شماره43

تاثیر ورزش یوگای خنده بر سلامتی انسان

(سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۹) ۰۹:۲۴

قطعاً شما هم شنیده‌اید که خنده بر هر درد بی درمان دواست. این جمله چندان هم بیراهه نیست و بسیاری از مطالعات و تحقیقات دانشگاهی و آزمایشگاهی این قضیه را اثبات کرده است. خنده فواید ذهنی، فیزیکی و احساسی فراوانی به همراه خواهد داشت؛. یوگای خنده" ترکیبی از ورزش، یوگا و تکنیک تنفس عمیق است.

 یوگای خنده استرس را کاهش می دهد، نگاهمان را به دنیا مثبت و حس تازگی و انرژی ایجاد می کند. یوگای خنده را هم می توان به تنهایی و یا با یک همراه انجام داد. البته می توان در کلاس های یوگای خنده شرکت کرده و این ورزش سرگرم کننده را به صورت گروهی انجام داد.

در یوگای خنده، از خنده به عنوان شکلی از ورزش یاد می شود. در این کلاس ها افراد یاد می گیرند خنده را به صورت یک تمرین انفرادی انجام دهند و تجارب عمیقی را با آرامبخشی خنده، تجسم و تنفس یوگایی به دست آورند.

تاریخچه یوگای خنده
یوگای خنده در سال ۱۹۹۵ توسط یک پزشک هندی به نام مادان کاتاریا پایه‌گذاری شد. دکتر کاتاریا به دنبال راهی بود تا بتواند استرس مردم ساکن در شهرهای پرجمعیت را کاهش دهد، به همین منظور تصمیم گرفت که کلوب خنده‌ای را برای آزمایش فرضیه «خنده درمان همه دردهاست»، بناکند.

ابتدا گروهی از مردم را داخل پارک دور خود جمع کرد و کوشید تا با گفتن لطیفه‌های مختلف آن‌ها را بخنداند. در حین انجام این آزمایش او متوجه شد که این دسته از افراد بدون اینکه گفته خنده‌داری درمیان باشد، تنها با نگاه‌کردن به خنده دیگران، می‌خندند و این آغاز ایده ورزشی به نام یوگای خنده بود. این ورزش که ابتدا از یک فرضیه شروع شد به قدری فراگیر شده که بیش از ۸۰۰۰ کلوب یوگا در ۶۵ کشور جهان تأسیس شده و کلاس‌های یوگای خنده هم اکنون در ایران نیز در حال برگزاری است.

انواع خنده
به طور کلی دو مدل خنده وجود دارد؛ اول، خنده ای که از مغز می آید؛ همان خنده ای که با جک و کمدی ایجاد می شود. در این نوع خنده، ذهن ماست که تصمیم می گیرد به چه چیزی بخندیم و به چه نخندیم و با افزایش سن قدرت ما برای این نوع خندیدن کاهش می یابد. نوع دوم خندیدن، خندیدن کودکانه است. کودکان با ذهنشان نمی خندند، با بدنشان می خندند. آنها تمام مدتی که بازی می کنند، می خندند. با توجه به ارتباط بین ذهن و بدن، وقتی با کمک بدن می خندیم، ذهن نیز آن را متوجه می شود.

یوگای خنده برای چه افرادی مفید است؟

این ورزش به هیچ گروه و فرد خاصی اختصاص نداشته و هرکسی می‌تواند این ورزش شاد و جذاب را انجام دهد. تفاوتی نمی‌کند که ۷ سالتان باشد یا ۱۲۰ سال، در هر صورت این تمرینات برای همه اقشار سنی مناسب است.

بعضی از افراد فکر می‌کنند که برای شرکت در این کلاس‌ها باید حتماً شوخ‌طبع یا سرحال باشند، درحالی‌که اصلاً این‌طور نیست؛ می‌توانید با هر حالی در کلاس‌ها شرکت کنید و از تمرینات آن لذت ببرید. یکی دیگر از نکته‌های جالب این است که یوگای خنده هیچ نیازی به وسیله یا لباس خاصی ندارد؛ بلکه تنها چیزی که برای انجام آن نیاز دارید، کمی فضای خالی در کنار یک گروه است.

فواید یوگای خنده:

• تغییر ذهن شما تنها در عرض چند دقیقه با کمک ترشح هورمون های خاصی مثل ایندورفین

• کاهش تأثیرات مخرب استرس و تقویت سیستم ایمنی

• تخلیه هوای مانده ته ریه ها

• دریافت اکسیژن بیشتر و در نتیجه افزایش وضوح و بازدهی ذهنی

• بهبود در ایجاد روابط

• ایجاد نگرش مثبت به زندگی

تکنیک ها در یوگای خنده

تمرین های سرگرم کننده. با تمرین های سرگرم کننده بخندید و لذت ببرید. هدف این است که بدون هیچ دلیل خاصی فقط برای لذت و سرگرمی بخندیم.

تمرین خنده ارزشی. در این تمرین ها حس مثبتی را از احساسات و موقعیت های خاص دریافت می کنید. با یک احساس قوی مواجه می شوید و به آن می خندید و لذت و سرگرمی را در احساسات منفی پیدا می کنید.

خنده های صدادار تمرین کنید. هنگامی که دست راست را بالا می برید حرف “آ” را به زبان بیاورید و آن را بکشید سپس حرف “آ” را کنار گذاشته و حرف “ای” را بگویید و بکشید. سپس حرف اُ و “او”خنده شوک الکتریکی تمرین کنید. وانمود کنید به هر چیزی که دست می زنید یک شوک الکتریکی دریافت می کنید. به عنوان مثال به دیوار دست بزنید یا به خودتان و بعد از هر لمس عقب بروید و بخندید.

با تمرین خنده خجالت شروع کنید. به اتفاقی که باعث خجالت شما شده بود فکر کنید و آن را با صدای بلند بگویید و حین بیان کردنش بخندید. می توانید دست ها را بالا ببرید و کف بزنید.
تمرین تشویق. آرام دست بزنید و همچنان صدای دست زدن را بلند کنید. هنگام بلند کردن صدای دست صدای خنده ها را هم بلندتر کنید. تا جایی که می توانید با صدای بلند بخندید و با دست زدن خودتان را تشویق کنید.

تمرین بخشش و معذرت خواهی. به فردی فکر کنید که می خواهید از او معذرت خواهی کنید و بگویید “معذرت می خواهم” و یا به فردی فکر کنید که می خواهید او را ببخشید و بگویید “می بخشمت” می توانید بعد از معذرت خواهی و بخشش بخندید.

تمرین خنده شیر. یکی دیگر از روش های گرم کردن در یوگای خنده تمرین خنده شیر است که باید در آن ژست شیر بگیرید. زبان را کاملا بیرون بیاورید و دهان را تا جایی که می توانید باز کنید. دست ها را مثل پنجه های شیر باز کنید و فریاد بزنید سپس از ته دل بخندید. باید کشش را در عضلات صورت، گلو و زبان احساس کنید.

تمرین انفرادی یوگای خنده

با دست زدن خودتان را گرم کنید.

هنگام دست زدن دور اتاق راه بروید و یا از یک طرف اتاق به طرف دیگر بروید.

همراه با ریتم دست زدن بگویید: هو، هو – ها، ها، ها . و نفس های عمیق بکشید.

با ریتم ۱ – ۲ – ۳ دست بزنید. دست ها را به بالا و پایین حرکت دهید و به سمت چپ راست تاب دهید.

با خنده تنفس عمیق را تمرین کنید. با تمرین تنفس عمیق می توانید عمیق تر بخندید.

تنفس تان را در دیافراگم فعال کنید که درست زیر دنده ها قرار دارد. دست ها را روی دیافراگم قرار داده و از طریق بینی نفس های عمیق بکشید و دیافراگم را منقبض و منبسط کنید.

هنگام دم تا عدد ۴ بشمارید و هنگام بازدم هم همینطور. هنگام بازدم یک یا دو بار بلند بخندید. همینطور چرخه را ادامه دهید.

می توانید هنگام دم و بازدم از کلمات مانترا استفاده کنید. مثل ببخش/فراموش کن، رها کن/درمان کن.

یک آهنگ بخوانید و هنگام آواز خواندن سر، شانه ها و پاها را تکان دهید. بعد از خواندن هر بیت شعر عمیق بخندید.

درپایان خاطر نشان می شودکه بررسی و تحقیقات علمی نشان می دهدکه خنده در بین جمع یا تنهایی حتی اگر بدون دلیل و الکی باشد موجب افزایش اکسیژن مغز و بدن شده، احساس شعف و انرژی بیشتری به شما دست داده و سلامت بدن را تضمین می‌کند وباعث افزایش اندورفین، سروتونین و اکسیژن‌رسانی به بخش‌های مختلف بدن می شود.

تعداد بازدید : ۲,۸۵۱
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید