شماره40

آداب سفر جمعی،خوش سفر باشید!

(شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۹) ۱۲:۳۰

تابستان؛ حتی اسم این فصل هم ما را به یاد سفر و تفریح و البته لذت بردن از همراهی خانواده و دوستانمان می‌اندازد. عمده‌ی تفریحات ما در این فصل به صورت گروهی و خانوادگی صورت می‌گیرد.

نکاتی هست که برای تعامل هرچه بهتر با دیگران و فراهم آوردن اوقات خوش در کنار هم، باید به آن‌ها توجه کرد. آداب معاشرت، پیشنهادهایی دارد که در این مطلب از نظرتان می‌گذرد.
اول از همه در انتخاب گروهی که برای تفریح برمی گزینید دقت کنید. کسانی که از روحیه و عادات و سبک زندگی شما فرسنگ‌ها فاصله دارند؛ برای تفریحات چند روزه‌ای مانند سفر، مناسب نیستند. البته که ممکن است این سخت‌گیری برای رفتن به رستوران یا پارک نیازی نباشد.
درباره‌ی شهر و مکانی که برای استقرار انتخاب می‌کنید، با سایر اعضای گروه، مشورت و هماهنگی به عمل بیاورید. به یاد داشته باشید، از آن جایی که این، یک سفر گروهی است و همه قرار است به یک مکان بروند، پس همه باید به انتخابی واحد برسند.
تمام وسایل شخصی و ضروری را برای سفر با خود به همراه داشته باشید. لیستی تهیه کنید تا چیزی از قلم نیفتد. قرض کردن مداوم هر نوع وسیله‌ای از دیگران در سفرهای گروهی، وجهه‌ی شما را زیر سوال می‌برد؛ مگر اینکه پیش از سفر با آن‌ها در مورد وسیله‌ای خاص به تصمیم جمعی رسیده باشید؛ مانند سشوار یا اتو.
اگر به بیماری خاصی مبتلا هستید به همسفران و همراهانتان اطلاع بدهید تا در شرایط بحرانی بتوانند به طرز صحیحی به شما کمک کنند. این آگاهی ساده می‌تواند اضطراب و نگرانی را از خودتان و دیگران دور کند.
قبل از سفر یا برنامه‌ی تفریحی، زمانی از جستجو و وب‌گردی را به یادگرفتن و شناختن بازی‌های جدید و متنوع گروهی اختصاص دهید. می‌توانید با ایده‌های تازه و جالب برای بازی‌های دسته جمعی، همراهانتان را شگفت‌زده و خوشحال کنید.
لذت و خوشگذرانی، بخش مهمی از سفر است، اما اگر به چشم یک تجربه ی متفاوت از زندگی گروهی به آن بنگرید، این لذت برای خودتان و دیگران، چند برابر می شود.
نکته ی مهم در سفر‌های دسته‌جمعی این است که در شرایط مختلف، خود را جای دیگران بگذاریم؛ جای مادری که مسئولیت نگهداری از فرزندش را دارد یا جای کسی که علاقه ای به اسکی روی آب ندارد یا ترس از ارتفاع دارد و نمونه‌هایی از این دست.
این که سفر، به صورت گروهی انجام می‌شود به این معنا نیست که باید تک تک اعضای گروه، به صورت مداوم در کنار هم باشند، بلکه امکانی هم برای فضای خصوصی‌ترِ افراد باید قائل بود. فراموش نکنید که هیچ کس در گروه، مجبور به انجام کاری نیست و همراهی افراد با تصمیمات گرفته شده بر مبنای تعامل و درک متقابل است.
به عقاید و باورهای یکدیگر احترام بگذارید. هیچکس نباید برای باورش سرزنش شود به‌خصوص هنگام تفریح و سفر و درمیان گروه و جمع دوستان. این احترام را هر زمان به دیگران بدهید؛ می‌توانید در مورد خودتان هم آن را از سایرین طلب کنید.
برای هزینه‌هایی که در طول سفر یا برنامه‌ی تفریحی وجود دارد، بهتر است از قبل، مبلغی یکسان را به یکی از اعضای گروه که به اصطلاح به آن «مادر خرج» می‌گوییم؛ بدهید و در پایان، حساب و کتاب باقی مبلغ مانده را انجام دهید.
مهم و مهمتر از مهم، فقط یک جمله است: خوش سفر باشید. سفر، فرصت مناسبی است تا عادات نه چندان محبوبتان را برای چند روزی کنار بگذارید. ممکن است این عادات رفتاری شامل خوابیدن‌های بی موقع باشد یا سیگار کشیدن در ماشینی که سایر سرنشینانش، سیگاری نیستند یا بدخلقی صبحگاهی؛ فرقی نمی‌کند. در هر حال، سفر در کنار تفریح و لذت، چالش‌هایی هم دارد که بر جذابیت آن می‌افزاید.
گرد آورنده : مریم قنبری فرد

تعداد بازدید : ۳,۷۷۳
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید