شماره36

سراب فارسبان،همنشینی چشمه،چنار و گردو

(جمعه ۲۵ بهمن ۱۳۹۸) ۱۳:۳۴

سراب فارسبان یکی از چشمه های پر آب نهاوند است و یک مکان تفریحی به شمار میرودو از جذابیت های خاصی برخوردار است .

سراب فارسبان یکی از چشمه های پر آب نهاوند است،چشمه هایی که آبشان از زیر درختان کهنسال چنار و گردو از دل زمین قلقل کنان میجوشند.درختانی که با وجود کهنسال بودنشان همچنان سبز و پر بار هستند.به گفته ی محلی ها سن یکی از درختان به حدود ششصد سال میرسد،شکل شاخه های این درختان همچون گیسوان آشفته بسیار زیباست.فضاهای اطراف سراب برای اتراق و پیک نیک بسیار دلپذیر است و تا نزدیکی آن میشود با ماشین سواری رفت.
سراب فارسبان در ۳۲ کیلومتری جنوب غربی نهاوند در انتهای روستای کمالوند و ورودی روستای دولت آباد واقع شده است.
متوسط آب دهی سالانه سراب فارسبان ، ۵/۱ متر مکعب در ثانیه است . مازاد آب این چشمه پس از مشروب کردن زمینهای کشاورزی مسیر خود ،به رودخانه گاماسیاب می ریزد.
روستای پارسبان
در جنوب غربی شهرستان نهاوند در پایه کوهی بلند از سلسله جبال زاگرس مرکزی، روستای زیبا و سربلندی با نام محلی (پارسبان) و ۱۵۷۰ متر ارتفاع از سطح دریا واقع شده است.روستای فارسبان دارای مردمانی مهمان دوست و خون گرم و با اصالت است که خداوند نیز به پشتوانه نیک خلقی این مردمان نعمت های مختلفی از قبیل آب فراوان، زمین های کشاورزی مناسب و مکان های تفریحی بسیار دیدنی به آنها ارزانی داشته است.
مهمترین سراب های این منطقه
از مهمترین سراب های این منطقه می توان سرآب گیان نهاوند، سرآب گاماسیاب، سرآب کنگاور کهنه، سرآب ملوسان و سرآب فارسبان را نام برد.سراب فارسبان با توجه به زیبایی هایی که دارد یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان نهاوند محسوب می شود.
گرد آورنده: مریم قنبری فر
تعداد بازدید : ۲۹۹
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید