بهزاد محمدی، در پنجمین همایش مسئولیت اجتماعی صنعت نفت:

سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی به سمت 80 میلیارد دلار در حال حرکت است

(پنج شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۹) ۱۲:۲۹

معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی در وضعیت فعلی به سمت 80 میلیارد دلار در حال حرکت است، تصریح کرد: سرمایه‌گذاری در این صنعت در گام‌های بعدی و در سال‌های 1404 و 1406 به ترتیب 92 و 108 میلیارد دلار خواهد رسید که عدد قابل توجهی است.

به گزارش نیپنا؛ بهزاد محمدی، صبح امروز (پنجشنبه، 25 دی ماه) در پنجمین همایش مسئولیت اجتماعی صنعت نفت با اشاره به مدل تعالی مسئولیت اجتماعی اظهار کرد: در پایین‌ترین سطوح هربنگاه اقتصادی، مسئولیت‌های اقتصادی و پس از آن مسئولیت‌های قراردادهای و حقوقی قرار دارد و هر بنگاه می‌تواند با توجه به این سه عنصر ادامه حیات دهد که در یک سیر تکاملی و ارتقا یافته، بحث توجه به مسئولیت‌های اخلاقی، مسئولیت‌های بشردوستانه و خیرخواهانه را داریم و درگام بعدی به مسئولیت اجتماعی می‌رسیم

وی افزود: زمانی یک مدل تعالی مسئولیت را برای یک سازمان عملی شده تلقی می‌کنیم که مسئولیت اجتماعی به بخشی از استراتژی آن سازمان و بنگاه تبدیل شود و در بدنه راهبردی آن سازمان فارغ از فشارهای حاکمیتی و محلی قرار گیرد.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه در مسئولیت اجتماعی و پایداری همیشه بین ذی‌نفع داخلی و خارجی، مهمترین ارگان در تماس با یک شرکت، جامعه است، ادامه داد: به طور معمول شرکت‌ها از عوامل انسانی، محیط زیست و زیرساخت‌های جامعه به منظور ارتقای برند خود استفاده می‌کنند که هرچه این منابع سالم‌تر و با کیفیت‌تر باشد ارتقای برند بهتر صورت می‌گیرد و آن شرکت برند معتبرتری پیدا می‌کند و در این رابطه دوسویه، آن شرکت می‌تواند به محیط اطراف خود اعتبارسازی کند و با این رابطه دوطرفه توسعه پایدار در آن محیط قابل شکل‌گیری خواهد بود.

محمدی با تأکید بر اینکه تقاضای جهانی محصولات پتروشیمی 4 تا 5 برابر نفت‌خام و فرآورده‌های نفتی است، گفت: در عمل توسعه و توسعه جهشی همواره در ذات صنعت پتروشیمی قرار دارد و جاری است.

رشد دوبرابری مجتمع‌های پتروشیمی

وی با اشاره به اینکه صنعت پتروشیمی، صنعت نخست کشور است و رتبه اول صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص داده است، تصریح کرد: هم اکنون 64 مجتمع پتروشیمی در نقاط مختلف کشور فعال است و این مجتمع‌ها در سال‌های آتی  تا دو برابر افزایش پیدا می‌کند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی به اشتغال فراگیر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در این صنعت اشاره کرد و افزود: هم در صنعت پتروشیمی و هم در پایین دست آن که انواع بنگاه های کوچک و بزرگ قرار دارند ایجاد اشتغال فراگیر شکل گرفته است و به لحاظ ماهیت شرکت‌های پتروشیمی که خصوصی هستند و سهام شرکت ملی صنایع پتروشیمی در آن بسیار ناچیز است، در عمل امکان تنوع‌بخشی به این خدمات و توسعه مسئولیت اجتماعی بسیار راحت‌تر و متنوع‌تر قابلیت پیاده‌سازی دارد.

معاون وزیر نفت در بحث ارزش‌آفرینی با بیان اینکه مهمترین قدم‌های مسئولیت اجتماعی زمانی می‌تواند برداشته شود که به فکر خلق توسعه باشیم، اظهار کرد: در گام‌های بعدی در صنعت پتروشیمی، شاهد افزایش ارزش‌افزوده قابل توجهی هستیم زیرا این صنعت با استفاده از خوراک‌های خام، با توسعه صنعت به سمت تولید محصولات با ارزش حرکت می‌کند.

محمدی تأکید کرد: خوراک صنعت پتروشیمی در حال حاضر 800 هزار بشکه معادل نفت خام در روز است که این عدد در سال‌های 1405 و 1406 به 2.2 میلیون بشکه معادل نفت خام در روز می‌رسد و این جهش عظیمی در استفاده از منابع نفت‌خام و گاز کشور است

هفته آتی؛ بهره‌برداری از مگاپروژه بیدبلند خلیج فارس

وی به طرح‌های تبدیل گاز مشعل به خوراک‌های با ارزش صنعت پتروشیمی به عنوان طرح‌های ارزشی تأمین خوراک اشاره کرد و ادامه داد: در هفته آتی بهره‌برداری از پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس را خواهیم داشت که مگاپروژه‌ای است که در چند استان گازهای همراه نفت را پوشش می‌دهد و تبدیل به خوراک صنعت پتروشیمی می‌کند که با انجام این طرح‌ها از مشعل‌سوزی جلوگیری می‌کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی به تولید محصولات متنوع با فعال‌سازی بنگاه‌های کوچک و بزرگ در ذیل صنعت پتروشیمی اشاره کرد و گفت: نزدیک 333 نوع گرید پلیمر و 80 نوع محصول شیمیایی دراین صنعت تولید می‌شود که در عمل در پایین دست این صنعت به لحاظ تنوع محصولات گام‌های قابل توجهی را ایجاد خواهیم کرد.

به گفته معاون وزیر نفت، صنعت پتروشیمی نقش موثری در موازنه ارزی کشور دارد که همه از آن اطلاع دارند و شاهد آن هم هستید.

محمدی با اشاره به اینکه مدل مدیریتی مسئولیت اجتماعی در شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز مشابه شرکت‌های اصلی وزارت نفت است، افزود: این شرکت در چهار کارگروه اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی و منابع انسانی در شوراهای راهبردی عسلویه و ماهشهر و سایر مناطق، مسئولیت اجتماعی را در مناطق مختلف پیاده‌سازی می‌کند.

پتروشیمی همت؛ طرح زیست محیطی

وی در بحث اقتصادی مسئولیت اجتماعی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی در وضعیت فعلی به سمت 80 میلیارد دلار در حال حرکت است، تصریح کرد: سرمایه‌گذاری در این صنعت در گام‌های بعدی و در سال‌های 1404 و 1406 به ترتیب 92 و 108 میلیارد دلار خواهد رسید که عدد قابل توجهی است.

معاون وزیر نفت ادامه داد: به همین نسبت در تعداد مجتمع‌های پتروشیمی به 83 مجتمع در 1400، به 109 مجتمع در سال 1404 و به 116 مجتمع در سال 1406 خواهیم رسید که این امر ما را در پیاده‌سازی مسئولیت اجتماعی به شکل متنوع در جغرافیای کشور به شدت قوی کند.

محمدی در مورد عملکرد محیط زیستی و مقابله با تغییر اقلیم و کاهش انتشار CO2 در صنعت پتروشیمی گفت: کاهش سالانه 418 هزار تن در پتروشیمی شیراز، 40 هزار تن در پتروشیمی کرمانشاه، 150 هزار تن در پتروشیمی مارون و 435 هزار تن در پتروشیمی رازی محقق شده است.

وی با اشاره به اینکه طرح پتروشیمی همت نیز در منطقه پارس جنوبی در دست بررسی است که به زودی اجرا می‌ شود و از CO2 موجود چه در پالایشگاه و چه در پتروشیمی منطقه استفاده و با شبکه‌های جمع‌آوری CO2 و ترکیب با گاز آمونیاک اوره تولید کرده و این طرح کاملا زیست محیطی است، اظهار کرد: عملیات طراحی مهندسی این طرح از سوی شرکت‌های خارجی انجام شده و دانش فنی از شرکت‌های اروپایی اخذ شده و امیدواریم در سال‌های آتی شاهد اجرایی شدن این طرح مهم برای مردم منطقه باشیم.

روند کاهشی پتروشیمی‌های آلاینده

محمدی به روند کاهشی مجتمع‌های پتروشیمی آلاینده در کشور اشاره کرد و افزود: در سال 94، 32 مجتمع از 49 مجتمع پتروشیمی در کشور آلاینده بودند در حالی که در سال 97 با کاهش مجتمع‌های آلاینده از 56 مجتمع 19 مجتمع آلاینده بودند و روند کاهش این مجتمع‌ها ادامه دارد

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی به نقش صنعت پتروشیمی در افزایش رفاه و رونق جامعه اشاره کرد و ادامه داد: هیچ صنعتی در کشور وجود ندارد که بتواند سالانه به صنایع پایین دست خود بیش از 5 میلیون تن محصول عرضه کند که این از ویژگی منحصر به فرد این صنعت است.

محمدی درباره مشارکت اجتماعی با اشاره به اینکه بیش از 50 میلیون سهامدار در این صنعت داریم که تمام آن‌ها به نوعی در شرکت‌های پتروشیمی سهامدار هستند، تأکید کرد: 15 هزار بنگاه در پایین دست صنعت پتروشیمی قرار دارند که از محصولات این صنعت استفاده می‌کنند و به واسطه پتروشیمی کار می‌کنند و رونق دارند.

وی به اشتغال مستقیم نزدیک به 120 هزار نفر در صنعت پتروشیمی و 850 هزار نفر در پایین دست اشاره کرد و گفت: این صنعت سبب ایجاد اشتغال برای حدود یک میلیون نفر شده است.

معاون وزیر نفت به بومی‌سازی 70 درصد کاتالیست‌های مصرفی صنعت پتروشیمی و حرکت‌های بسیار مطلوب در زمنیه توسعه دانش فنی با استفاده از توان پژوهشگران داخلی اشاره و اظهار کرد: مهمترین دانش فنی، دستیابی به دانش فنی پروپیلن از گازطبیعی است که در ماه‌های گذشته رونمایی شد که در منطقه اسلام آباد غرب با حضور شرکت ملی صنایع پتروشیمی در حال انجام است.

 
تعداد بازدید : ۸۳۸
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید