شماره38

پیروزی یک قهرمان، پیروزی جامعه است

پیروزی یک قهرمان، پیروزی جامعه است
(دوشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۹) ۱۲:۵۷

خانواده بزرگ پتروشیمی، در جای جای ایران، اعضایی دارد که علاوه بر ارائه خدمات تخصصی در زمینه های علم، ورزشی، و هنری نیز افتخارات در خور ستایش و شایان توجهی به این مرز و بوم به ارمغان آورده اند.

 پای صحبت یکی از این قهرمانان از شهر تبریز این شهر اولین ها نشستیم؛ آقای خسرو زارعی از پتروشیمی تبریز که افتخارات بسیاری در زمینه ورزش کشتی در سطوح کشوری و جهانی برای کشور کسب کرده است. پای صحبت ایشان نشستیم؛ امید آنکه تلاش ارزشمند ایشان مورد توجه همکاران بویژه جوانان قرار گیرد.
1- لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید متولد چه سالی هستید و در چه رشته ای تحصیل کرده اید؟
• بنده خسرو زارعی، متولد 1349 و رشته تحصیلی ام مهندسی ساخت و تولید می باشد.
2- چند سال است که با پتروشیمی تبریز همکاری می کنید؟
• حدودا 24 سال است که با پتروشیمی تبریز همکاری دارم. (از سال 1375)
در حال حاضر در واحد HSE (کارشناس ایمنی) مشغول فعالیت هستم. کارم را بسیار دوست دارم. از اینکه بتوانم در محیط کار، شرایط ایمن برای همکاران ایجاد کنم، بسیار راضی هستم.
3- از کی ورزش کشتی را شروع کردید و چگونه شد که این ورزش را انتخاب کردید؟
• از سال 1365 کشتی را شروع کرده ام. برادرم از قهرمانان کشور بودند و من به ایشان تاسی کردم. در واقع، الگوی من ایشان بودند. همیشه تحت تاثیر پشتکار و اخلاق نیکوی ایشان بودم. تاثیر نیکوی ورزش در منش قهرمانان اجتناب ناپذیر است.
4- مشوقین شما در ادامه ورزش قهرمان با توجه به سختی هایی که دارد چه کسانی بودند؟
• مستلزم ورزش قهرمانی، وقت گذاشتن است. این وقت، در واقع، حق خانواده است که صرف ارتقا می شود. در مرحله اول، خانواده با صبوری بسیار، نبودن گاه و بیگاه مرا در خانه – به خاطر تمرینات – پذیرفتند و مشوق من بودند و در مرحله دوم، همکاران خوبم مشوق اصلی هستند. حمایت ایشان برای من بسیار ارزشمند است.
5- چه موفقیت هایی کسب کرده اید؟
• از رده سنی نوجوانان – جوانان – بزرگسالان و پیشکسوتان مشغول فعالیت هستم و قهرمانی نوجوانان و جوانان کشور از دستاوردها است. بارها در رده بزرگسالان، قهرمان بسیج – کارگران تعاون سراسری و قهرمان کارکنان شرکت نفت شده ام. همچنین بارها در در رده پیشکسوتان، قهرمان کشور و قهرمان جهان شدم.
همچنین در تورنمنت های بین المللی جام آیدین ابراهیم اف آذر و مسابقات جام 22 بهمن و شهدای قزوین شرکت کردم. در جام آیدین ابراهیم اف، مقام قهرمانی را کسب کرده ام و در بقیه روی سکو رفته ام و دوم و سوم شده ام.
6- چه خاطراتی از مسابقات داخلی و خارجی دارید؟
می توانم با جرئت بگویم در عرصه ورزش، هیچ احساسی بالاتر از این نیست که پرچم کشور خود را بالاتر از سایر پرچم ها ببینی. اهتزاز پرچم جمهوری اسلامی ایران در کشور بلغارستان بالاتر از دیگر پرچم ها و ایستادن تماشاگران به احترام پرچم ایران، بهترین خاطره دوران ورزشی بنده بود. این احساس غرور، وصف ناشدنی است.
7- چند فرزند دارید و آیا ایشان را تشویق به ورزش می کنید؟
• بنده یک دختر متولد 1380 دارم و یک پسر متولد 1382؛ که پسرم نیز کشتی را به عنوان ورزش حرفه ای انتخاب کرده است. از موفقیت های پسرم، قهرمانی نونهالان تبریز و استان آذربایجان شرقی و همچنین در رده نوجوانان نیز در تبریز و استان، مقام قهرمانی را تا کنون کسب کرده است.
8- چه انتظاری ازجامعه و شرکت دارید؟
• یک قهرمان، به خودش تعلق ندارد؛ پیروزی ها و قهرمانی ها هم به یک نفر تعلق ندارد به همه ملت تعلق دارد؛ وقتی یک نفر بالای سکو می ایستد، در واقع کشور و ملت او بر سکو بالا رفته است. انتظاری که یک قهرمان از جامعه و شرکت دارد، مهیا کردن بستر مناسب برای تمرین و رفع دغدغه ها و مشکلات است تا با خاطری آسوده فقط به هدف قهرمانی بیندیشد. اهتزاز پرچم زیبای ایران، افتخاری است که به جامعه تعلق دارد و باید به شایستگی از آن پاسداری شود. درخواست ویژه ای ندارم، اما انتظار پاسداری واقعی از دستاوردها را دارم. این قهرمانی ها از جانب ورزشکاران در حافظه ها می ماند و موجب تداوم نگرش مطلوب می شود. با همه این اوصاف، بعد از اینکه در سال 2017 مقام قهرمانی در سطح جهان به دست آوردم، متاسفانه  در حال حاضر، در شرکت درخصوص کار همکاری لازم با من صورت نگرفت. (البته الان در شرف بازنشستگی هستم. )
9- چه توصیه ای برای جوانان دارید؟
• هرگز خودم را در آن حد نمی بینم که به جوانان توصیه ای داشته باشم، ولی به عنوان برادر کوچکتر، نظرم این است که همیشه برنامه ای در زندگی روزمره داشته باشند. و ورزش را حتما در برنامه روزانه بگنجانند. زندگی با ورزش هدف دارتر می شود و داشتن هدف، استعدادهای درونی فرد را بارورتر می کند. ورزش، فقط جسم را پرورش نمی دهد، بلکه تاثیر آن در اخلاق و منش نیز غیر قابل انکار است. جوانی، خود یک سرمایه بزرگ است. دوران جوانی شاید ارزشمند ترین دوران زندگی است؛ با ورزش و هنر، آن را پر محتواتر کنیم.
10-غیر از ورزش، چه سرگرمی هایی دارید؟
• غیر از ورزش، مسافرت را بسیار دوست می دارم. سفر همیشه به دانش و تجربه می افزاید. سفر مخصوصا با دوستان ورزشی ام دلچسب تر است. البته غیر از ورزش تخصصی، به کوهنوردی و شنا علاقه زیادی دارم.
10- چه برنامه ای برای آینده ورزشی تان دارید؟
• از برنامه های آینده ورزشی، انشاءالله ادامه شرکت در مسابقه پیشکسوتان قهرمانی کشور و همچنین انتقال تجربیات به نو جوانان و جوانان و هرمانان آینده استان. دانه ای می کاریم و به لطف خدا امید واریم که گلستانی به بار آید.
• در آخر، خیلی تشکر می کنم از شما عزیزان که فرصتی برای گفتگوی قهرمانان و ورزشکاران ایجاد می کنید. واقعا این قشر، مظلومترین قشر جامعه هستند که بدون هیچگونه چشمداشتی از خانواده و تفریحات و لذات زندگی چشم می پوشند و برای به اهتزاز درآوردن پرچم کشورشان بدون وقفه تلاش می کنند. من عضو کوچکی از جامعه ورزش کشور هستم. امید آنکه ورزشکاران عاشق ایران، در جایگاه والا به شایستگی دیده شوند.

تعداد بازدید : ۱,۷۲۰
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید