تفاوت دکوراسیون با سبک اسکاندیناوی

(سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹) ۱۲:۳۳

سبک اسکاندیناوی دربین اکثرافراد با دیوارهای سفید،کفپوش چوبی و مبلمان به سبک مدرن شناخته می شود و اغلب مردم طراحی و چیدمان به این سبک را بسیارآسان می دانند.اما باید بگوییم که اینطور نیست و این سبک در عین سادگی همانند دیگر سبک ها دارای ویژگی های مخصوص به خود است.

تاریخچه
سبک دکوراسیون داخلی اسکاندیناوی در واقع، طراحی معاصری است که بیشتر بر سادگی، مینیمال و کاربردی بودن تاکید دارد. این سبک طراحی در اواخر قرن بیستم شکل گرفت و ریشه‌ی آن به شمال اروپا برمی‌گردد. سبک اسکاندیناوی ابتدا در کشورهای دانمارک، فنلاند، ایسلند، نروژ و سوئد گسترش یافت و پس از آن به یکی از سبک‌های طراحی داخلی محبوب دنیا تبدیل شد.به طور کلی، سبک دکوراسیون اسکاندیناوی، دارای ظاهر ملایم، ظریف، پیچیده و بسیار خیره‌کننده‌ای است که هر کسی را به وجد می‌آورد. این سبک در عین مدرن بودن ظاهر مینیمال خود را حفظ کرده و سعی می‌کند که از هر گونه ریزه کاری و تجملی که در سبک‌های سنتی رایج است‌، دوری نماید و بیشتر روی المان های معاصر تمرکز کند. طراحی اسکاندیناوی ایده‌آل، باید بیشترین توجه خود را روی جنبه‌ی عملی و کاربردی فضا، استفاده حداقل از مبلمان و سادگی هر چه بیشتر محیط داشته باشد تا بتواند فضای تمیز، باز و روشنی را ایجاد نماید. همین سادگی طراحی اسکاندیناوی باعث شده است که این سبک دوست داشتنی به یکی از محبوب‌ترین گزینه‌های مردم برای طراحی دکوراسیون خانه هایشان تبدیل شود.
تفاوت‌های سبک مینیمال و اسکاندیناوی
دلیل مقایسه این دو سبک به سبب هم خانواده بودن آنها است . به همین خاطر در زمینه هایی در پیاده سازی بسیار به یکدیگر شبیه هستند، اما از طرفی تفاوت هایی نیز بین این دو وجود دارد که فرق بین آنها را نمایان میکند که ما آنها را در ادامه ذکر خواهیم کرد.
رنگ
در بخش رنگ و استفاده از آن در خانه های مینیمال، راحتی و گرمای محیط را فدای اصول سبک خویش می‌کنند و هیچ چیزی مانع از پیاده سازی المان‌هایشان در طراحی سبک مینیمال نخواهد شد.در عوض، دکوراسیون اسکاندیناوی تمرکز خود را روی راحتی و دل‌نشینی محیط قرار داده است.
همچنین در خصوص رنگ مورد دیگری که می‌شود در تفاوت این دو سبک بیان کرد استفاده از مبلمان و دکوراتیوهای رنگارنگ است که در مینیمال‌ها دیده نمی‌شود. در مینیمالیست ها سردی و بی‌روح بودن محیط توی ذوق می‌زند، اما گرما و راحتی دکوراسیون در سبک اسکاندیناوی نقطه مقابل این موضوع است.
آرامش
شخصی که از یک محیط مینیمال وارد یک دکور به سبک اسکاندیناوی، می‌شود احساس آرامش بیشتری می‌کند و سریع‌تر با آن خو می‌گیرد و بر عکس آن، جدا شدن از اسکاندیناوی و ورود به مینیمال، کمی شخص را معذب می‌سازد. اسکاندیناوی همیشه شما را در آغوش گرم و آرامش بخش خود می‌کشد، اما مینیمال ممکن است زیبایی منحصر به فردی برایتان رقم زده باشد، اما در آرامش بخش بودن و لطافت در محیط یک سر و گردن از سبک دیگر پایین‌تر خواهد بود.
فلسفه وجودی
مینیمال ها خود را پدر سبک اسکاندیناوی و نسل دکوراسیون اسکاندیناوی را مشتق شده از پایه‌های سبک مینیمال می دانند. به صورت خلاصه، بهره گیری از حداقلی‌ها و ساده سازی محیط تا حد امکان از مهم ترین ویژگی های سبک دکوراسیون مینیمال و فلسفه وجودی این سبک است. برای این که این نقش منحصراً مواردی همچون تفاوت‌های ذکر شده در بالا را ناشی می‌شد، سبک دکوراسیون اسکاندیناوی با این ویژگی‌ها شکل گرفت تا خلأها و نقاط غیرقابل دسترس مینیمالیست را پوشش داده و آن را به تکامل برساند.
خالقان سبک اسکاندیناوی به دنبال خلق یک چیز جدید نبوده‌اند و با الهام گیری از مینیمال ها به دنبال تکامل آن حرکت کرده‌اند و امروزه سبکی در اختیار علاقه‌مندان طراحی دکور قرار داده‌اند که از هر نگاه، تکمیل شده و رضایت بخش است.
حس
پدید آوردن احساس درسبک مینیمال به دلیل کاهش لوازم و موارد مربوط به طراحی داخلی بسیار سخت‌تر از هر نوع دکوراسیون دیگری است که این خلأ در اسکاندیناوی پوشش داده شده است. علت این ویژگی در چیدمان یا نوع لوازم مربوط به آن نیست؛ بلکه امکان ایجاد توانایی بخشی با رنگ و آزادی عمل در مواردی است که در مینیمال ها محدودیت حساب می‌شود.
حال پس از ذکر تفاوت ها و شباهت های این دو سبک بهتر است با عناصر اصلی سبک دکوراسیون اسکاندیناوی آشنا شویم.
عناصر اصلی سبک اسکاندیناوی
کفپوش چوبی
در اصول اولیه طراحی داخلی به سبک اسکاندیناوی، همیشه هدف ایجاد محیطی بسیار روشن و تروتازه است. بنابراین برای ایجاد چنین فضایی، شما باید به سمت کفپوش‌های چوبی با رنگ روشن بروید. بیشتر در دکوراسیون به سبک اسکاندیناوی، کفپوش با چوب درخت بلوط یا اَش(درخت گنجشک) پوشانده می‌شود و زیبایی بصری جالبی را با باقی دکوراسیون داخلی منزل تان فراهم می‌نماید.
مبلمان ساده
مبلمان، بخش بزرگی از طراحی داخلی را تشکیل می‌دهد و به خوبی می‌تواند تم و سبک کلی فضای زندگی‌تان را منعکس کند. سبک اسکاندیناوی از مدل مبلمان‌های مدرن، براق، ساده و زیبا در طراحی فضای خود استفاده می کند. در مورد رنگ و متریال مبلمان نیز دقیقا مانند کفپوش بهتر است که از رنگ‌های روشن استفاده کنید تا بتوانید فضای هماهنگ و منسجمی را بسازید.
لوازم تزئینی ساده
معمولا جزئیات و ریزه‌کاری‌ها در سبک دکوراسیون اسکاندیناوی جایی ندارد و اتاق با کمترین لوازم تزئینی طراحی می‌شود. شما می‎توانید برای سبک اسکاندیناوی خود از آباژورهایی با طراحی‎های معاصر، قاب‎های عکس ساده و انواع لوازم تزئینی شیشه‌ای استفاده کنید.
فضای مرتب و منظم
یکی از ویژگی‎های اصلی سبک دکوراسیون اسکاندیناوی، این است که فضاها به خوبی مورد استفاده قرار می‌گیرند و از هر گونه بی‌نظمی و بهم‌ریختگی دور می‌شود. بنابراین اتاق شما باید با مواد ساده و رنگ‎های کمرنگ تزئین شود. معمولا فضاهای ذخیره‌سازی به شکل کابینت و قفسه‌ها در اتاق تعبیه می‎شوند. طراحی داخلی اسکاندیناوی کاملا مینیمال است و دقیقا مانند طراحی مینیمال منزل ، شعار سبک دکوراسیون اسکاندیناوی نیز”کمتر، بیشتر است” بوده و نتیجه فضاهای کاملا مرتب، تمیز و آرامش‎بخش می‌باشد.
نور طبیعی زیاد
نور طبیعی، ویژگی بسیار مهمی در سبک طراحی اسکاندیناوی می‌باشد. معمولا در این فضاها، پنجره‌های بزرگ تعبیه می‌شود تا مقدار زیادی نور طبیعی را وارد خانه نمایند. نور طبیعی و انعکاس آن از طریق‌ رنگ‎های روشن فضای خانه باعث می‎شود که محیط زندگی شما بزرگ‎تر از مقدار واقعی آن به نظر برسد.
رنگ‌های خنثی
تونالیته رنگ‌های ملایم و مات آبی کمرنگ، خاکستری، سفید و کرمی در تمامی قسمت‌های یک اتاق اسکاندیناوی دیده می‎شود. این طرح رنگی، تقریبا به علامت تجاری طراحی اسکاندیناوی تبدیل شده است و یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های آن به شمار می‌آید. علاوه بر این، شما می‌توانید از پالت رنگی سفید، خاکستری، مشکی و قهوه‌ای نیز برای ایجاد ظاهر ملایم و آرام استفاده کنید. همینطور طراحان داخلی معمولا از رنگ‎های صورتی چرک و سبز دریایی برای اضافه کردن رنگ و روح تازه به فضاهایی با الهام از سبک اسکاندیناوی استفاده می‌کنند.
استفاده از چوب و فلز
طراحی اسکاندیناوی از چوب فقط برای کفپوش استفاده نمی‌کند، بلکه شما باید از آن در قطعات مبلمان‌تان مثل میزهای جلو مبلی و ناهارخوری نیز استفاده کنید. همچنین قطعات با پوشش فلزی، یکی دیگر از ترندهای محبوب در سبک اسکاندیناوی می‌باشد. آویز و دیوارکوب‎های از مس و برنج می‌توانند درخشش خاصی به اتاق شما دهند.
پارچه‎های زمستانی
بخشی از دکور اسکاندیناوی معمولا به پارچه‎های گرمی مثل پشم، چرم و کتان اختصاص می‌یابد. این پارچه‎ها احساس راحتی و دنج بودن را به فضای زندگی شما اضافه کرده و مکمل دکوراسیون‌تان خواهند بود.
گل و گیاه
گل و گیاه تازه شاید ظاهر لوکسی نداشته باشند، اما مطمئنا یکی از ضروریات دکوراسیون اسکاندیناوی هستند. شما به کمک این عناصر زنده می‌توانید حس و حال باطراوتی را به خانه‌تان اضافه کرده و زیبایی محیط زندگی‌تان را چندین برابر نمایید.
نویسنده: نیما پرویزی مریدانی- آرشیتکت


ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید