شماره 40

دشت شیمبار؛نمونه ای زیبا از طبیعت ایران

(شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۹) ۱۱:۱۸

دشت شیمبار در دامنه ی کوه دلا قرار دارد. چشمه های متعدد، آبشارهای زیبا، شط شیمبار و جنگل های پوشیده از درختان بلوط، بادام، بوته های وحشی، انواع قارچ و مرکبات، انگور کوهی، توت، انار و سیب، از جلوه های بی نظیر طبیعت در این منطقه هستند. در ادامه ی این مطلب با این جاذبه ی گردشگری فوق العاده در خطه ی خوزستان بیشتر آشنا خواهید شد.

محلیّت دشت شیمبار
منطقه حفاظت شده، به محدوده ای از منابع طبیعی کشور، اعم از جنگل، مرتع، دشت، آب و کوهستان اطلاق می شود که از لحاظ ضرورت حفظ و تکثیر نسل جانوران وحشی، حفظ و احیای رستنی ها و وضع طبیعی، دارای اهمیت خاص بوده، تحت حفاظت قرار گرفته است. منطقه ی گردشگری دشت شیمبار از توابع بخش چلو، شهرستان اندیکا است که در 45 کیلومتری شهر قلعه خواجه و یکصد کیلومتری مسجدسلیمان و 220 کیلومتری اهواز قرار دارد. این منطقه بیش از 50 هزار هکتار مساحت دارد. منطقه حفاظت شده دشت شیمبار نمونه ای خاص از مظاهر طبیعت زیبای ایران است که متشکل از تالاب زیبای دشت شیمبار که از ارتفاعات برفگیر تاراز، للر، کینو و منار همانند حلقه ای این نگین زیبا را احاطه نموده است. جنگل های نسبتاً انبوه و گاه بکر منطقه زاگرس، جامعه ی درختان را تشکیل می دهد. چشمه سارهای جوشان همانند چشمه سرحونی، چشمه سوسن و سرخاب، چشمه تنگ سرد به همراه جوامع گیاهی منحصر به فرد از جمله موستان های طبیعی انگور، انار، توت وحشی در کنار آنها و درون تالاب بر زیبایی های منطقه افزوده است.
پوشش گیاهی دشت شیمبار
پوشش گیاهی این منطقه، شامل درختان بلوط، بادام کوهی، مهلو، ارزن، افرا، اسفندان، بنه، کلخنگ و جاز است. دشت جنگی شیمبار درختان خودرویی مانند توت، سیب، انگور و انجیر دارد.
حیات وحش دشت شیمبار
دشت شیمبار یا شیرین بهار که در مرز استان خوزستان و چهارمحال و بختیاری و در 100 کیلومتری مسجد سلیمان قرار دارد؛ یکی از زیبا ترین مناطق طبیعی و تفریحی ایران است. در گذشته، انواع خرس، گرگ، کفتار، گله های گراز و پرندگان شکاری مانند عقاب و کرکس در این منطقه زندگی می کردند به نحوی که هر کسی جرئت وارد شدن به قلب جنگل شیمبار را نداشت. امروزه به دلیل شکار غیرقانونی، چرخه ی اکوسیستم این منطقه با مشکل مواجه شده است.
ساکنان شیمبار
مردمان شیمبار و اطراف آن، ایلات کوه نشین بختیاری هستند که قرن ها به دامداری و کشاورزی در این منطقه مشغول هستند. این عشایر، صنایع دستی و تولیدات دامی متعددی دارند از جمله چوقابافی، گلیم بافی، قالیبافی، لباس های محلی، پنیر محلی، کره محلی، روغن محلی، کشک، قارا، عسل و نان تیری.
بازی های محلی اهالی این منطقه شامل چوکلی بازی، الختر، اسب سواری، تیراندازی هستند که کودکان و بزرگسالان آنها را به مناسبت های مختلف بازی می کنند. جمعیت این منطقه متغیر است. از غذاهای سنتی این منطقه می توان به کباب بختیاری، اوترشی، اوبسور، موسیر و قارچ سرخ شده، گرده و توچری اشاره کرد.
آثار باستانی و جاذبه های طبیعی دشت شیمبار
کتیبه ها و آثار باستانی متعدد، خبر از قدمت این منطقه می دهند که به دوران اشکانیان برمی گردد. سنگ نگاره های تنگ بتا یکی از این آثار باستانی است.


تعداد بازدید : ۳,۵۷۷
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید