شماره 44

دریاچه اوان قزوین نقاشی زنده طبیعت

(جمعه ۲۵ مهر ۱۳۹۹) ۱۱:۰۰

دریاچه اوان قزوین یکی از شگفتی های طبیعت این شهر است که در تمام ایام سال طبیعت‌دوستان را ترغیب می‌کند تا در اولین فرصت به این شهر سفرکنید.

مسیر سرسبز و زیبای منطقه الموت و گردنه های پیچ در پیچش به دو راهی ختم می شود که با انتخاب یکی از آن ها به صحنه نقاشی زنده طبیعت می رسید. دریاچه ای که مثل یک بوم بزرگ آسمان، کوه و درختان اطرافش را در خود ثبت کرده و زیبایی آن ها را به شکل مسحورکننده‌ای بازتاب می کند.

دریاچه اوان به عنوان یکی از آثار طبیعی ملی کشور ثبت شده است.منظره های اطراف دریاچه سوژه فوق العاده ای برای عکاسی هستند.دریاچه اوان هر فصل از سال جلوه خاصی به خود می گیرد.آب و هوای این منطقه بسیار خنک و دلپذیر است.
این دریاچه زیبا و بی نظیر از هیچ رودی تغذیه نمی شود بلکه آب آن از چشمه هایی که از کف دریاچه می جوشند و نیز بارانی که می بارد، تأمین می گردد. دریاچه اوان حدود ۷ هکتار مساحت دارد. سرریز آب اوان، در قالب رودی کوچک زمینهای کشاورزی روستاهای کوشک و آیین را سیراب میکند.
پوشش گیاهی دریاچه ی اوان در قزوین
در اطراف دریاچه ی اوان در قزوین که در منطقه ی الموت قرار گرفته نیز گیاهان مختلفی وجود دارد که سبب شده اند چشم انداز سرسبزی در این منطقه پدید بیاید. گونه های درختی مختلفی نظیر بید، چنار، تبریز، سیب، آلبالو، گیلاس، سنجد، فندق و گردو و انواع گیاهان علفی مانند گون، کنگر، شیرین بیان و گونه‌های مختلف دیگر از خانواده گرامینه و لگومینیوزه هم در حوزه آبخیز اوان وجود دارند.
حیواناتی که در اطراف دریاچه خواهید دید
در منطقه دریاچه اوان در قزوین حیواناتی نظیر بز کوهی، پلنگ، خرس قهوه‌ای، روباه، شغال، گرگ، گراز، شنگ (نوعی سمور)، سیاه گوش (گربه وحشی) انواع عقاب، دال، دلیچه، شاهین، جغد، کبک، فاخته، دارکوب، سبزقبا، زاغ و انواع گنجشک‌سانان، قورباغه، لاک‌پشت و خرچنگ زندگی می کنند. همچنین در آب دریاچه ماهی های قزل‌آلای رنگین‌کمان و کپور نیز وجود دارند و به سبب وجود گیاهان درون دریاچه محیط مناسبی برای زندگی اردک ماهی نیز فراهم شده است.
تفریحات دریاچه اوان قزوین
قایق سواری
وسعت بزرگ این دریاچه به شما این امکان را می دهد که از زوایای دیگری این زیبایی را تماشا کنید. با اینکه هنوز امکانات اطراف دریاچه به حد مطلوبی نرسیده اند ولی قایق سواری یکی از گزینه های انتخابی شما خواهد بود.
کوهنوردی
طبیعت گردی برای برخی از گردشگرانِ خستگی ناپذیر به معنی فتح کوه های بزرگ است. با کوه های مرتفعی که اطراف دریاچه اوان قرار گرفته اند، موقعیتی برای کوهنوردی فراهم شده که باز هم زیبایی دریاچه اوان را از زاویه دیگری تماشا کنند.
اسکیت روی یخ
هوای این منطقه کوهستانی به هنگام زمستان چنان سرد می شود که سطح دریاچه یخ می بندد و در کنار جلوه خاصی که به نمایش می گذارد، بستر تفریح دیگری را فراهم می کند. در این فصل، اسکیت بازان می توانند بر روی آینه پرنقش و نگار این دریاچه حرکاتشان را به نمایش بگذارند.

تعداد بازدید : ۱,۱۳۸
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید