وجیتسوی برزیلی ورزش رزمی مناسب برای کودکان

(شنبه ۲۵ اَمرداد ۱۳۹۹) ۱۰:۱۴

با وجود این که تمام ورزش های رزمی مثل تکواندو ، کاراته ، کونگ فو و جودو گزینه های خوبی برای یادگیری کودکان هستند بهترین انتخاب برای به دست آوردن حرکات طبیعی که عنصر دفاع شخصی را نیز در خود دارد، گزینه جوجیتسوی برزیلی است.

جوجیتسو برزیلی  نوعی هنر رزمی است که بر فنون گلاویزی و مبارزه در وضعیت خاک تأکید دارد. در مبارزات این رشته هدف نهایی به‌دست آوردن وضعیت برتر نسبت به حریف و بی‌دفاع ساختن او با استفاده از تکنیک‌های قفل‌کننده‌است.

جوجیتسو برزیلی در اوایل سده بیست میلادی از هنر رزمی ژاپنی کودوکان جودو تکامل یافت که خود در سدهٔ نوزدهم بر اساس سبک جوجیتسو ژاپنی برخی مدارس ژاپن طراحی شده بود.  بنیان‌گذار این رشته برادران کارلوس و هلیو گریسی هستند. کارلوس جودو را از میتسویو مائدا استاد ژاپنی مقیم برزیل آموخت و سپس آن را به برادران و اعضای خانواده خود آموخت.

این رشته بر این اصل تأکید دارد که یک شخص کوچک‌تر و ضعیف‌تر با به‌کارگیری صحیح تکنیک‌ها و شناخت شیوه‌های جابه جایی نیرو می‌تواند یک مهاجم بزرگ‌تر و قوی‌تر از خود را شکست دهد.

طبق بررسی انجام شده هدف جوجیتسوی برزیلی تقویت مهارتهای فیزیکی، سرعت عمل و چالاکی، و انعطاف پذیری بیشتر در کودکان است و این مسئله باعث می شود که اعتماد به نفس کودکان افزایش پیدا کند.

جوجیتسوی برزیلی احساس ضعف را از کودکان می گیرد: در این سبک ورزشی از مواردی همچنان فیزیک و اهرم برای چیره شدن بر قدرت و اندازه استفاده می شود، یعنی کودکان کوچکتر هم خواهند توانست از آن برای دفاع از خودشان در برابر حریف های بزرگتر استفاده کنند. هر چقدر شما ماهرتر شوید تکنیک شما نیز بهتر خواهد شد. به علاوه جوجیتسوی برزیلی به کودکان این امکان را می دهد که اعتماد به نفس بیشتری به دست بیاورند، برای اینکه پیشرفت مهارت های خودشان را در این ورزش به خوبی مشاهده خواهند کرد.

به تناسب اندام کمک میکند. تمرینات جوجیتسوی برزیلی تمام عضلات بدن را درگیر کرده و باعث بهتر شدن فیتنس و سلامتی جسمانی کودکان میشود.

اعتماد به نفسی که کودکان در تمرینات به دست می آورند باعث تقویت جسمانی و ذهنی آنها می شود. از آنجا که این ورزش این فرصت را در اختیار کودکان قرار می‌دهد که اعتماد به نفسشان را تقویت کنند، یکی از بهترین و جامع ترین سبکهای ورزشهای رزمی است که برای قشر بیشتری از کودکان مناسب و کارآمد خواهد بود.

چرا جوجیتسو برزیلی بهترین گزینه برای کودکان میباشد؟

۱ - جوجیتسو برزیلی فاقد هرگونه ضربه دست و پا بوده و از امنیت بالایی برای رده های سنی ۵ الی ۱۵ سال برخوردار میباشد.
۲ - کودکان با تکنیک های کنترل حریف و در اختیار گرفتن حریف بدون استفاده از ضربه را می آموزند.
۳- جوجیتسو برزیلی در اوج ظرافت و لطافت دارای قدرت بسیار بالا بوده و جزء برترین سیستم های مبارزاتی و دفاع شخصی میباشد بطوریکه همه فایتر های mma ( یکی از سنگین ترین و خشن ترین سیستم های مبارزاتی ) برای تکمیل تکنیک های مبارزاتی خود حتما برنامه یادگیری و تمرین bjj را در کار روزانه خود قرار میدهند.
۴ - در این رشته به سبب درگیر شدن کلیه گروه های عضلانی با همه توان موجب رشد و توسعه هماهنگی عصبی و عضلانی کودکان شده و سبب رشد و تکامل عضلات ، استخوانها و سیستم عصبی کودکان میگردد.
۵ - سیستم تمرینی  برد-برد میباشد ، یعنی هنرجو یاد میگیرد پیشرفتش در ورزش وابسته به پیشرفت دوست و یار تمرینیش میباشد ، بنابراین میکوشد تا برای پیشرفت خود ، یار تمرینی خودش را هم به سوی پیشرفت هدایت کند ، و همین امر موجب بالا رفتن حس همکاری ، تعاون ، کار گروهی و ...... در کودک میشود.
۶ - کودکانی که با مشکلاتی همچون کم رویی ، خجالتی بودن ، اجتماعی نبودن ، عدم مشارکت در کارهای گروهی و..... روبرو هستند ، در جوجیتسو برزیلی بدلیل وجود سیستم برد-برد ( در نکته فوق ذکر شد ) و تمرینات و کارهای گروهی باعث کمرنگ شدن و از بین رفتن این مشکلات اجتماعی و شخصیتی میشود.

کمربند
درجه ورزش‌کاران این رشته با رنگ کمربند آنان مشخص می‌شود؛
سفید
آبی
بنفش
قهوه‌ای
مشکی
سرخ

حداقل سن مورد نیاز برای دریافت کمربند آبی ۱۵ سال است و برای افراد زیر ۱۵ سال از کمربندهای زرد، نارنجی و سبز استفاده می‌شود. برای دریافت کمربند مشکی نیز حداقل ۱۹ سال لازم است. دارندگان کمربند مشکی می‌توانند با تمرین و آموزش این رشته تا بالاتر از ۹ درجه (دان) را دریافت کنند. شخصی که دان ۸ را به‌دست می‌آورد از یک کمربند مشکی و قرمز استفاده می‌کند و با دریافت دان ۹ و ۱۰ آن را با یک کمربند سرخ جایگزین می‌کند.

چرا ورزش های رزمی برای کودکان مفید است؟

هر کدام از سبک های رزمی که برای کودکتان انتخاب کنید، این اطمینان را خواهید داشت که باعث تقویت شخصیت آنها شده و تصویر ذهنی قوی تری از خودشان در اختیارشان قرار خواهد داد

تمرینات طولانی مدت و کامل، جنبه‌های مثبت خیلی زیادی دارد که از جمله آنها می‌توان به افزایش سطح تمرکز، اعتماد به نفس، و نظم و انضباط شخصی اشاره کرد. به علاوه در بسیاری از این ورزش ها، عنصر همکاری تیمی، مهربانی و صداقت نیز وجود دارد که در تمرینات تاثیر مثبت خودش را بر روی کودکان خواهد گذاشت

یک نکته مثبت در مورد ورزش های رزمی این است که نیازی نیست که از ابتدا خودتان را متعهد به هیچ کدام از آنها کنید، بلکه می توانید چند ورزش مختلف را برای کودکتان امتحان کرده و ببینید که کدام مورد برای او مناسب تر بوده و بیش تر مورد علاقه وی است.

تعداد بازدید : ۲,۱۸۰
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید