شماره 34

گل های آپارتمانی مقاوم

گل های آپارتمانی مقاوم
(دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸) ۱۰:۵۶

در هوای سرد معمولا گیاهان، به حالت خواب می روند و به دلیل شرایط خاصی که در خانه بوجود می آید، نحوه سازگاریشان با محیط تغییر پیدا می کند. استفاده از گل‌های آپارتمانی در دکوراسیون داخلی خانه علاوه بر زیباسازی فضای منزل شما، کمک بسزایی به سالم زیستن شما می‌کند.

این گیاهان با مرطوب نگه داشتن هوا و تبدیل دی اکسید کربن به اکسیژن، مانند یک فیلتر عمل کرده و آلودگی‌های موجود در هوا را از بین می‌‌برند. برخی به اشتباه، به دلیل ناتوانی در فراهم کردن شرایط نگهداری این گیاهان، از خرید آنها صرفنظر می‌کنند.
شاخص‌های مقاومت گل‌‌ آپارتمانی
گفتنی است که، هریک از گل‌های آپارتمانی نسبت به یک فاکتور خاص مقاوم هستند. شاخص‌های مقاومت گل‌های آپارتمانی به چند دسته تقسیم می‌شود. این شاخص‌ها عبارتنداز: مقاومت در برابر سرما، گرما، نور کم و کم آبی، یا به عبارتی، گل ها و گیاهان مقاوم به سرما، مقاوم در برابر گرما و گل های مقاوم به کم آبی و مقاوم به نور کم یا مقاوم به سایه.
گل های آپارتمانی سایه دوست
گل‌‌هایی که در برابر نور کم مقاوم هستند، اصطلاحا گیاهان سایه دوست نامیده می‌شوند. این گل‌ها بهترین گزینه برای آپارتمان‌هایی‌اند که به نور خورشید دسترسی ندارد.
گل عشق یا اُکسالیس
اکسالیس، گل‌های سفید، صورتی و بنفش رنگ دارد و برگ‌هایش نیز پروانه‌ای شکل و بنفش رنگ است. عمر این گل نسبتا طولانی است. در شرایط مناسب نگهداری، عمر آن به ۱۰ سال نیز می‌رسد. نکته‌ قابل توجه در مورد این گیاه زیبای آپارتمانی این است که برگ‌های این گیاه برای برخی از افراد آلرژی‌زا می‌باشد.
پوتوس ابلق
گیاه پوتوس ابلق، به نور زیادی احتیاج ندارد و گیاهی سایه دوست است از همین رو در اغلب اتاق ها و سالن های کم نور از این گیاه استفاده می‌شود. گیاه پوتوس ابلق، دارای برگ‌های سبز با رگه‌های سفید کرمی، زرد و زرد تند می‌باشد. طول این گیاه بالا رونده در شرایط مناسب به ۵ متر می‌رسد. شما می‌توانید برای تزیین دیوار‌ها، به جای استفاده از تابلو یا لوازم تزیینی، از این گل استفاده کنید. بهتر است پوتوس را در شرایط نیم سایه نگهداری کنید.
درختچه پاچیرا
برخی معتقدند که درختچه پاچیرا، یکی از زیباترین درختچه های آپارتمانی، برایشان شانس و پول می‌آورد. این درختچه، گیاهی است که برای زیبایی بیشتر آن می‌توانید شاخه‌های آن را به هم ببافید. نگهداری از درختچه پاچیرا در شرایط سایه یا نور کم، کار ساده‌ای است. بهترین فضایی که می‌توانید به این درختچه اختصاص دهید در کنار پنجره شمالی می‌باشد، اما در شرایط سایه نیز چند روز دوام می‌آورد.
برگ قاشقی
گل برگ قاشقی یکی از پرطرفدار‌ترین و محبوب ترین گل‌های آپارتمانی است. این گل همیشه سبز، دارای برگ‌های قلبی شکل و ابلق با رگه‌های سفید و کرم رنگ می‌باشد. مکان اصلی رشد این گیاه در جنگل‌‌های تاریک است و از همین رو توان تحمل محیط‌های کم نور آپارتمان را دارا بوده و از گیاهان مقاوم در سایه و نور کم به حساب می‌آید. از معایب این گل می‌توان به رشد بسیار پایین آن اشاره کرد. نور مورد نیاز این گیاه، در شرایط نیم سایه و دور از نور مستقیم خورشید تامین می‌شود.
گل فیتونیا
گل فیتونیا واقعا زیبا است وهر انسانی را مسحور خود می‌کند. ترجمه نام انگلیسی این گل به زبان فارسی به معنای برگ توری منقوش است. این گل در رنگ‌های مختلف از سبز تا صورتی وجود دارد. فیتونیا زیبایی خود را مدیون رگبرگ‌‌های رنگین و شاخه‌های افتاده خود است. این گل نسبت به نور مستقیم بسیار حساس است، به طوری که نور مستقیم خورشید حتی از پشت شیشه سبب صدمه دیدن این گل می‌شود. نکته‌ دیگر، حفظ رطوبت آن است که برای تامین این رطوبت، خوب است که
زیر گلدان، چیزی شبیه به یک جزیره ایجاد کنید تا رطوبت مورد نیاز این گل را تامین کند.
وریزیا
این گل آپارتمانی، دارای گل‌های بسیار زیبای آناناسی شکل و برگ‌های شمشیری است. خاستگاه اصلی این گل، جنگل‌های بارانی آمریکای مرکزی و جنوبی است. از همین رو گل وریزیا نیز جزء گیاهان سایه دوست و مقاوم به نور کم محسوب می‌شود. برای اینکه برگ این گل نسوزد، آن را در معرض مستقیم نور خورشید قرار ندهید. نکته مهم دیگری که در نگهداری از این گل نیز باید مد نظر قرار دهید، تامین رطوبت مورد نیاز این گل حتی با اسپری کردن آب بدون کلر می‌باشد.
نویسنده:قربانعلی پرویزی کارشناس محیط زیست
تعداد بازدید : ۴,۲۱۴
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید