شماره 44

پایش مستمر سلامت ،گامی برای تشخیص زودهنگام بیماری کارکنان

پایش مستمر سلامت ،گامی برای تشخیص زودهنگام بیماری کارکنان
(جمعه ۲۵ مهر ۱۳۹۹) ۱۱:۰۶

پایش سلامت کارکنان وزارت نفت از اهم راهبردهایی است که همواره مورد توجه وزیر محترم نفت بوده است شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز دراین راستا با راه اندازی کلینیک ورزشی و خرید دستگاه پایش سلامت به این مهم توجه کرده است امور ورزش و خدمات درمانی شرکت ملی صنایع پتروشیمی از متولیان این کار بوده اند گفتگوی این شماره از نشریه با فرامرز کوچکی است وی کارشناس خدمات درمانی است و دکترای تخصصی فیزیولوژی ورزشی قلب و عروق و تنفس دارد و از ابتدا تاکنون مسئولیت این کار را برعهده داشته است پس با ما همراه باشید :

آقای دکتر کوچکی در خصوص برنامه ریزی برای پایش سلامت کارکنان و خانواده های آنان توضیح دهید؟
سال 94 با راهبردی که از طرف وزیرمحترم نفت ابلاغ شد مبنی براینکه ورزش رادرسطح چهار شرکت اصلی به سطح مطلوب برسانیم و علاوه بر کارکنان این موضوع خانواده محور هم باشدبا توجه به اینکه بنده درآن زمان درامور ورزش فعالیت می کردم ودر کارگروه راهبردهای صنعت نفت در ورزش حضور داشتم .با کمک کارشناسان این رشته ومتخصصین ورزشی در این کارگروه پروتکلی نوشتیم که منجر شد هر چهار شرکت اصلی وزارت نفت کلینیک ورزشی داشته باشند البته تصمیم داشتیم با راه اندازی این کلینیک درآینده با طب صنعتی هم مشترک شده ودریک مجموعه کاررا انجام دهیم وکارکنان را قبل وبعد از استخدام پایش کنیم .
برای خانواده ها چطور؟
البته بنا بود که به دستور وزیر محترم نفت بخشی از این راهبرد که شامل سنجش ترکیبات بدن است و تست های ورزشی است برای خانواده ها هم اجرا شود که متاسفانه به خاطر کرونا و رعایت پروتکل های بهداشتی تاکنون صورت نگرفته است ولی بعد از شروع کرونا که باید برای آن نیز زیر ساخت ها وبرنامه ریزی انجام داد .
آیا این کلینیک در حال حاضر نیز مشغول به فعالیت هست ؟
این کلینیک راه اندازی شد ومدتی هم فعالیت کرد. به دلیل عدم وجود متخصصین کافی در این رشته ونیز عدم هماهنگی با واحدهای مرتبط دیگر و مشکلات مختلف بعد ازمدتی متوقف شد که امیدواریم با حل وفصل مشکلات و ظرفیت خوب موجود در صنعت نفت باز هم کلینیک ورزشی در کنار طب صنعتی برای یاری به کارکنان محترم صنعت نفت خانواده عزیز ایشان،برقرار شود.
چه فعالیتهایی تاکنون صورت گرفته است ؟
با تلاش های پیگیر مدیریت توسعه منابع انسانی شرکت ملی صنایع پتروشیمی ما توانستیم آخرین ورژن از دستگاه فوق پیشرفته دستگاه Inbody770 را خریداری کنیم این دستگاه پیشرفته ترین دستگاهی است که سلامت کارکنان را پایش می کندکه از طریق خدمات درمانی خریداری شد.
در خصوص این دستگاه توضیح دهید؟

 این دستگاه بسیار پیشرفته وجدید است ودر انستیتو تحقیقات تغذیه وبعضی از مطب های پزشکان متخصص ازآن استفاده میشود.سنجش ترکیبات بدن از طریقxray دارای مشکلاتی برای سلامتی فرد آزمایش شونده دارد. در صورتی که این دستگاه با گسترش پیشرفت های مهندسی پزشکی آزمایش بسیار ایمن و با کمترین زمان صورت می گیرد. مراحل انجام تست به این صورت است که فرد بر روی دو الکترود می ایستد و دو الکترود دیگر را در دست خود می گیرد، دستگاه پس از تعیین وزن شروع به ارسال اموج بسیار ایمن بیوایمپدانس به بدن می کند ودر کمترین زمان نتیجه ترکیبات بدن را تحلیل و جواب تست را ارائه می دهد.

چه مزایایی دارد؟
از مزایایی این آزمایش، نمایش پیش آگهی های بیماری های مختلف است که می تواند متخصصان را در کشف بیماری ها یاری نماید. از جمله میزان آب بدن، آب خارج و داخل سلولی که نرمال نبودن آنها یکی از علائمی است که التهابات رخ می دهد، و همچنین BMI ، تعیین درجه چاقی بدن، میزان کالری مورد نیاز برای دریافت رژیم غذایی، میزان کلی تراکم استخوان های بدن، کمبودهای تغذیه ای، میزان کل چربی های ذخیره شده در بدن، تعیین و نمایش توزیع این چربی های ذخیره شده در نقاط مختلف بدن، میزان املاح بدن، میزان عضلات بدن و کشف تحلیل رفتن عضلات بر اثر بی تحرکی که می تواند به متخصصان مختلف از جمله متخصصان ورزشی برای برنامه ریزی ها و فعالیت های بدنی کارکنان بی تحرک کمک شایان توجهی نماید.

همچنین در زمینه بیماریهای مختلف مانند مزمن متابولیک مانند دیابت و نارسایی کلیه ، کمبود ویتامین D وکلسیم وتحلیل عضلات واملاح استخوان ها که کمبود آن منجر به پوکی استخوان می شود و همچنین آرتروز که بیشتر براثر پشت میز نشینی است نتایج آزمایش InBody به متخصصان هشدار می دهد. همچنین نتایج این آزمایش ها زمینه بسیار مناسبی را برای تعیین نرمش ها وحرکت های ورزشی علمی دقیق تر برای برطرف کردن مشکلات بدنی احتمالی فرد آزمایش شونده ایجاد می کند.

علاوه بر موارد بالا برای رژیم های لاغری و سو تغذیه هم کاربرد بسیار دارد. کالری مورد نیاز ، و وضعیت متابولیسم بدن را نشان می دهد که می توان با بهره گیری از نتایج ، با طراحی رژیم های غذایی و ورزش های مناسب افراد دارای اضافه وزن برای لاغر شدن موفقیت بهتری کسب کنند.

حتی درمورد کسانی که علاقه مند فعالیت در رشته خاص ورزشی هستند را می توان با این دستگاه و سایر تست های تکمیل تعیین نمود که آیا فیزیولوژی بدن وی با ورزش مورد نظر سازگار است یا خیر و آیا می توان آن را ادامه دهد یا می بایست با ورزش مناسبی دیگری جایگزین گردد.

نکته مهم انجام این آزمایش این است که هشدار دهنده درخصوص شروع بسیاری از بیماریها است که ممکن است فرد آزمایش دهنده در آینده به آن دچار شود و این مصداق بارز ارجح بودن پیشگیری بر درمان است.

بعد از مراحل تست گرفتن و نشانه علائم بیماری چه اتفاقی رخ می دهد ؟
ما تست را می گیریم نتیجه را تحلیل می کنیم و اگر مشکلی اینجا قابل حل بود با ورزش ودادن رژیم برطرف می کنیم و در صورت لزوم اگر افراد نیازمند درمان تکمیلی و سایر آزمایشات تشخیصی دیگر بودند برای بررسی بیشتر با درمانگاه و بیمارستان نفت معرفی می شوند.
پیش بینی این دستگاه تا چه میزان درست است ؟
ما نمونه مشابه با ورژن پایینتر آن را در عسلویه داشتیم که مقالات بسیار معتبر متعددی اعتبار این دستگاه و سایر دستگاه های مشابه را تایید کرده اند.
در چند دوره این پایش انجام شد ؟
پایش سلامت ویژه کارکنان دفتر مرکزی شرکت ملی صنایع پتروشیمی در دوره اول انجام شد و در شروع دوره دوم به خاطر کرونا و رعایت پروتکل های بهداشتی تا برطرف شدن وضعیت قرمز بطور موقت متوقف شده است.
چند درصد همکاران پایش شدند؟
حدود 90 درصد همکاران رسمی و قرارداد موقت ومعین در این شرکت پایش شدند.
چند وقت یکبار باید انجام شود؟
مدت زمان خاصی ندارد ولی توصیه می شود هر 6 ماه یکبار حتما انجام شود و در مواردی اگر رژیم بگیرید می توانند هر ماه برای انجام آزمایش مراجعه کنند. با دیدن نتایج بسیار خوب ناشی از رژیم غذایی و ورزش انگیزه فوق العاده ای به فرد آزمایش شونده می دهد.
سخن آخر
پیشگیری بهتر از درمان است کارمندان متاهل، مدیران و خانم های خانه دار ممکن است فرصت ورزش نداشته باشند یا از وضعیت فیزیولوژی بدن خود خبر نداشته باشند که با پایش سلامت در صورت وجود بیماری زودتر متوجه خواهند شد و درمان را سریعت آغاز می کنند وزودتر بهبود خواهند یافت .


تعداد بازدید : ۱,۷۴۴
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید