شماره43

رعایت بهداشت فردی، تغذیه سالم وتزریق واکسن، سه گانه پیشگیری از آنفولانزا

(سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۹) ۰۹:۰۲

شیوع بیماری آنفولانزا در فصل پاییز و زمستان خیلی از افراد را مجبور به تزریق واکسن آن کرده است.نداشتن آگاهی کافی از واکسن آنفولانزا باعث شده تا افراد از هر گروه سنی و با بیماری های مختلف نسبت به تزریق آن اقدام کنند گفتگوی این شماره از نشریه را با خانم دکتر آرمیتا اسکندری پزشک درمانگاه غدیر شرکت ملی صنایع پتروشیمی در خصوص این موضوع را بخوانید:

بفرمایید راه های پیشگیری از آنفلوآنزا در فصل پاییز چیست؟

آنفلوانزا یک بیماری غیر قابل اجتناب در نیمه دوم سال است که باید پیشگیری شود . شستن مرتب دست ها ، ایمن نگه داشتن دهان ،بینی ،چشمها واستفاده از ماسک ،بالابردن ایمنی بدن ،ورزش کردن ،داشتن یک زندگی سالم و تغذیه خوب بهترین راههای پیشگیری از آنفلوانزا هست وتوصیه من این است که بهتر است امسال با شرایط کرونا افراد با رعایت بهداشت فردی واحترام به سلامتی وحقوق دیگران (با زدن ماسک ورعایت فاصله گذاری اجتماعی) بتواننددرصد ابتلا به این بیماری را کاهش دهند.ا لبته این بدان معنی نیست که اگر این مسائل رعایت شود هیچ گاه دچارآن نخواهیم شد با این راه کارها ریسک این بیماری کمتر خواهد بود ولی صفر نخواهد شد،زیرا ایمنی و توانایی افراد هم در این مساله مهم است .

توصیه شما در خصوص استفاده از واکسن آنفولانزا برای همه افراد با توجه به اینکه امسال در بحران کروناهستیم چیست؟

اولویت استفاده از واکسن با گروه های پرخطر هست که شامل این افرادخواهد شد :
-بچه های زیر 5 سال
-خانم های باردار
-سالمندان
-بیماران سرطانی
-بیماران دارای نقص ایمنی
-بیمارانی که مدت طولانی از داروهای کورتون دار استفاده کرده اند.
-بیماران کبدی
-بیماران کلیوی
- کسانی که در مهدکودک یا خانه سالمندان یا کودکان استثنایی مشغول به تحصیل هستند
-کادر درمان
-افراد چاق

آیا درخصوص تزریق این واکسن باید با پزشک مشورت کرد؟

هردارو عوارض خاص خود را داراست واکسن ها هم دارای عوارضی هستند در خصوص این واکسن باید گفت ممکن است افرادی در معرض گروه های پر خطر قرار نگیرند اما ممکن است به بیماریهای نوروپاتی یا شلی عضلانی مبتلا باشند و همچنین کسانی که حساسیت به تخم مرغ دارند بهتر است افراد قبل از تزریق با پزشک خانوادگی خودکه در جریان سابقه بیماری افراد هست مشورت کنند.

این واکسن سالی چند بار باید تزریق شود؟

برای افراد عادی یکبار وبرای گروه های پرخطربهتراست 2بار تزریق داشته باشند. برای همه افراد سالی یکبار کافی است ولی چون گونه های آنفولانزا تغییر می کند و ویروس ها جهش پیدا می کنند واکسن سالیانه تزریق می شود.

زمان استفاده از این واکسن چه زمانی است؟

از ابتدای فصل پاییز واکسن باید زده شود دوهفته طول می کشد تا آنتی بادی در بدن ما بالا بیاید وایمنی انجام شود که این ایمنی جهت یکسال کافی است.

آیا کودکان هم واجد شرایط تزریق کرونا هستند؟

برای کودکان زیر6 ماه توصیه نمی شود چون پادتن هایی از مادر تزریق می شوداما در خصوص اطفال بزرگتر دو نوع واکسن 4 ظرفیتی و3 ظرفیتی داریم که تفاوت آن درتعداد انواعی هست که ویروس را پوشش می دهد  که در 4 ظرفیتی بیشتر از واکسن 3 ظرفیتی است و در کودکان زیر 5 سال از واکسن 3 ظرفیتی بایداستفاده شود.

در مورد زنان باردار چطور؟

معمولا خانم هایی که قصد بارداری دارند با مراجعه به خانه های بهداشت واکسن های مختلفی از جمله این واکسن قبل از بارداری  به آنها تزریق می شود ولی خانم های بارداری که مدت بارداریشان در فصل پاییز و زمستان است حتما نسبت به تزریق واکسن اقدام کنند .همچنین مادران بارداری که به تخم مرغ حساسیت دارند قبل از تزریق با متخصص زنان مشورت کنند .

آیا افرادی که کرونا گرفته اند هم می توانند از این واکسن استفاده کنند؟

افرادی که به کرونا مبتلا شده اند مانند افراد عادی هستند در صورتی که دارای ریسک فاکتور می باشند واکسن را دریافت کنند درغیر اینصورت جزء گروه عادی جامعه هستند.

آیاتزریق ویروس آنفولانزا با عوارضی هم همراه هست؟

این واکسن عوارض خیلی خطرناکی ندارد ممکن است کسانی که آن را تزریق می کننددچار علائم خفیف آنفولانزا تا یک هفته مثل تب ، بی حالی وضعف باشند ویا ممکن است نسبت به این دارو دارای آلرژی ویا عوارض پوستی ،تنفسی و واکنش دارویی نشان دهند ولی مورد دیگر که جدی تر است ممکن است دچارسندرم گیلن باره که نوعی شلی عضلانی است شوند که ابتلا به آن خیلی کم است وشاید یک در میلیون باشد ولی در حدی خطرناک نیست که از زدن واکسن منع شوند.

این واکسن چقدر ایمنی دارد؟آیا ممکن است بعداز آن بازهم فردمبتلا شود؟

ایمنی افراد در برابر این واکسن متفاوت است زیرا بعضی افراد با تزریق این واکسن بازهم مبتلا شده اند. علت این است که واکسن طیف خاصی از ویروس آنفولانزا را پوشش می دهد ممکن است فرد با یک نوعی که جزء این واکسن نبوده مبتلا شود .علت دیگر سیستم ایمنی بدن افراد است که چه واکنشی نشان می دهد زیرا وقتی واکسن می زنیم یک نوع از ویروس ضعیف شده را وارد بدن می کنیم که سیستم ایمنی بدن علیه این بیماری پادتن ترشح می کند ممکن است این آنتی بادی در بدن شخصی زیادتر ودر بدن شخص دیگری کمتر ترشح شود از اینرو جوابدهی افراد به واکسن متفاوت است ولی تزریق واکسن برای یکسال فرد کافی است.

آیا از واکسنی که تاریخ آن برای سال گذشته است می توان استفاده کرد؟

خیر با توجه به انواع ویروس هایی که هر سال جهش پیدا می کنند باید از واکسن جدید که به بازار عرضه می شود استفاده کرد.

وسخن آخر اینکه در شرکت ملی صنایع پتروشیمی تمهیداتی دراین زمینه در نظر گرفته شده است؟

از آنجایی که واکسن به صورت دولتی عرضه می شود در اختیار داروخانه های مرجع مثل 13 آبان ،هلال احمرو یا در اختیار داروخانه های دیگر هم قرار خواهد گرفت که البتهبستگی به توزیع ومقدار واکسن دارد . بر اساس اطلاعاتی که دارم هنوز این واکسن توزیع نشده است و هر شخص باید با کارت ملی خودآن را دریافت کند و فعلا به صورت عمده در اختیار شرکت یا نهادی قرار نخواهد گرفت.البته معاونت غذا و داروی سازمان بهداشت و درمان قول دادند تا پایان شهریورماه واکسن به مقداردو برابر سال های قبل در اختیار مردم قرار گیرد.

تعداد بازدید : ۲,۷۷۰
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید