شماره 46

علائم خیلی از بیماری های فصلی با کرونا همپوشانی دارد

(یکشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۹) ۰۹:۴۰

همه ما در فصول پاییز وزمستان ممکن است دچار سرما خوردگی ،آنفولانزا یا حساسیت های فصلی شویم . اما با شیوع ویروس کرونا از سال گذشته این نگرانی به وجود آمده است که در صورت داشتن علائم چگونه متوجه شویم که دچارکدام بیماری هستیم و چه اقدام هایی باید انجام دهیم زیراکووید۱۹ و سرماخوردگی وآنفولانزا علائم تنفسی مشابه زیادی دارند گفتگوی ما باخانم دکتر آرمیتا اسکندری پزشک درمانگاه غدیر شرکت ملی صنایع پتروشیمی در خصوص این موضوع را بخوانید:

بفرمایید چگونه باید تفاوت بیماری های فصلی وکرونا را تشخیص دهیم؟
همیشه در فصل پاییز ودراواخر شهریور ماه بیماریهای فصلی داریم مانند آلرژی ها، سرماخوردگی ،گلودردهای عفونی ، آنفلوانزا و در حال حاضر هم که کرونا وجوددارد. کسانی که مبتلا به آلرژی هستندمی دانند که علائم آنان در اوایل فصل پاییز وبهار با عطسه زیاد،آبریزش از چشم ،خارش وتغییر صداهمراه است که در که در طی سالهای گذشته هم بوده وفرد براثر تجربه می تواند علائم خود را تشخیص دهد.همچنین درخصوص سرما خوردگی وآنفلوانزا نیز در سال های قبل با ظهور علائمی درمان آغازمی شد.
اما امسال شرایط متفاوتی وجود دارد و با شیوع کرونا نمی توان مثل سالهای قبل عمل کرد. اگر فردی که مراجعه می کند علائم اولیه شبیه سرما خوردگی ، آنفلوانزا و حتی علائم آلرژی داشته باشدبه علت تشابه علامتهای این بیماریها با کرونا باید بدترین حالت را درنظر گرفت و ابتدا کرونا را بررسی کرد و اگر تست منفی بود به دسته بندی بیماری های فصلی می پردازیم.
با این تفاسیر با علائم اولیه سرما خوردگی باید به کرونا شک کرد؟
بله با این شرایط در مراحل اولیه بیماری ما هیچگونه راه افتراقی نداریم که بگوییم این کرونا نیست چون علائم شبیه وتنگاتنگ است مخصوص آنفلوآنزا و کرونا که در بعضی علائم شبیه هستند با این تفاوت که علائمی نظیر تب و سردرد ودرد بدن در آنفولانزا ممکن است با استراحت ومسکن کمتر شود وزودتر از بین برود ولی در مورد کرونا علائم معمولا پایدار است علائمی چون چشم درد شدید همراه با سردرد ، از دست دادن علائم بویایی وچشایی با هم ، کمر دردشدید یا علائم گوارشی مثل اسهال وتهوع ، ضعف وسستی دربدن و کرختی وگزگز شدن پاها که به صورت پایدار وشدید است و با دارو هم فرد بهتر نمی شود و ادامه می یابد حتما باید به کرونا شک کرد .البته هر کدام از این علائم صدردرصدمخصوص کرونا نیست ولی بخاطر وظیفه اجتماعی که داریم که اگر بیماری را کنترل نکنیم ممکن است به دیگران سرایت کند از اینرو ما با حدس وگمان رفتار نمی کنیم وبیمار باید شرایط خاص این دوران را رعایت کند..
در چه زمانی باید به دکتر مراجعه کرد؟
اگر فرد دارای علامت به موقع به پزشک مراجعه کند معمولا ما معاینات اولیه بعمل می آوریم وبراثر تشابه علام کرونا و دیگر بیماریهای فصلی به او توصیه می کنیم که 3 روز دارو مصرف کنند و در قرنطینه باشند اگر علائم خطر اضافه شد تست دهند اگر تست مثبت بود باید ادامه درمان وقرنطینه را رعایت کنند واگر منفی بود به زندگی عادی خود ادامه می دهند.
.متاسفانه خیلی از افراد در اوایل شروع علائم هایی مثل سرماخوردگی ، سردرد ،بدن درد وگلودرد تعلل می کنند و یا به دکتر با تاخیر مراجعه می کنند وخوددرمانی می کنند متاسفانه بعد از گذشت چند روز که بیماری بدتر شد به پزشک مراجعه می کنند که ویروس در بدن آنها منتشر وتکثیر شده است وممکن است برای درمان دیر شده باشد ویا حداقل فرد دیرتر درمان شود ودر این مدت ممکن است با افراد زیادی در ارتباط بوده و آنها را نیز آلوده کرده باشد.
به طور کلی دربیماری کرونا سه فاز داریم که که اگر بیمار در فاز اول (هفته اول)مراجعه کند زودتر درمان خواهد شد.ولی اگر در هفته ها ی بعد مراجعه کند ممکن است داروهای اولیه تاثیر گذار نباشد ودرمان طولانی ترشود و حتی تجربه نشان داده است که افراد بر اساس دیر مراجعه کردن به پزشک یا بیمارستان جان خود را از دست داده اند.
چه موقع فرد باید به بیمارستان مراجعه کند؟
بهتر این است فردی که دارای علائم اولیه است ابتدا به نزدیکترین پزشک مراجعه کند وتحت درمان قرارگیرد ولی اگر علائم خطر مانند تنگی نفس ،درد قفسه سینه یا اسهال واستفراغ خیلی شدید بود و ممکن است آب بدن زیادی از دست داده باشد ویا دارای بیماری زمینه ای باشد و همچنین سالمندان و خانم های باردار حتما در صورت علائم اولیه به پزشک ودرصورت علائم پر خطر به بیمارستان مراجعه کنند
در مورد کیت تست های جدید هم توضیح دهید؟
رپید تست های جدید کیت هایی هستند که مزایایی دارد زیرا بین 12 تا 20 دقیقه نتیجه را به شخص اعلام می کنند معطلی ندارد مدت زمان آلودگی فرد کمتر می شود و تشخیص زودتر انجام می شود. نسبت به تست PCR راحتتر انجام می شود و با نتیجه مثبت بودن کمتر دیگران درگیر می شوند.این تستها در اختیار تعدادی از مراکز بهداشتی هر منطقه است و حساسیت خیلی بالایی دارند و نکته ای که باید توجه کرد این است که شخص حتما باید علائم داشته باشد وتست در مرحله ای باید انجام شود که ویروس خوب بالا آمده باشد واگر ویروس کم باشد نشان نمی دهد وممکن است نتیجه تست منفی کاذب باشد. بهترین زمان روز سوم تا پنجم هست که تست را انجام دهیم وبه محض علائم دار شدن باید بیماردر این مدت قرنطینه شود تا دیگران آلوده نشوند.واگر افراد علائم ندارند توصیه می شود که انجام ندهند زیرا فایده ای ندارد.
آیا روش های سنتی در درمان کرونا موثرند؟
استفاده از روش های سنتی را به عنوان دارو ودرمان نمیتوان نگاه کرد دمنوش ها ،مانند ویتامین ها و غذاهای مفید کمک کننده هستند ولی درمان کننده نیستند ممکن است شرایط را برای تکثیر ویروس کم کنند ولی نمی توتنند ویروس را نابود کنند .

تعداد بازدید : ۵۹۶
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید