شماره37

قشم؛ این جزیره زیبای ایران

(دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸) ۱۰:۲۵

قشم، این جزیره بکر و زیبا در فصول پاییز و زمستان و اوایل بهار، بسیار دیدنی است. قشم، هم دیدنی های طبیعی و تفریحی و تاریخی حیرت انگیز دارد و هم آداب و رسوم و غذاهای محلی منحصر به فرد .

آب و هوا و دمای قشم از ماه دوم بهار تا پایان مهرماه بسیار گرم و شرجی است و گشت و گذار را دشوار می کند، بنابراین پیشنهاد می شود در پاییز خنک و زمستان و اوایل بهار ، مسافر این مناطق زیبا باشید.در ادامه با زیبایی ها و جذابیت های قشم آشنا خواهیم شد.
جاذبه های طبیعی قشم
جزایر ناز
یک از زیباترین دیدنی های قشم ، جزایر آن است. از جمله این جزایر زیبا می توان به جزایر ناز اشاره کرد که وسعتی حدود ۳ هکتار دارد و دارای دیواره‌ های صخره‌ای است. ویژگی‌ شگفت انگیز این جزیره این است که هنگام جذر میتوان پیاده و یا با اتومبیل به داخل جزیره رفت. و این مورد آن را به یکی از جذاب‌ترین مناطق دیدنی برای قشم گردی تبدیل کرده است.
جزیره هنگام
جزیره هنگام بخشی از شهرستان قشم به شمار می رود. و درفهرست جاهای دیدنی قشم قرار دارد. ماسه های کنار دریا در جزیرهنگام با تابش آفتاب تلالوی زیبایی می یابد و مانند جواهر می درخشد. برای دیدن دلفین ها و بازدید از جزیره هنگام باید به اسکله شیب دراز یا کندالو بروید.
جزایر مرجانی
جزایر مرجانی قشم جزء زیبا‌ترین و دیدنی‌ترین مجموعه‌های مرجانی دنیا است. انواع موجودات ریز دریایی و آبزیان مانند ماهی‌های رنگارنگ در انواع مختلف دیده می شود. گردشگرانی که به جزیره هنگام و شمال جزیره لارک می‌روند، می توانند از جزایر مرجانی قشم که به این سواحل نزدیک است، دیدن کنند
جزیره هرمز
جزیره هرمز کوچک است و ساحلی بسیار خاص دارد. در ساحل این جزیره، موج های آب به رنگ سرخ بوده و شما با دیدن این منظره، شگفت زده خواهید شد. جزیره هرمز به دلیل وجود مواد معدنی، دارای خاک هایی به رنگ های متفاوت و بویژه سرخ است و از همین روی رنگ موج های آب در این جزیره هرمز، سرخ رنگ است. جزیره هرمز، زیبایی خیره کننده ای دارد و بیننده را مسحور می کند.
غار نمکدان
غار نمکدان قشم، پدیده‌ای طبیعی و بسیار شگفت انگیز و دیدنی است که در ۹۰ کیلومتری جزیره‌ی قشم قرار دارد. این غار، طولانی‌ترین غار نمک جهان است. این جاذبه‌ی طبیعی و بکر، داخل کوهی گنبدی شکل قرار گرفته که بر دیواره‌ی آن، می‌توان رگه‌های سفید نمک و بر سطح آن جریان آب نمک را به وضوح دید. قندیل‌های تشکیل شده در اثر رطوبت زیاد جزیره و نفوذ آب در داخل غار، صحنه ای چشم نواز و جذاب ایجاد کرده اند. می گویند فضای داخل این کوه ، اثر شفابخشی دارد.
غار خربس
از دیگر جاذبه‌های طبیعی و جاهای دیدنی قشم، غار خربس است که به دوران مادها تعلق دارد. این غار در ۱۵ کیلومتری جنوب جزیره قرار دارد و دنباله‌‌ی چین‌خوردگی‌های رشته‌کوه‌های زاگرس است. این پدیده‌ی طبیعی و زیبا، معماری منحصر به ‌فرد و رمزآلودی دارد که در نوع خود بی نظیر و یا حداقل می توانیم بگوییم کم نظیر است. پرستشگاه مهر و الهه‌ی میترا، مکانی برای نگهداری استخوان‌های مردگان و پناهگاه مردم هنگام حمله‌ی دزدان دریایی، بر جذابیت این غار رمز آلود افزوده است.
جنگل‌ های دریایی حرا
جنگل های بی نظیر حرا در قشم از دیگر جاذبه‌های طبیعی و زیبای جزیره‌ی قشم است که حدود ۲۰۰ کیلومتر وسعت دارد. درختان حرا در آب‌های شور رشد کرده و زمانی که پدیده‌ی مد اتفاق می افتد، تا ارتفاع زیادی در آب فرو می‌روند و منظره ای فوق العاده دیدنی ایجاد می کنند. از ویژگی‌های منحصر به ‌فرد درختان حرا، تصفیه‌ و شیرین کردن آب است.
دره تندیس ها
این دره به دلیل وجود اشکال حجمی طبیعی پرشمار و فوق العاده زیبا، به دره تندیس ها معروف شده است که بازمانده یک تپه و زمین بلند است که بوسیله باد و باران به شدت فرسایش یافته است.
بام قشم
بلندی های بخش غربی جزیره‌ی زیبای قشم به بام قشم معروف هستند. درواقع، این ارتفاعات، فلاتی تقریبا نیمه‌ مرتفع است که سطح وسیعی از جزیره قشم را تشکیل داده و به دلیل چشم‌اندازی زیبا از جنگل‌های حرا و سواحل شمال خلیج فارس، به یکی از جاذبه‌های گردشگری طبیعی در این جزیره تبدیل شده است.
کاسه سلخ
کاسه سلخ، منطقه‌ای واقع در ساحل جنوبی جزیره‌ی قشم است. این منطقه، پوشش گیاهی ندارد. این بخش از جزیره، به خاطر وجود چشمه‌ی گوگرد با خاصیت درمانی و چندین هزار تپه‌ی کوچک و بزرگ مخروطی شکل که در اثر فرسایش، به وجود آمده منظره ی چشم نوازی را شکل داده اند.
تنگه عالی محمد
تنگه‌ی عالی محمد، تنگه‌ی آب‌نما و یا تنگه‌ی سنگ‌آب نیز نامیده می شود. این تنگه، پدیده‌ای طبیعی و بکر است که به فاصله‌ی کمی از تنگه‌ی چاهکوه، قرار دارد. انتهای مسیر این جاذبه‌ی طبیعی، به گنبد نمکی نمکدان منتهی می‌شود.تنگه چاهکوه
تنگه‌ی چاهکوه در فاصله‌ی ۷۰ کیلومتری جزیره‌ی قشم و در نزدیکی روستای چاهوی شرقی قرار دارد و یکی از معروف ترین جاهای دیدنی قشم است. این تنگه دارای حفره‌ها، دالان‌ها و اشکال حیرت‌آور و عجیب است که تماشای آنها هیجان‌انگیز است. وجه تسمیه این تنگه به چاهکوه، به علت قرار گرفتن تعدادی چاه حفر شده در ابتدای آن است.
دره ستارگان
قدمت دره‌ی ستارگان قشم ، حدود ۲ میلیون سال است. این پدیده‌ی طبیعی در اثر فرسایش خاک، سنگ و ماسه به وسیله باران، رگبارها و وزش باد ایجاد شده است و یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی قشم به شمار می‌آید. البته ساکنین محلی، معتقدند که بر اثر برخورد ستارگان با زمین به وجود آمده است و به خاطر این موضوع به آن، دره‌ی ستارگان می‌گویند.
مقبره‌ی بی‌بی مریم
مقبره بی بی مریم، آرامگاهی بسیار کهن و به جا مانده از قرن ۸ هجری، در روستای تم سنیتی جزیره‌ی قشم قرار دارد. این بنای کهن، در بین اهالی روستا به تم سنیتی نیز خوانده می شود. معماری آن شبیه به معماری عمارات دوره‌ی سلجوقیان است.
سد گوران
در ۷۸ کیلومتری جزیره‌ی قشم و در روستای گوران، سدی به همین نام و به قدمت حکومت پهلوی اول وجود دارد که برخی از باستان‌شناسان معتقدند که پی اولیه‌ی این بنا در دوران حکومت هخامنشیان و بدنه آن را در دوران ساسانیان ساخته شده است. از ویژگی‌های فوق العاده سد گوران قشم که باعث شده در بین اهالی بسیار مهم و ارزشمند باشد، وجود آب شیرین آن است.
قلعه پرتغالی ها
قاعه پرتقالی ها از دیدنی هایی است که نمیتوان از آن چشمپوشی کرد. در اوایل قرن ۱۶ میلادی، در بشمال جزیره‌ی قشم، دریانوردی به نام «آلفونسو آلبرکرک»، دستور ساخت قلعه‌ای را داد که امروزه از آن به عنوان قلعه‌ی پرتغالی‌ها یاد می‌شود. این اثر تاریخی از مساحتی بالغ بر ۲ هزار متر مربع برخوردار بوده و با استفاده از سنگ‌های آهکی، گچی و ساروج محلی ساخته شده است. این قاعه یک تاریخ را در دل خود دارد. شنیدنی و دیدنی است.
روستای لافت
لافت، روستایی تاریخی و بسیار قدیمی و منحصر به فرد است که در شمال غربی جزیره‌ی قشم قرار دارد. این روستا را می توان در لیست جاهای دیدنی قشم از لحاظ معماری خاص قرار داد. از ویژگی‌های این روستا می‌توان به منازل مسکونی آن اشاره کرد که همگی دارای حیاط مرکزی و بادگیر بوده و همین امر سبب شهرت این روستا به بندر بادگیرها شده است
پارک کروکودیل قشم
بیش از 100 کروکودیل در پارک کروکودیل قشم، پرورش می یابند. این مرکز، تنها مرکز در ایران و خاورمیانه است که به تکثیر و پرورش کروکودیل ها به صورت مصنوعی می پردازد. به جز کروکودیل ها در این مرکز، فرصت بازدید از پرندگان و پستانداران دیگر هم نیز وجود دارد.
موزه های قشم
موزه ژئوپارک قشم از بزرگترین موزه‌های تنوع زیستی ایران به شمار می‌رود. در موزه ژیو پارک قشم، اولین چیزی که نظرتان را به خود جلب خواهد کرد، صحنه‌ای شبیه‌سازی شده از زندگی انسان‌های نخستین در بیش از صد هزار سال پیش در سرزمین قشم است. نقاشی‌های پشت مجسمه‌های مومی حس و حال آن سال‌ها را برای بینندگان تداعی می‌کند.
غذاهای محلی قشم
از هرچه بگذریم سخن از خوراکی، خوش تر است! لطف سفر به قشم، امتحان کردن غذاهای جدید است که بعضا آنقدر شیفته آنها می شویم که دستور پخت شان را یاد میگیریم. در اینجا چند تا از بهترین غذاهای محلی قشم را معرفی می کنیم تا به محض ورورد به قشم بدانید که اولین غذایی که می خواهید امتحان کنید کدام یکی از آنها است.
ماهی برشته، کلمبا، زیبون، هواری، عنکاس، پودینی کوسه یا سفره ماهی، برنج دیشو، هواری چکو میگ (پلو بچه میگو)، نان توموشی، مهیاوه.
سوغات و صنایع دستی قشم
قشم تنوع صنایع دستی و خوراکی خوبی دارد. در واقع، در قشم، دستتان برای آوردن سوغاتی باز است، زیرا از خرما و نان محلی گرفته تا انواع ادویه جات مخصوص و صنایع دستی بی نظیر قشم می توانید انتخاب کنید.
بدیهی است که خطه ای با این مردمان بی نظیر، صنایع دستی فوق العاده ای داشته باشد. خوس بافی، کپکاپ سازی، لنج سازی، لوازم خانگی، حصیر بافی، گلیم بافی، قالی بافی، زری بافی، . بادله دوزی، لچک بافی، لباس های سنتی زیبا، برقع سازی، سوند بافی، تکه دوزی، عود سازی از جمله صنایع دستی زیبای این خطه بی نظیر ایران زیباهستند.
گرد آورنده: منیژه بیرانوندتعداد بازدید : ۷۳۴
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید