شماره 44

نقش تاثیرگذار روانشناسی رنگ در دکوراسیون داخلی

(جمعه ۲۵ مهر ۱۳۹۹) ۱۱:۰۱

در دهه‌های اخیر مشاهدات تجربی و مطالعات علمی اثبات کرده‌اند که واکنش میان انسان و محیط در محیط‌های معماری به مقدار بسیار زیادی به درک حسی از رنگ بستگی دارد.

 تعداد زیادی از مطالعات، انسان‌ها را از لحاظ مرد و زن بودن، کوچک و بزرگ بودن و موارد دیگر با یکدیگر مقایسه کرده‌اند و به طور خلاصه به این نتیجه رسیدند که رنگ یک زبان بصری بین‌المللی است که نه‌تنها توسط تمامی انسان‌ها بلکه توسط بسیاری از موجودات این کره خاکی قابل درک و پردازش است.

رنگ ها بر زندگی انسان تاثیری مستقیم دارند، در حالی که ممکن است بسیاری از ما زمان زیادی را صرف انتخاب رنگ اتاقمان نکنیم. رنگ ها می توانند خلق و خو و افکار ما را دچار تحول کنند از اینرو بهتر است با خصوصیات آنها آشنا باشید.
رنگ ها به سه دسته عمده تقسیم می شوند:

– رنگ های گرم مانند قرمز، زرد، نارنجی
– رنگ های سرد مانند آبی، سبز، بنفش
– رنگ های خنثی مانند مشکی، سفید، خاکستری

روانشناسی رنگ در معماری
یک فرد هم به لحاظ فردی و هم جهانی توسط رنگ‌ها در یک محیط تحت تأثیر قرار‌ می‌گیرد. . عواملی چون سن، جنسیت، سلیقه شخصی، فرهنگ، آب و هوا و حتی گاهی تقلید (مد) در تعیین رنگ اتاق موثرند. با ترکیب رنگ های مختلف می توانید به رنگ دلخواهتان برسید. انتخاب رنگ دشوار است اما برای داشتن خانه ای زیبا، لازم نیست نگران روند رنگ آمیزی آن باشید.
قرمز
رنگ قرمز جهت رنگ آمیزی فضای اتاق پذیرایی و نشیمن مناسب است. قرمز سبب ایجاد هیجان و تحریک گفتگو در افراد می گردد. این رنگ به هیچ عنوان برای اتاق خواب توصیه نمی شود. مشاهده قرمز در عین حال اشتها را نیز زیاد می کند. اگر دقت کرده باشید می بینید که در بسیاری از رستورانها از این رنگ استفاده می کنند. بنا براین بهترین گزینه برای رنگ کردن اتاق غذاخوری است.
آشپزخانه قرمز
مراقب ترکیب رنگی قرمز و سایه روشن های آن باشید. قرمز کمرنگ معمولاً واکنش ها منفی را در افراد ایجاد می کند، و تابلوهای اخطار هم این رنگی هستند. پس سعی کنید تا جایی که می توانید از قرمز پر رنگ استفاده کنید.
زرد
زرد رنگ آفتاب، رنگی شادی آفرین و نشاط بخش است. این رنگ، برای رنگ آمیزی اتاق غذاخوری، آشپزخانه و حمام مناسب است. مطالعات علمی نشان می دهد: نوزادان در اتاق زرد رنگ، گریه و بی تابی بیشتری از خود نشان می دهند.
آبی
رنگ آبی در کاهش فشارخون، ضربان قلب و تعداد دفعات تنفس بسیار موثر است. به عبارت دیگر آبی رنگ آرامش است. با توجه به تأثیر آرامش بخش رنگ آبی، مناسب است این رنگ در رنگ آمیزی اتاق خواب و حمام به کار رود.
نکته: در استفاده از رنگ آبی دقت کنید. رنگ آبی سرد است. بنابراین برای رنگ آمیزی اتاق هایی که در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نمی گیرند توصیه نمی شود.
سبز
رنگ سبز، رنگ طبیعت دارای خاصیتی کمابیش مشابه رنگ آبی می باشد. استفاده از رنگ سبز، در اتاق نشیمن حس راحتی و آسایش ایجاد می کند. در فضاهایی که نیاز به استراحت و تمرکز است رنگ سبز کاربرد دارد. مانند اتاق خواب، تالارهای سخنرانی و… به رنگ سبزی که دو واحد زرد و یک واحد آبی داشته باشد، سبز زرد می گویند که بهترین رنگ برای اتاق مطالعه و کتابخانه است. اگر دقت کرده باشید می بینید که در اتاق عمل از این رنگ استفاده می کنند. سبز کمرنگ برای اتاق خواب و نشیمن نیز مناسب است .
بنفش
بنفش تیره، رنگی ست سنگین و تصنعی . کاربرد این رنگ به تنهایی در فضای اتاق، احساس ناخشنودی را در فرد ایجاد می کند. بنفش کمرنگ، رنگی ست مناسب جهت رنگ آمیزی اتاق خواب شما.. این رنگ از ترکیب رنگ قرمز و آبی حاصل می شود، به همین علت خاصیتی مابین رنگ قرمز و آبی دارد.
نارنجی
نارنجی، رنگ هیجان، اشتیاق و انرژی ست. رنگ نارنجی به هیچ عنوان جهت رنگ آمیزی اتاق خواب و نشیمن شما مناسب نیست از نارنجی و خاصیت انرژی زایی آن می توانید در اتاق ورزش خود بهره ببرید. این رنگ در تخلیه انرژی، به شما بسیار کمک می کند. کاربرد مناسب آن در معماری، استفاده در راهروهاست تا حس تحرک را القا کند و افراد در راهروها سریعتر حرکت کنند. فضای رستوران ها هم با رنگ نارنجی اشتها برانگیز تر می شود. نارنجی در مجاورت رنگ قرمز بالاترین درجه گرما را القا می کند.
رنگ های خنثی (مشکی، خاکستری، سفید و …)
رنگ های خنثی اغلب به عنوان رنگ پایه (زمینه) به کار می روند. این رنگ ها در دکوراسیون خانه کارایی چشم گیری دارند. ویژگی اصلی رنگ های خنثی، انعطاف پذیری بالا آنهاست. رنگ های خنثی می توانند در کنار همه ی رنگ ها ( رنگ های گرم و سرد) حضور یابند و محیطی دلنشین و زیبا بیافرینند.

مشکی، جهت نمایان تر نمودن جزییات کار، انتخاب مناسبی ست. برخی متخصصان طراحی داخلی معتقدند، هر اتاقی در خانه شما، به استفاده از رنگ مشکی به عنوان رنگ زمینه، جهت نمایان ساختن سایر رنگ ها نیاز دارد.
رنگ سقف و دیوار
سقف، یکی از شش سطح تشکیل دهنده فضای اتاق شماست. اغلب از رنگ سفید برای رنگ آمیزی سقف استفاده می شود. در حقیقت، سفید بهترین انتخاب برای رنگ آمیزی سقف اتاق می باشد.
نکته: لازم است رنگی که برای سقف استفاده می کنید روشنتر از رنگ دیوارها و کف اتاق باشد. هم چنین استفاده از رنگ تیره در اتاق موجب می شود تا فضای اتاق شما کوچکتر به نظر آید.

نکاتی در خصوص کاربرد رنگ ها در طراحی داخلی

روان شناسی رنگ ها می تواند فاکتور مهمی هم در فضای داخلی و هم در فضای خارجی خانه ها به شمار رود. به عنوان مثال اگر قصد فروش خانه خود را دارید یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای جذب مشتری بیشتری انجام دهید رنگ کردن است. رنگ سفید یکی از گزینه هایی است که با انتخاب آن می توانید امید بیشتری به سریع تر فروش رفتن خانه خود داشته باشید.

اصلاً مهم نیست که شما تا چه اندازه عاشق رنگ نارنجی یا بنفش هستید، اما به هیچ وجه برای رنگ کردن نمای خارجی خانه خود از آنها استفاده نکنید. در زمان فروش هم باید ببینید که خریدار از چه رنگی خوشش می آید. همچنین رنگ نمای خانه های اطراف نیز مهم هستند و رنگ خانه شما باید حتماً با آنها هماهنگی داشته باشد. خانه ای که نمای آن رنگ نامتعارفی داشته باشد می تواند زیبایی کل خانه های محله را بگیرد. در این قسمت چند پیشنهاد برای رنگ نما ارائه می شود: سفید استخوانی، آبی، کرم، بژ، سبز، زرد.

در انتخاب رنگ در و پنجره نیز باید دقت کنید. اگر آنقدر بودجه ندارید که کل خانه را رنگ کنید، بهتر است فقط درها و پنجره ها را رنگ کنید. در این میان درب ورودی از سایر بخش ها مهم تر است. رنگ آن را از میان خانواده رنگ های گرم انتخاب کنید که هر کس وارد خانه می شود با دیدن درب ورودی خوش آمد گرمی را احساس کند. آجری، قهوه ای سوخته و آبی و سبز پر رنگ جزء بهترین گزینه ها محسوب می شوند.

در فضای داخلی هم همین مطالب صدق می کنند. رنگ های روشن و خنثی اتاق را روشن تر و بزرگ تر جلوه می دهند و مثل همیشه سفید جزء اولین گزینه هاست. مشاهده رنگ های مختلف در خانه و تأثیر آنها بر روی حالات فردی پیش از انتخاب رنگ برای فضای داخلی خانه حتماً به مبحث روان شناسی رنگ ها توجه داشته باشید. با این کار هم حالت های روانی ساکنین خانه تعدیل می گردد و هم هر کس وارد خانه شما می شود احساس صمیمیت بالاتری را از جانب شما دریافت می کند.

به خاطر داشته باشید که انتخاب رنگ در خانه، موضوعی کاملا سلیقه ای و شخصی ست. شما اولین فردی خواهید بود که در خانه خودتان بیشترین زمان از اوقات شبانه روز را سپری خواهید کرد، پس اکنون که با خاصیت رنگ های مختلف آشنایی بیشتری پیدا کرده اید، با اطمینان بیشتری رنگ مورد علاقه خود، اعضای خانواده و دوستانتان را انتخاب نمایید.

تعداد بازدید : ۹۱۴
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید