شماره 34

نقاشی؛بازی رنگ های ذهن

نقاشی؛بازی رنگ های ذهن
(دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸) ۱۱:۲۳

هنرمند که باشی،گویی پایت در زمین و سرت در آسمان الهام،است که روح خسته ات را جلا میدهد و با لطافت هنر از آزردگی ها میرهاند.کافی است کمی سکوت کنی و گوش جان بسپاری به نغمه ها و رنگ ها و نقش هایی که از عالمی دیگر-نمیدانم کدام عالم- بر وجودت فرود می آید.در جست وجوی هنرمندی از همکاران با خانم مریم نظری آشنا میشویم و مختصر گفتگویی که در ذیل می آید.

خودتان را معرفی کنید.
مریم نظری متولد تهران سال 1348 هستم و در رشته ی علوم تجربی تحصیلات خود را به پایان رساندم و هم اکنون کارمند بخش حراست شرکت ملی صنایع پتروشیمی هستم.
از چه زمان نقاشی میکنید؟
حدود 10 سال است که نقاشی میکنم.همیشه به هنر و ظرایف آن علاقه مند بودم،ولی به طور جدی ده سال است که به این رشته هنری ورود کرده و اوقات فراغتم را تقریبا تماما نقاشی میکنم.
در چه سبکی نقاشی میکنید؟
رنگ روغن و مداد رنگی.دنیای رنگ،دنیای عجیبی است؛جذاب و مقاومت ناپذیر.با رنگ چه زیبایی هایی شگفت انگیز که میتوان آفرید.
آیا کلاس هم رفته اید؟
یک دوره یک ماهه کلاس رفتم،اگرچه خیلی کمک کرد،بخصوص از نظر تکنیک کار،ولی جوشش از درون چیز دیگری است.یادگیری تکنیک به شما امکان میدهد که آن الهام درون را جان بدهید؛آنقدرکه واقعی به نظر برسد.
آیا نمایشگاه برگزار کرده اید؟آگر پاسخ آری است،چندبار؟کی؟کجا؟ و اگر پاسخ خیر است ،بفرمائید به چه دلیل نمایشگاه برگزار نکردید؟
خیر،تاکنون به این مسئله که نمایشگاه برگزار کنم،فکر نکردم.ولی معتقدم نمایشگاه،راه ارتباط هنرمند با جامعه است.خوب است که جامعه با هنرمند و هنر او آشنا شود.هنر،روابط را تلطیف میکند و روح را آرامش میبخشد.
آیا در مقام تدریس بوده اید؟یا در حال حاضر تدیریس میکنید؟
یک دوره تدریس کرده ام ،معلم هنر بودم؛ولی شغل موظف اجازه فعالیت بیشتر را نمیدهد.در هر حال تدریس هنر را دوست دارم.
خانواده و خویشاوندان چه واکنشی به هنر شما دارند؟
خانواده و اطرافیان همواره ،بزرگترین مشوق من بوده اند.آنها کار من را تحسین میکنند و همین امر،مرا به ادامه هنر نقاشی مصمم تر میکند.احساس میکنم هربار با تشویق نزدیکانم،دریچه های لطیف تری از هنر در برابر چشمانم گشوده میشود.
چطور شد که به نقاشی روی آوردید؟
به طور کلی به هنر علاقه دارم،ولی اتفاقی به سراغ نقاشی رفتم.پس از انتخاب این رشته هنری،متوجه عمق علاقه ام به آن شدم.هرچه بیشتر با آن مانوس میشوم،الهامات بیشتری دریافت میکنم.
اصولا هنر چه تاثیری بر زندگی هنرمند میگذارد؟
ما در زندگی روزمره در همه جای زندگی با هنر همراه هستیم؛فقط پرورش دادن آن مهم است که من سعی میکنم در تمام مقاطع از آن استفاده کنم و فقط در نقاشی خلاصه نمیشود.در واقع،هنر،ظرایفی به هنرمند می آموزد که با تمسک به آن،زندگی را لطیف تر و عمیق تر ببینید و حتی شادی هایش را با آن به توان برساند و غم هایش را سبک تر کند.
هنر زندگی را دلچسب میکند.
چه توصیه ای برای جوانان دارید؟
جوانان،مخصوصا خانم ها در زندگی حتما به سراغ یک رشته هنری بروند.اولین شاخصه یک زن،هنر اوست.هنر خانه داری،همسر داری،فرزند داری و هزاران هنر دیگر که هم میتواند با آن درآمد زایی کند و هم به عنوان یک ارزش میتواند باشد.من معتقدم که همه،رگه هایی از هنر را در وجود خود دارند؛فقط باید آن را کشف کرده و پرورش بدهند.انتخاب یک رشته هنری،سبب تقویت خلاقیت و ابتکار شما میشود که در حالت عادی ممکن است رخ ندهد.


تعداد بازدید : ۱,۱۶۸
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید