شماره36

ناگفته های پدر و مادر

(جمعه ۲۵ بهمن ۱۳۹۸) ۱۳:۳۹

بسیاری از رفتار هایی را که ما طی روز انجام میدهیم دقیقا همان هایی هستند که کودکان نباید انجام دهند در این خصوص وتربیت کودکان نکاتی را یادآور خواهیم شد.

کودکان همانند لوح های سفیدی هستند که با تاثیر پذیری از اطرافشان این لوح سفید نقاشی و یا خط خطی میشود.کودکان تمامی اطراف خود را زیر نظر دارند و به تمامی رفتارها بخصوص کارهای والدین خود دقت فراوان دارند و سعی میکنند از آنها الگو بپذیرند و به کلامی دیگر آینیه پدر و مادر خود هستند.
بسیاری از رفتار هایی را که ما طی روز انجام میدهیم دقیقا همان هایی هستند که کودکان نباید انجام دهند و حتی بعضا خود والدین آنها را از انجام این کارها منع میکنند،اما چطور میتوانیم انتظار داشته باشیم،کودکی که انجام یک کار نادرست را توسط پدر ،مادر و حتی یکی از نزدیکان خود میبیند از آن الگو بر نداشته و همانند آن را انجام ندهد، پس حواستان را خوب جمع کنید و کارهایی را انجام ندهید که رفتار فرزندتان را تحت شعاع قرار خواهد داد. در ادامه مطلب با نکاتی در خصوص تربیت کودک که باید برای کودکتان ناگفته بماند ، آشنا خواهید شد.
عادات غذایی
کودکان به طور معمول عادات غذایی را از والدینشان الگو می پذیرند،شما ممکن است از غذایی خاص خوشتان نیایید و یا اینکه از خوردن خوراکی های ناسالم و مضر مانند فست فودها و .... لذت ببرید منتها این به این معنی نیست که کودک شما هم باید همانند شما رفتار کند.پس سعی کنید عادات غذایی خود را خیلی مهم جلوه ندهید و حداقل در حضور کودک از میزان تنفر و علاقه ی خود به یک خوراکی خاص صحبتی نکنید.
اختلافات بین خود را به کودک نگویید
بسیاری از والدین با تصور اینکه کودکشان به بحث ها و گفتگوهای غیر مسالمت آمیز بین آنها توجهی نمیکند،به راحتی در مقابل چشمان کودکان خود به بحث و گفتگو میپردازند و حتی بسیاری رفتارهای نادرست همسر خود را دائم در مقابل فرزندان بازگو میکنند در حالی که نقاط ضعف واخلاق های نادرست، همسر خود را هیچ گاه نباید به کودک خود بگویید. و او را مطلع کنید.
کارهای منزل را بی اهمیت جلوه ندهید
فرزندان شما مسئولیت پذیری را از همان سنین کودکی می آموزند.مهم جلوه دادن کار های روزانه منزل و تاکید بر انجام دقیق و به موقع آن توسط پدر و مادر ،خود به خود مسئولیت پذیری را به کودک می آموزد.به طور مثال جملاتی چون "ظرف ها را بعدا میشوریم" و یا "الان برای درست کردن شیر آب حوصله ندارم" و از این قبیل جملات در حضور کودک نباید گفته شود.چرا که چون کودک شما ناخواسته می آموزد که انجام کارها اهمیتی ندارد و میتوان از انجام آنها سر باز زد و به نوعی بی مسئولیتی را به کودک خود می آموزید.
از نگرانی های خود نگویید
از زمانی که پدر و مادر میشوید ناخواسته یک ترس و نگرانی ای تا آخر عمر همراه شما خواهد بود.ترس از به خطر افتادن سلامت کودک،نگرانی از آینده ی آن و هزاران موارد دیگر.اما فهمیدن اینکه شما نگران هستید و یا ترس دارید خود مخرب ترین موضوع برای کودک شماست.پس به خاطر داشته باشید که هیچگاه نباید از ترس ها و نگرانی های خود برای کودکانتان،با آنها صحبت کنید.
حمایت از کودک در مقابل همسر
هیچگاه در حالی که همسر شما کودکتان را بخاطر انجام کاری نادرست تنبیه میکند از کودکتان حمایت نکنید.دربسیاری از موارد دیده میشود وقتی یکی از والدین کودک را به دلیل انجام کاری ناشایست تنبیه میکند ، دیگری به حمایت از کودک حتی با حالتی بسیار تند با همسر خود برخورد میکند.شما با این رفتار به فرزند خود می آموزید در در جه اول بین شما و همسرتان اختلاف نظر و سلیقه و جود دارد و در درجه دوم حس سوء استفاده گری از شرایط حمایتی و مهربانی والدین را برای او بوجود می آورید.
کلمات توهین آمیز را نگویید
زمانی که پدر و مادر میشوید،با کلمات و جملات زشت و توهین آمیز خداحافظی کنید.سعی کنید که در خانه با احترام کامل با همسر خود و فرزندان صحبت کنید چرا که چون وقتی شما در خانه با بی احترامی ، جملات توهین آمیز و کلمات زشت با یکدیگر صحبت میکنید این مجوز را به فرزند خود میدهید تا او هم به همین صورت رفتار کند.
مشکلات مالی خود را به کودکان نگویید
بسیاری از خانواده ها دارای زندگی سخت همراه با مشکلات مالی فراوان هستند.کودک شما به مسائل مالی شما توجه میکند و دانستن این مشکلات توسط کودک، تنها موجب نگرانی،از بین رفتن اعتماد به شما در زمینه حمایت از او میشود.پس سعی کنید مشکلات مالی خود را به او نگویید و در زمان درخواست هایی که از شما دارد و نمیتوانید آنها را برای او برآورده کنید با جملاتی از قبیل "الان زمانش نیست"،"تو به این وسیله فعلا نیاز نداری" و امثال اینها کودک خود را به هزینه نکردن راضی کنید.
نگویید حوصله ندارم
کودکان دوست دارند در مورد ذهنیات خود و یا کارهائی که طی روز با دوستان و همسالان خود انجام میدهند با پدر و مادر خود صحبت کنند.در مواقعی ممکن است پدر و یا مادر به دلیل مشغله های روزانه خود حوصله گوش دادن به حرف های آنها را نداشته باشند،در این مواقع به کودک خود نگویید حوصله ندارم ،چرا که چون کودک فکر میکند که برای شما اهمیتی ندارد و در ذهن خود به این میرسد که دیگر نباید درمورد اتفاقات روزمره و یا سئوالات خود با پدر و مادر خود صحبت کند.
نخواهید که عذر خواهی کند
کودکان در رفتار با همسالان خود ممکن است به درستی عمل نکنند و موجب ناراحتی و حتی گریه ی آنها بشوند.در این مواقع به کودک خود نگویید که عذر خواهی کند،چرا که چون اصلا او معنای عذر خواهی کردن را نمیدان،به او بیاموزید که دوستش در اثر این عمل او ناراحت است و او باید با مهربانی کردن و دلسوزی شرایط به وجود آمده را اصلاح کند و همچنین خود شما از دوست او عذر خواهی کنید، به این ترتیب کودک از شما الگو میپذیرد که در چنین شرایطی باید عذر خواهی کند.
نگویید می روم و تنهایت می گذارم
تصور کنید به یک محوطه بازی یا پارک رفته اید و بعد از یک ساعت مجبورید آنجا را به خاطر یک قرار کاری ترک کنید اما کودک شما نمی آید؛ نباید بگویید: «من رفتم تو اینجا تنها بمان». بچه این حرف شما را جدی می گیرد و می ترسد او را رها کنید اما چه اتفاقی می افتد وقتی ببیند شما هنوز آنجا هستید و تهدید شما دروغ بوده؟ ما می خواهیم او حرف ما را باور کند پس چیزی را که حقیقت ندارد به او نگویید.

شاید برخی والدین بگویند خوب مجبوریم در آن لحظه آنها را تهدید کنیم، اما تهدید شما نباید توخالی و غیرواقعی باشد. به جای اینکه بگویید تنهایت می گذارم، راه خود بگیرید و بروید و نیازی به تهدید نیست، مطمئن باشید خودش دنبال شما راه می افتد.
نکته آخر
انجام بسیاری از نکاتی که ذکر شد ممکن است در عین سادگی بسیار سخت باشد و یا خیلی از والدین آنها را بی تاثیر بدانند،اما نکته ی مهم این است که ما تصمیم گرفته ایم تا مسئولیت پدر مادر شدن را بر عهده بگیریم و این مسئولیت بسیار سنگین و دارای بهای فراوان است و چاره ای نیست جز اینکه بهای گران را بپردازیم.پس قبل از اینکه تصمیم بگیریم و اقدام به داشتن فرزند بکنیم خوب با خودمان خلوت کنیم و مسئولیت های پدر و مادر شدن را بررسی کنیم،اگر نمیتوانیم از عهده ی مسئولیت های آن بر بیاییم به این کار اقدام نکنیم.
نویسنده: نیما پرویزی مریدانی


تعداد بازدید : ۲۱۲
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید