گیاه برگ انجیری( مانسترا )

گیاه برگ انجیری( مانسترا )
(چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹) ۰۹:۰۰

اگر به دنبال گیاهی زیبا برای قرار دادن در محل زندگی یا کار خود هستید ، یکی از بهترین گزینه های برگ انجیریست .گیاهی با برگهای پهن و طراحی شده که برگهای این گیاه با بریدگی های منظم رشد کرده و در انواع گونه های مختلف آن این شکاف ها طرحهای متفاوتی به خود می‌گیرند. می خواهیم در مورد نگهداری از گیاه برگ انجیری صحبت کنیم.

این گیاه بومی جنگل های بارانی جنوب مکزیک و کلمبیا است . با توجه به فرم مدرن و زیبای این گیاه ، برگ انجیری محبوبیت زیادی در بین دوستداران گل و گیاه پیداکرده است و اگر شما نیز در این لیست قرار دارید ، این مطلب کمکتان می‌کند تا با شرایط نگهداری گیاه برگ انجیری آشنا شده و اطلاعات بیشتری راجع به آن به دست آورید .

برگ انجیری ( مانسترا)

مانسترا جزو آن دسته از گیاهان است که همه می توانند به راحتی از آن نگهداری کنند مطمئن باشید که اگر به چندین نکته کوچک توجه داشته باشید برگ انجیری شما به سادگی و به خوبی رشد خواهد کرد.
گیاه برگ انجیری به سرعت رشد می کند، به همین دلیل برای رشد بهتر آن توصیه می کنیم که گیاه در فضایی باز قرار دهید. مانتسرا اگر در شرایطی ایده آل رشد یابد می توانید تا چندین متر رشد کند.

دمای مناسب گیاه برگ انجیری

به طور کلی می توان گفت که مانتسرا، حساسیت چندانی به تغییرات دمایی ندارد اما دمای مناسب برای این گونه گیاهی بین 17 الی 28 درجه سانتی گراد است. اگر دمای محیط اطراف گیاه شما بیش از 28 درجه سانتی گراد است، برای جلوگیری از گرما زده شدن گیاه برگ انجیری به برگ های آن آب اسپری کنید.
شرایط نگهداری گیاه برگ انجیری چیست؟
نور مناسب برای گیاه برگ انجیری:

نور برگ انجیری

شرایط نوری ایده آل این گیاه نور غیر مستقیم و نیمه سایه می باشد و سعی کنید آن را به دور از نور مستقیم آفتاب نگهداری کنید چون باعث سوختگی برگهایش میشود. نور کم را نیز دوست ندارد چون باعث میشه برگها بی‌رنگ شده و بریدگی های روی خود را از دست بدهند. فاصله آن تا پنجره را طوری تنظیم کنید که از نور سایه روشن برخوردار شود. یعنی جایی که نور کافی وجود داشته باشد اما نور به طور مستقیم بر آن نتابد. کنار پنجره های شمالی جای بسیار مناسبی برای قرار دادن آنها میباشد.
آبیاری مناسب برای گیاه برگ انجیری:

آبیاری برگ انجیری


آبیاری زیاد را دوست ندارد و نسبت به آن حساس است.

حتما باید بین دو آبیاری ۲ تا ۳ سانت از سطح خاک گلدان خشک باشد.

برای اینکار می‌توانید از یک قطعه چوب و یا از انگشت خودتون کمک بگیرید.

به این صورت که چوب و یا انگشتتان را در خاک فرو ببرید و تا عمق ۲ تا ۳ سانتی را چک کنید.

اگر خاک به انگشت یا چوب نچسبید ، باید آبیاری کنید.

در غیر اینصورت آبیاری را عقب بیاندازید چون آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ساقه و از بین رفتن ریشه میشود.

تغذیه

اگر میخواهید گیاهتان دارای برگ های بزرگ شود تغذیه با کودهای محلول در آب را فراموش نکنید، توجه داشته باشید که تغذیه بیش از حد برای این گیاه مضر می باشد، ماهی یکبار کوددهی ببرای فیلودندرون کافی میباشد.

تمیز کردن برگ ها

شاید تمیز کردن برگ های یک گیاه کاری بیهوده به نظر برسد، اما اینطور نیست! تمیز کردن برگ ها به ویژه گیاهانی مانند مانتسترا که برگ های بزرگی دارند بسیار مفید است.

برای اطلاعات بیشتر در این مورد و برای شناختن راه های شستشوی صحیح برگ ها کلیک کنید.
مشکلات رایج گیاه برگ انجیری

این گیاهان معمولا با مشکلات رایجی رو به رو هستند که در این قسمت می خواهیم نکاتی را برای از بین بردن این مشکلات بیان کنیم.

بد شکل شدن برگ ها

اگر برگ های مانتسترا بدشکل شده اند و یا شکاف هایی روی برگ به وجود آمده که زیبایی برگ ها را از بین برده است. احتمالا گیاه شما در معرض صدمات فیزیکی است. بهتر است گیاه را به مکانی منتقل کنید که رفت و آمد چندانی وجود ندارد.

خشک و چروک شدن برگ ها / قهوه ای شدن نوک برگ ها

اگر برگ انجیری شما این علائم را داشت قطعا کم آب است و به آبیاری و اسپری آب احتیاج دارد.

به وجود آمدن لکه های تیره


احتمالا گیاه شما سرمازده شده است پس بهتر است فورا گیاه را به محل گرم تری منتقل کنید.

کم رنگ شدن و رنگ پریدگی برگ ها

اگر مانتسترا شما دارای چنین نشانه هایی است بهتر است هرچه سریع تر به آن کود بدهید. زیرا مطمئنا خاک موجود، نیاز های گیاه را برطرف نمی کند.

برای تکثیر گیاه آپارتمانی برگ انجیری 3 روش : 1. کاشت بذر 2. خوابانیدن ریشه های هوایی 3. تکثیر از طریق قلمه ساقه وجود دارد که در ادامه با آنها آشنا می‌شویم .

1. کاشت بذر

بذر برگ انجیری را می‌توانید از گلخانه ها تهیه کرده و در بستر دارای کمپوست بکارید . آن را در بهترین شرایط نگهداری کنید تا زمانی که بذر ها جوانه دهند و پس از بزرگ شدن آنهارا در یک گلدان جدید و بزرگتر بکارید .

2. خوابانیدن ریشه‌های هوایی

برگ انجیری دارای ریشه های هوایی است که برای بهتر رشد کردن برگها و بزرگ شدنشان بهتر است آنها را در خاک بکارید و یا به یک چوب با خزه ببندید . همچنین از این ریشه ها برای تکثیر گیاه نیز استفاده می‌شود . تکثیر برگ انجیری از طریق خوابانیدن ریشه به این صورت است که باید ریشه ها به همان صورت که به گیاه وصل هستند ، داخل خاک دیگری بکارید و آبیاری کنید . زمانی که گیاه جدیدی سبز شد ، آن را از گیاه مادر جدا کنید .

3. قلمه گیری ساقه در بهار

یکی از بهترین روش های تکثیر برگ انجیری ، قلمه گیری از ساقه در فصل بهار و ریشه دار کردن آن است. برای این کار کافیست یک شاخه ی سالم دارای 2 یا 3 برگ را انتخاب کرده و با استفاده از قیچی باغبانی و یا چاقو آن را ببرید . قلمه را در گلدانی با قطر دهانه ی 12 دارای خاک سبک مانند کمپوست بکارید . حتما توجه داشته باشید که قلمه را در عمق کم بکارید به صورتی که برگهای انتهایی از خاک بیرون بماند . برای ثابت ماندن قلمه بهتر است یک چوب یا میله‌ی آهنی را در کنار قلمه در خاک فرو ببرید و ساقه را به آن ببندید تا تکیه گاه قلمه شود .
بهترین شرایط نگهداری گیاه برگ انجیری ، شرایط گلخانه ایست یعنی : دمای مناسب قلمه ها دمای 21 الی 23 درجه است . برای تامین رطوبت قلمه ها می‌توانید از یک کیسه پلاستیکی مانند نایلون فریزر استفاده کنید و روی آن چند سوراخ ایجاد کرده و روی قلمه ها بکشید . پس از طی چند هفته و ریشه دادن قلمه کیسه را برداشته و کوددهی محلول در آب را آغاز کنید .

زمان تعویض گلدان

شما هر سال گلدان خود را بررسی کنید و اگر ریشه گیاه از زیر گلدان خارج شد در فصل بهار گلدان آن را تعویض کنید (فقط یک سایز بزرگتر). و با بزرگتر شدن گیاه شما میتوانید این تغییر سایز را به 2 یا 3 سایز برساندی و پس از بزرگ شدن بیش از حد گیاه فقط به تعویض خاک گلدان اکتفا کنید.

تعداد بازدید : ۲۸,۲۳۸
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید