شماره36

بولت ژورنال؛ابزاری برای مدیریت و تغییر سبک زندگی

(جمعه ۲۵ بهمن ۱۳۹۸) ۱۳:۳۷

در این مطلب قصد داریم یکی از ابزارهایِ برنامه‌ریزی که به تازگی بسیار محبوب شده است را به شما معرفی کنیم.ابزاری که میتواند باعث تغییر اساسی در سبک زندگی و مدیریت زمانی و کارهای شما شود.

شما هم دائم حس می‌کنید وقت نیست به همه کارهایتان برسید؟ باور کنید اگر یک شبانه روز به جای ۲۴ ساعت، ۴۸ ساعت هم بود باز بدون برنامه‌ریزی به هیچ‌کارمان نمی‌رسیدیم! حالا فکر می‌کنید بزرگ‌ترین مانع تان برای رسیدن به اهدافتان چیست؟ احتمالا جواب خیلی ها این است : "نداشتن یه برنامه‌ی درست‌ و حسابی. برنامه ریزی یک مهارت است که باید اول فوت و فن‌ آن را یاد بگیرید و بعد به صورت کامل و دقیق آن را اجرا کنید که شما را با سرعت به سمت هدفتان ببرد.با یکی از ابزارهایِ برنامه‌ریزی ککه میتواند باعث تغییر اساسی در سبک زندگی و مدیریت زمانی و کارهای شما شودآشنا شوید.
بولت ژورنال چیست؟
بولت ژورنال در حقیقت یک دفتراست. یک دفتر خیلی ساده که هر شخص در آن، آنطور که دلش میخواهد برای زندگی خود برنامه ریزی میکند. دلیل جذاب بودنش هم در واقع همین است، که هر بولت ژورنال مربوط به یک شخص بوده و آن شخص میتواند با توجه به سلیقه و نیازش آن را درست کند. یک نفر ممکن است بخواهد برای کنکور برنامه ریزی کند ، شخص دیگری بخواهد کارهای خونه اش را منظم ویا یک نفر برای کارهای دفترخود از آن استفاده کند و در کل تمامی افراد با نیازمندی های متفاوت میتوانند از آن استفاده نمایند.
چگونه یک بولت ژورنال درست کنیم؟
برای درست کردن یک بولت ژورنال فقط باید یک دفتر و خودکار داشته باشید و اینکه بدانید از زندگیتان چی میخواهید. یعنی هدف داشته باشید و بعد شروع کنید به برنامه ریزی کردن به سبک خودتان برای هدفی که مخصوص شماست.
معمولا در بولت ژورنال ها یک سری صفحه ی مشترک وجود دارد. صفحه هایی که خیلی کاربردی هستند و فارغ از اینکه هدف چیست میتوانند مورد استفاده قرار بگیرند.
بعد از آنکه لوازم التحریر مناسب را تهیه نمودید، نوبت میرسد به درست کردن بولت ژورنال. قسمت جذاب ماجرا این است که می توانید صفحه ها را هر طوری که دلتان می خواهد درست کنید. منتها یک چارچوب کلی وجود دارد که اگر به آن عمل کنید کارایی این دفتر خیلی زیاد خواهد بود.
روزنگار
روزنگار یکی از قسمت های اصلی بولت ژورنال است هر روز باید از آن استفاده شود. درست کردن روزنگار بسیار ساده است. بالای صفحه ، تاریخ آن روز نوشته میشود. در طول روز یادداشت ها ، وظایف و رویدادها رو ثبت می کنید. اگر یک روز تمام صفحه را پر نکردید (که خیلی وقت ها نمی کنید!) ، تاریخ روز بعد را در همان صفحه اضافه کنید و جلو بروید. ما در بولت ژورنال نباید فضای خالی داشته باشیم!
روزنگار را می توانید شب قبل یا همان روز صبح ایجاد کنید. اول از همه کارهایی را که باید آن روز انجام دهید و اولویت هایتان را بنویسید. در طول روز می توانید هر کاری را که انجام دادید علامت بزنید، یادداشت اضافه کنید، اگر اتفاقی افتاد آن را ثبت نمایید، اگر ایده ای به ذهنتان رسید آن را بنویسید تا یادتان نرود. روزنگار صندوقی است برای نگهداری هر فکری که در طول روز به ذهنتان میرسد. حتی ممکن است ایده ی درست کردن یک صفحه ی جدید در بولت ژورنال به ذهنتان برسد اما همان موقع نتوانید این کار را انجام دهید. (مثلا ممکن است در یک جلسه نشسته باشید!) بنابراین می توانید این ایده را همان موقع در قسمت روزنگار وارد کنید و شب که یادداشت هایتان را نگاه می کنید، آن صفحه را درست کنید.
اگر درست کردن بولت ژورنال به نظرتون خیلی سخت و پیچیده است و می ترسید شروع کنید، اول فقط با روزنگار شروع کنید. کاری به بقیه ی صفحه ها نداشته باشید. چند روز یا چند هفته فقط روزنگار بنویسید و پیش بروید. مطمئن باشید این کارکلی درزندگی تان تاثیر میگذارد. بعد که به آن عادت کردید و انجامش آسان شد میتوانید صفحه های دیگه را هم به دفترتان اضافه کنید.
ماه نگار
ما در بولت ژورنال اصل تمرکزمان را بر روی ماهی که در آن هستیم قرار میدهیم و با دو یا سه ماه آینده کاری نداریم. پایه ی برنامه ریزی ماهانه نیز ماه نگار محسوب میشود. یعنی ما تمرکزمان بر روی ماهی است که در آن هستیم. وقتمان را برای درست کردن صفحه های زیاد هدر نمی دهیم! و زمانی که به ماه جدید نزدیک میشویم برای درست کردن صفحات جدید و مربوط به آن ماه اقدام میکنیم
دو صفحه اصلی در ماه نگار
برای ماه جاری یک ماه نگار داریم که شامل دو صفحه است:1- صفحه وظایف 2- صفحه ی تقویم
صفحه وظایف
کاربرد صفحه وظایف از اسمش مشخص است.صفحه ایست که قرار است در آن تمام کارهایی را که میخواهیم در این ماه انجام دهیم در آن لیست کنیم.مثلا :این ماه چه هدف هایی داریم؟ چه اولویت هایی داریم؟چه کارهایی را دوست داریم انجام بدهیم،و در مجموع در این صفحه تمام افکار خودمان را در باره این ماه بر روی کاغذ می آوریم.
صفحه تقویم
در این صفحه اول هر خط تاریخ روزهای ماه نوشته شده است و درواقع چشم انداز ماهانه ی شماست.میتوانید از قبل رویدادهایی را که میخواهید در طول ماه اتفاق بیافتد را در آن یادداشت کنید ویا بعد از رخ دادن در آن بنویسید،در نهایت تصمیم با شماست!
در کل صفحات اصلی ماه نگار از این دو صفحه ای که توضیح داده شد تشکیل میشود و لی شما بنا به نیاز خود میتوانید صفحات فرعیه دیگری نیز به آن اضافه کنید.به طور مثال اگر تصمیم گرفته اید در ماه جاری 4 کیلو کاهش وزن داشته باشید و برنامه مدون ورزشی و تغذیه داشته باشید میتوانید یک صفحه مربوط به کاهش وزن ، برنامه ورزشی و غذایی به ماه نگارتان اضافه کنید.
آینده نگار
ما در بولت ژورنال ، بر خلاف دفترهای برنامه ریزی دیگر، تمرکزمان بر روی ماه جاری یا نهایتا ماه بعد است. یعنی اگر الان بیستم دی باشد، با ماه های بهمن و اسفند کاری نداریم، بلکه فقط برای دی ماه برنامه ریز ی دقیق می کنیم. ممکن است این سوال پیش بیاید که برای چه این کار را انجام میدهیم؟ جواب این است،چون قرار نیست بولت ژورنال ساعت ها از ما وقت بگیرد و بعد کلی صفحه ی از پیش درست شده ی خالی مانند دفاتر برنامه ریزی آماده ،داشته باشیم و همه ی ما میدانیم که در اکثر اوقات این صفحات خالی همچنان باقی مانده و هیچگاه پر نمیشود.
سوالی که در اینجا پیش می آید این است که اگر در طول سال کاری پیش آمد که مربوط به ماه های آینده بود،مثلا امتحانات پایان ترم یا رزرو بلیط هواپیما به منظور انجام سفر کاری یا تفریحی توسط خودمان در کجا باید آنها را یادداشت نماییم؟در جواب باید بگوییم که بولت ژورنال برای حل این مساله راهکار آن را نیز در نظر گرفته است.
ما در بولت ژورنال، همان اول دفتر، یکی دو صفحه را برای آینده نگار در نظر می گیریم. آینده نگار یک سری کادر دارد برای ماه های آینده (معمولا تا آخر سال) که ما هنوز صفحه های مربوط به آن ماه را درست نکرده ایم.مثلا اگر الان بستن دیماه باشد و ما بخواهیم یک آینده نگار جدید درست کنیم ،شامل ماه های بهمن و اسفند خواهد بود.
با گذر زمان ، هر وقت به ماه جدیدی، مثلا بهمن رسیدیم و می خواستیم برای آن ماه برنامه ریزی کنیم، برمی گردیم به آینده نگار و به کادر مربوط به آن ماه نگاه می کنیم تا هر چیزی را که قبلا برایش یادداشت کرده بودیم یادمان بیاید و آن را در برنامه بنویسیم. به این صورت هم چیزی را فراموش نمی کنیم و هم وقتمان را برای درست کردن صفحه های زیاد هدر نمی دهیم.
فهرست
فهرست یکی از مجموعه های اصلی بولت ژورنال محسوب میشود. کاربردش هم مثل تمام فهرست های دیگری است که تا به حال دیده اید. برای درست کردن فهرست بولت ژورنال،چهار صفحه ی اول از دفتر را خالی بگذارید. اینجا قرار است عنوان صفحه ها و شماره آنها یادداشت شود تا گمشان نکنید. هر چقدر که زمان گذشت و صفحه های جدیدی به دفترتان اضافه کردید، بلافاصله بعد از درست کردن هر صفحه ی جدید، برگردید به فهرست و آن صفحه را آنجا ثبت کنید. به این صورت مابین همه ی صفحه های مختلفی که در بولت ژورنال دارید، می توانید به راحتی هر کدام را که می خواهید پیدا کنید.
زمانی که بخش فهرست را تنظیم نمودید در واقع شما یک بولت ژورنال کامل را ساخته اید که تمامی قسمت های اصلی را در برمیگیرد ولی گاهی اوقات ممکن است افراد بنا به شرایط زندگی و نیازمندی هاشان بخواهند برای بولت ژورنال خود بخش هایی دیگر هم در نظر بگیرند.به طور مثال ممکن است فردی بخواهد در کنار ماه نگار هفته نگار هم داشته باشد و برنامه های زندگی خود را به صورت هفتگی نیز تنظیم نماید و یا برنامه یاد آوری کتابخوانی و یا هر چیز دیگری را میتوانید به بولت ژورنال خود اضافه کنید و در نهایت هر بولت ژورنال متعلق به یک شخص است و متناسب با نیاز های آن فرد نیز تهیه میشود.
گرد آورنده:مریم محمودیان

تعداد بازدید : ۴۱۶
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید