شماره 45

سینوزیت و راه‌ های درمان

(یکشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۹) ۱۳:۲۰

سینوزیت یک اصطلاح پزشکی به معنی التهاب سینوس‌ها است که معمولا در اثر عفونت‌های ویروسی، باکتریایی و یا قارچی در افراد به وجود می‌آید.سینوزیت مشکلی بسیار عمومی و شایع است که تعداد زیادی از بیماران بخش‌های تنفسی را به خود اختصاص می‌دهد.

چه چیزی باعث سینوزیت می شود؟
سینوزیت، معمولا نتیجه یک ویروس سرماخوردگی یا آنفولانزا است، که از طریق راه هوایی به سینوس ها وارد می شوند تنها چند مورد، بواسطه ورود باکتری های عفونتی به سینوس ها ایجاد می شوند . یک دندان عفونت دار یا عفونت قارچی ،نیز گاهی می تواند موجب التهاب سینوس ها شود. دقیقا مشخص نیست که چه چیزی سبب ایجاد سینوزیت می شود (طولانی مدت)، اما این موارد، با آن همراه است.

انواع سینوزیت کدامند؟
اگر بخواهیم از انواع سینوزیت صحبت کنیم، باید بگوییم که سینوزیت دو نوع دارد: حاد و مزمن.
سینوزیت حاد: در این نوع سینوزیت که معمولاً در اثر عوامل ویروسی یا باکتریایی رخ می‌دهد، علائم به‌ مدت 4 هفته یا کمتر دیده می‌شوند.
سینوزیت مزمن: زمانی که التهاب سینوس‌ها بر اثر عفونت باکتریایی یا قارچی باشد و برای مدتی بیش از ۳ ماه ادامه پیدا کند، بیمار به سینوزیت مزمن دچار می‌شود.
پیشگیری از سینوزیت
چندین روش برای پیشگیری از سینوزیت وجود دارد؛ به عنوان مثال افراد باید از کشیدن سیگار خودداری کنند، زیرا دود سیگار باعث تحریک و تورم بیشتر غشای مخاطی در بینی و سینوس‌ها می‌شود. همچنین توصیه می‌شود افراد از تنفس هوای خشک دوری کنند، بهتر است آن‌ها در منزل یا محیط کار خود از دستگاه بخار ساز استفاده کنند تا رطوبت هوا افزایش یابد. درمان گرفتگی بینی ناشی از سرماخوردگی یا آلرژی از دیگر راه‌های پیشگیری از سینوزیت است و مانع گسترش عفونت به سینوس‌ها می‌شود. اگر فرد دچار آلرژی است، باید از محرک‌های آلرژی زا دوری کند. همچنین افراد باید از تماس با کسانی که سرما خورده‌ یا دارای سایر عفونت‌های ویروسی هستند، خودداری کرده و به مقدار زیاد میوه، سبزیجات و آب مصرف کنند.
علائم سینوزیت چیست؟
علائم سینوزیت اکثر سینوزیت‌ها عملکرد بینی را دچار اختلال می‌کنند؛ گرفتگی بینی، آبریزیش، گاهی اوقات فشار‌های داخل سینوس و حفره‌های صورت، سردرد، از دست دادن حس چشایی و در بیشتر مواقع در اطفال، بوی بد دهان ممکن است از علائم سینوزیت باشد.. اگر فردی این علائم را به مدت کوتاهی داشته باشد، به سینوزیت حاد مبتلا شده و در صورتی که این نشانه‌ها بیش از سه ماه طول بکشد، فرد دچار سینوزیت مزمن شده است.
روش های تشخیص سینوزیت
مهمترین راه تشخیص سینوزیت، معاینه بیمار است. اما به منظور تشخیص قطعی بیماری از روش‌های دیگری مانند سی تی اسکن و MRI سینوس‌ها استفاده می‌شود. آندوسکوپی نیز زمانی انجام می‌شود که سینوزیت فرد با دارو درمان نشده وباید عمل جراحی شود. روش‌های دیگر برای تشخیص سینوزیت شامل آزمایشات حساسیت تست عملکرد اجسام مژگانی و سیتولوژی بینی می‌شود.
در بیماری سینوزیت کدام علائم مهم هستند؟
از جمله علائم خطر در سینوزیت تب بیش از ۳۸.۷ درجه سانتی‌گراد، سردرد بسیار شدید که با مسکن‌هایی چون استامینوفن و ایبوبروفن بهتر نمی‌شود، مشکلات بینایی یا تورم و قرمزی اطراف چشم، تداوم علائم پس از اتمام دوره مصرف آنتی‌بیوتیک بسیار مهم است و حتماً باید با پزشک متخصص در این موارد مشورت شود.

عوارض ناشی از سینوزیت چه می‌تواند باشد؟
هرچند عوارض سینوزیت نادرند اما این امکان وجود دارد که یک عفونت سینوسی، مستقیماً از طریق دیواره‌ی سینوس به مغز برسد و وضعیتی بسیار خطرناک و کُشنده ایجاد کند (مثلاً مننژیت یا آبسه مغزی). ضمناً سایر بافت‌های اطراف نیز ممکن است عفونی‌شده و مشکلاتی ایجاد کنند. مثلاً ممکن است عفونت سینوس‌ها به استخوان برسد یا اطراف چشم‌ها را مبتلا کند. هر چند این موارد نادر هستند اما در صورت وقوع می‌توانند کُشنده باشند. بیشتر افرادی که دچار نقص ایمنی هستند، دیابت دارند و یا دچار تروماهای متعدد در ناحیه‌ی سر می‌شوند، در معرض عوارض خطرناک سینوزیت هستند.

آیا سینوزیت قابل پیشگیری است؟
تاکنون واکسنی که به طور خاص از افراد در برابر عفونت سینوسی محافظت کند ساخته نشده است. اما واکسن‌هایی در برابر ویروس‌ها (آنفلوانزا) و باکتری‌هایی که ممکن است سبب سینوزیت شوند ساخته شده‌اند. واکسیناسیون در برابر پاتوژن‌هایی که عامل سینوزیت هستند ممکن است بتوانند به طور غیر مستقیم، احتمال ابتلا به عفونت سینوس‌ها را کاهش دهند، اما مطالعه‌ی بخصوصی که این فرضیه را ثابت کند انجام نشده است.

مراقبت‌های فردی برای درمان سینوزیت
علاوه برمصرف دارو، مراقبت‌های فردی در درمان سینوزیت بسیار اهمیت دارد. به‌عنوان مثال حوله‌ا‌ی را گرم و مرطوب کرده و روی صورت خود قرار دهیم و این کار را چند بار در روز تکرار کنیم. روزانه مقدار زیادی نوشیدنی مصرف کنیم. بخور دادن و یا قرارگرفتن در معرض بخار آب (مثلاً در حمام آب گرم) ۲ تا ۴ بار در روز به درمان سینوزیت کمک می‌کند. استفاده از اسپری نمکی بینی چند بار در روز در درمان سینوزیت موثر است.

روش‌ های درمان
معمولا مصرف آنتی‌بیوتیک در موارد سینوزیت حاد نیاز نیست، زیرا اغلب این عفونت‌ها به صورت خود به خود از بین می‌رود، اما در صورتی که فرد علائمی مانند گرفتگی بینی، آبریزش بینی، سردرد، ورم چشم، تب یا سرفه را به مدت بیش از یک هفته تجربه کرده و این علائم بهبود پیدا نیافت، ممکن است به درمان آنتی‌بیوتیک نیاز داشته باشد. علاوه بر این، ممکن است آنتی هیستامین‌ها، داروهای ضد درد (OTC)، اسپری‌های بینی ضد انعقاد و استروئیدهای استنشاقی برای درمان سینوزیت موثر واقع شود. زمانی که فرد به سینوزیت مزمن مبتلا شود و با گذشت زمان بهبود پیدا نکند، عمل جراحی، بهترین راه حل است.

تعداد بازدید : ۱,۲۹۰
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید