهت پیشروی به سمت هدف می‌کنند.
نظارت بر طرح و اصلاح مداوم آن
طرح اولیه باید متناسب با شرایط و موقعیت جدید شما اصلاح شود. در صورتی که به موفقیت های کوچکی می‌رسید، طرح خود را در جهت موفقیت های بزرگ تر اصلاح کنید. ممکن است شما طرح خود را برای کارآموزی در یک کار آماده کرده باشید، ولی الان وقتش رسیده باشد که درخواست ارتقا کنید. اصلاحاتی که بر روی طرح انجام می‌شود، گامی در جهت کامل شدن آن است. اگر احساس می‌کنید طرح اولیه اشتباه است و شما را از مسیر رسیدن به هدف دور می کند آنرا اصلاح کنید و تغییر دهید.
نکات کلیدی
برای این که بتوانید طرح خود را به خوبی مشخص کنید و در آن مسیر پیش بروید، لازم است که به نکات زیر توجه کنید:
اهداف خود را به طور کامل مشخص کنید؛ چرا که بدون هدف، موفقیت چشمگیری برای انسان به وجود نمی‌آید.
برای رسیدن به هدف، لازم است در مواقعی رسیک کنید، ولی در بدترین شرایط نیز قبل از ریسک کردن یک ارزیابی کلی از موقعیت پیش رو داشته باشید. موضوع ریسک، زمانی مطرح می شود که پای عمل به میان می آید. سعی کنید به نمونه های موجود در اطراف تان توجه داشته باشید. نمونه هایی که قبلا آزموده شده و امتحان پس داده اند. این نمونه ها خطا های شما را کاهش داده، در صرف زمان نیز صرفه جویی می کنند.
به زمان توجه داشته باشید و دقت کنید که فقط یک بار و در زمانی محدود زندگی می‌کنید، پس این که اشتباه کنید و بخواهید از اول شروع کنید، کار راحتی نیست.
کنجکاو باشید و از یادگرفتن چیز های جدید نترسید. کنجکاوی ذهن، نقش بسیار مهمی در کامل شدن طرح زندگی و رسیدن به اهداف دارد.
و در آخر، از مشورت و هم اندیشی با افراد با تجربه و با حسن نیت استقبال کنید. مطمئنا هم اندیشی از تک اندیشی بهتر است.
نویسنده:نیما پرویزی مریدانی


تعداد بازدید : ۱,۰۰۵
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید