کنترل استرس در مقابل کرونا

(سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹) ۱۲:۵۶

این روز‌ها شیوع ویروس کرونا بحران و نگرانی زیادی را درسرتاسر جهان وهمچنین کشور عزیز ما ایران ایجاد کرده است، تا جایی که سازمان بهداشت جهانی و سازمان ملل هم در این مورد احساس نگرانی می‌کنند.

چیزی که مشخص و آشکار است، پیش از شایع شدن یک بیماری یا اتفاق در سطح جامعه این اضطراب ناشی از خود بیماری است که مردم را دچار وضعیت نابسامان می‌کند و بسیار مهم است که در شرایط بحرانی بتوانیم سلامت روان خود را مدیریت کنیم.
وجود اضطراب و نگرانی از جمله اختلالاتی است که در زمان وجود بحران‌ها در افراد نمود پیدا می‌کند و در این شرایط اضطراب، واکنش طبیعی انسان‌ها به شرایط سخت و تهدیدآمیز است، اما اگر میزان آن بیش از حد باشد، زندگی و عملکرد ما را مختل کرده و در سیستم ایمنی ما تأثیر منفی می‌گذارد، چراکه سیستم ایمنی ضعیف باعث می‌شود تا ویروس‌ها و بیماری‌ها، قدرتمند و مخرب عمل کنند و بدن توانایی مقابله با این ویروس‌های مخرب را نداشته باشد و ما در چنین شرایطی به سیستم ایمنی قوی بیش از هر زمان دیگری نیازمندیم.
باید در این شرایط بحرانی بتوانیم عواملی که بر اضطراب ما تأثیر منفی می‌گذارند را مدیریت کنیم، در این راستا متخصصین حوزه سلامت نیز معتقدند که برای مبارزه با ویروس کرونای جدید در کنار سلامت جسمی به سلامت روان هم نیاز داریم و باید به آن توجه کنیم، چرا که در حال حاضر وقت وحشت و ترسیدن نیست، بلکه زمان جدی گرفتن بیماری است و می‌توانیم با پیشگیری از میزان ابتلا به آن بکاهیم.
همچنین باید ضمن اجتناب از افکار ناسالم مانند ناچیز انگاری و فاجعه انگاری در مورد کرونا و با عمل به تفکرات سالم از جمله جدی گرفتن بیماری و اعتماد به توصیه‌های متخصصین و دست اندرکاران امر سلامت، نگرانی‌های خود را خوب مدیریت کنیم تا با سیستم ایمنی قدرتمندتر و قوی‌تر به مقابله با کرونا برویم.
چند نکته جهت کنترل استرس
1-خانه را به محل امن و آرام برای همه اعضای خانواده تبدیل کنید و از شرایط قرنطینه خانگی جهت انجام کارهای عقب افتاده خود استفاده نمائید.
2-داشتن افکار مثبت و دور کردن افکار منفی، بدبینی، افسردگی، اضطراب و نگرانی در مورد ابتلا به بیماری باعث کاهش سیستم ایمنی و دفاعی بدن شده و بدن را در مقابل ویروس ضعیف یا ناتوان می کند، پس تا جائی که میتوانید از افکار منفی دوری کنید.
3-با کسانی که دوستشان دارید و آرامتان می کنند تلفنی صحبت کنید و یا برایشان پیام‌های دوستانه، مهربانانه، از سر مهر ارسال کنید.
4-بپذیرید که همه چیز در کنترل شما نیست، سعی کنید برنامه زندگی عادی خود را حفظ کنید، همچنین در حضور کودکان در مورد اخبار بد صحبت نکنید.
5- نفس‌های عمیق بکشید تا بدنتان آرام بگیرد و هورمون‌های استرس دور شوند، از تکنیک‌های آرام بخش عضلانی، تمرینات ذهن آگاهی و یوگا استفاده کنید تا استرس شما کنترل شود.
6-اگر در خانه مانده اید، استراحت و تن آسایی کنید، خواب خوب و رژیم غذایی سبک به تقویت سیستم ایمنی کمک می‌کند.
7- ورزش در خانه به رفع استرس کمک می کند و نیایش باعث ایجاد آرامش می شود، از آنها غافل نشوید.
8-با اعضای خانواده فیلم کمدی وخنده دار ببینید، دیدن برنامه ها و فیلم های خنده دار برای مدت زمانی ذهن شما را از استرس و افسردگی دور میکند.
9-موسیقی آرامش بخش استرس و اضطراب را کاهش می دهد، انجام کارهای کوچک لذت بخش مثل مطالعه، نقاشی و رنگ آمیزی کردن می تواند به کاهش استرس و ایجاد احساس خوب کمک کند.
10- قهوه و کافیئن در این شرایط پر استرس خوب نیست تا جائی که میتوانید از نوشیدن آنها اجتناب کنید و دم نوش های آرام بخش را جایگزین آنها کنید.
11-اضطراب و ترستان را بالا نبرید، از موقعیت‌های استرس زا دوری کنید، رعایت همین توصیه تکراری دست شستن دست‌ها از همه چیز مهم تر است .
12-سراغ رسانه هایی که به هر دلیلی موجب ناراحتی تان می شوند نروید ، نگذارید شایعه، استرس و اضطراب ذهنتان را آزار دهد.
13-در این شرایط بحران زا و پر استرس گاهی ممکن است به تنهایی نتوان اوضاع را کنترل کرد، لازم است کمک‌های حرفه ای از روانشناسان ومشاوران، روانپزشکان وپزشکان را دریافت کنید.
نویسنده:محمد مهدی بری مهربانی-روانشناس بالینی و مشاور خانواده

تعداد بازدید : ۲,۶۷۰
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید