نشانه ها ،کنترل و درمان فشارخون

نشانه ها ،کنترل و درمان فشارخون
(پنج شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۹) ۱۱:۴۸

فشار خون نیرویی است که از طرف خون به دیواره رگ ها وارد می شود. خونی که قلب آن را به داخل شریان ها پمپ می کند تا با کمک آن ها به همه نقاط بدن برسد. افزایش فشار خون بیماری خطرناکی است زیرا باعث می شود تا قلب با فشار و سختی بیشتری کار کرده و هم چنین عاملی برای سخت شدن جداره رگ ها است. این آسیب ها در نهایت به نارسایی قلب منتهی می شود.

اکثر افراد مبتلا به فشارخون بالا علائم را تجربه نمی کنند به همین دلیل اغلب به عنوان قاتل خاموش شناخته می شود.با این حال هنگامی که فشار خون به 110 تا 80 میلیمتر جیوه برسد یک فوریت پزشکی شناخته می شود که به عنوان یک بحران شناخته می شود.

علائم و نشانه های فشار خون
سردرد
حالت تهوع
استفراغ
تاری دید یا دوربینی
خونریزی بینی
تپش قلب یا ضربان نامنظم
مشکل تنفسی
علل فشار خون بالا

علل پر فشاری خون را می توان به دو دسته تقسیم نمود:

1- فشار خون اساسی یا اولیه ۹۵٪
۲- فشار خون زمینه ای یا ثانویه ۵٪ علت فشار خون اساسی یا اولیه ٬ ناشناخته می باشد. ه ٬ بیشتر بیماران ٬ فشار خون شان از این نوع می باشد.

عوامل ایجاد کننده فشار خون بالا

تعیین دقیق علت فشار خون، کار چندان ساده ای نیست. بسیاری از افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند، از بیماری های زمینه ای رنج می برند. به ویژه بیماری های کلیوی CKD که در راس دلایل ایجاد نوع ثانویه این بیماری است. با این حال علاوه بر بیماری ها که به برخی از آن ها اشاره شد، عوامل مختلف دیگری نیز برای ایجاد فشار خون دخیل هستند.

- سن: هرچه سن بالا می رود احتمال ابتلا به فشار خون بالا نیز بیشتر می شود عامل سن بر روی بسیاری از فعالیت های عمومی بدن تاثیر می گذارد ; خواه به صورت مستقیم یا غیر مستقیم. در مورد فشار خون می توان گفت هرچه سن بالا می رود احتمال ابتلا به فشار خون بالا نیز بیشتر می شود.
-جنس: یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار روی ابتلا به بیماری فشار خون عامل جنسیت است. مردان و زنان به خاطر تفاوت در یک کروموزوم جنسی از هم متمایز می شوند. همین تفاوت ژنتیکی سبب می شود که این دو جنس تفاوت های زیادی در عملکرد سیستم های مختلف بدن داشته باشند.
- مصرف بیش ازحد نمک، مصرف نمک یا همان کلرید سدیم سبب افزایش فشارخون می شود. می توان گفت حساسیت افراد به نمک از فردی به فرد دیگر فرق می کند. ارتباط بین نمک و فشارخون در افراد حساس به نمک مستقیم است. این افراد هرچه نمک بیشتری مصرف کنند٬ فشارخون شان بالاتر می رود.
- سیگارکشیدن: نیکوتین سیگار ودیگر موادمخدر باعث انقباض رگ های خونی می شود. هم چنین ضربان قلب را سریع تر می کند که هر دومورد سبب افزایش فشارخون بدن می شود. نکته ی مهم دیگر این است: حتی افرادی که خود سیگار نمی کشند ولی در معرض دود سیگارهستند نیز دچاراین گونه عوارض می شوند.
- تداخل دارویی داروهای ضدبارداری وخوراکی ممکن است باعث افزایش فشارخون خفیف شود که که معمولا باقطع این داروها٬ فشارخون به حد طبیعی برمی گردد. ولی در بعضی افراد پس از مصرف طولانی مدت این داروها ( حدود ۵تا۶سال ) فشارخون به حد طبیعی اش برنمی گردد.
- اشکالات تغذیه ای : سوء تغذیه یا نداشتن تغذیه ی صحیح منشا تعداد زیادی از بیماری ها می باشد. در رابطه با بیماری فشار خون بالا می توان عوامل تغذیه ای نادرست از جمله مصرف بی رویه ی غذاهای آماده کنسروها وغذاهای رستورانی، مصرف سوسیس کالباس وغذاهای فراوری شده ،عدم مصرف کافی لبنیات ودیگر منابع کلسیم و کمبود مصرف میوه ها وسبزیجات ودیگرمنابع عناصرمورد نیاز بدن را برشمرد.
- بیماری های کلیوی: بیماران کلیوی باید دقت داشته باشند که احتمال ایجاد فشار خون در آن ها زیاد است. بیماری کلیوی یکی از مهم ترین بیماری های زمینه ای و از علل اصلی بروی فشار خون در افراد است.
- اختلالات هورمونی :اختلالات هورمونی واختلال در بعضی از غدد درون ریز٬ می تواند یکی از دلایل ابتلا به پرفشاری خون ثانویه باشد.
-دما:یک مطالعه که درآن 8801 شرکت کننده بالای 65 سال حضور داشتند و تحت نظارت بودند، دریافتند که مقادیر فشار خون سیستولیک ودیاستولیک در طول سال های مختلف و توزیع دمای هوای فصلی متفاوت است.که وقتی هوا گرم تر است فشار خون پایین می آید وقتی هوا سردتر است فشار خون بالا می آید.
- چاقی و اضافه وزن؛این افراد نسبت به کسانی که وزن طبیعی دارند، بیشتر در معرض فشار خون بالا قرار میگیرند.
- برخی از جنبه های جنسیتی:به طور کلی فشار خون بالا در مردان بالغ بیشتر از زنان بالغ است که با این حال پس از 60 سالگی هر دو جنس به طور مساوی نسبت به این بیماری حساس هستند.
عدم فعالیت فیزیکی:عدم فعالیت، فقدان ورزش و همچنین داشتن یک زندگی بی حرکت وبی تحرک باعث افزایش فشار خون میشود.
-مصرف الکل: به گفته محققان افرادی که به صورت مرتب الکل مصرف می کنند فشار خون سیستولیک بالاتری نسبت به مابقی افراد دارند.
-استرس ذهنی:مطالعات مختلف شواهد قانع کننده ای را ارائه داده اند، مبنی بر اینکه استرس ذهنی به ویژه در طولانی مدت تاثیر جدی بر میزان فشارخون می گذارد.
دیابت:افراد مبتلا به دیابت نوع 2 در معرض خطر ابتلا به فشارخون بالا به علت قند خون بالا هستند.
نقش نژاد و خانواده در ابتلا به فشار بالا:برخی از نژادها بیشتر در خطر ابتلا به فشار خون بالا هستند. البته امروزه به دلیل شرایط بد غذایی و عدم تحرک، نژادهایی که تا پیش از این گمان می شد کمتر فشار خون می گیرند نیز، با خطر ابتلا مواجه هستند. سابقه خانوادگی نیز شانس ابتلا به فشار خون بالا را افزایش می دهد. اگر در خانواده درجه 1 و درجه 2 افراد مبتلا به فشار خون بالا دارید، حتما باید مراقبت ها و پرهیزات بیشتری انجام دهید.
- پرکاری تیروئید: پرکاری تیروئید یکی از بیماری های رایج است. این بیماری خود عاملی برای بروز فشار خون بالا است. افراد مبتلا به این بیماری عموما لاغر هستن، با این حال در خطر ابتلا به فشار خون قرار دارند. پرکاری تیروئید در آزمایش های عمومی و تخصصی مشخص می شود. اگر به این بیماری مبتلا هستید، حتما باید رعایت های غذایی و به ویژه تحرک مناسب را در نظر بگیرید.
-پرکاری پاراتیروئید: این بیماری بر روی سطح کلسیوم و فسفر بدن تاثیر می گذارد و به صورت غیرمستقیم باعث ایجاد فشار خون بالا می شود.
-بارداری: یکی از عوامل ایجاد کننده فشار خون که ممکن است بسیار خطرناک باشد، بارداری است. مادر باردار باید مراقب باشد که مصرف هر نوع ماده غذایی برای او مناسب نیست. به ویژه اگر در خطر فشار خون بالا قرار داشته باشد. اگر در ماه های پایانی بارداری مادر به این بیماری مبتلا شود، ممکن است جنین یا خود او در خطر بیافتد. تمامی درمان هایی که برای فشار خون بالا در دوران بارداری توصیه می شود، حتما و حتما باید زیر نظر پزشک معالج و متخصص انجام شود.
-آپنه خواب: بیماری تنفسی آپنه خواب یا همان قطع تنفس در هنگام خواب، یکی از دلایل بروز فشار خون بالا در افراد است. این بیماری به دلیل لوزه بزرگ یا دیگر مشکلات تنفسی ایجاد می شود و حتی ممکن است فرد خودش هم تا مدت ها از این بیماری خبر نداشته باشد. آپنه خواب نیز می تواند عاملی مستقیم برای ایجاد فشار خون بالا در فرد باشد.

راهکار تشخیص درمان فشار خون

راهکار تشخیص ساده و قطعی فشار خون بالا، دستگاه فشارسنج است که به صورت های مختلفی در بازار وجود دارد. فشارسنج خانگی که به صورت فشارسنج های مچی و بازویی و به صورت عقربه ای و دیجیتال در دسترس است، بهترین گزینه برای چک کردن مداوم فشارخون خواهند بود. برای اندازه گیری فشارخون در برخی از این دستگاه ها، حتی نیاز به فرد دوم هم نیست و خود شخص می تواند به اندازه گیری فشار خون اقدام کند.

دارو درمانی فشار خون بالا؛ چه داروهایی برای درمان فشار بالا تجویز می شود؟

یکی از روش های رایج برای درمان قطعی فشار خون! استفاده از قرص ها و داروهای شیمیایی است. در واقع پزشکان در مواجه با افرادی که فشار آن ها از 130 روی 80 میلی متر جیوه تجاوز می کند، قرص فشار خون می نویسند. در ابتدای کار نیز دوز دارو کم در نظر گرفته می شود تا عوارض جانبی بر روی بیمار مبتلا به فشار بالا کمتر نمود کند. با این حال بعد از مدتی عموما برای درمان فشار خون دو نوع قرص فشار تجویز می شود تا فرد شروع به مصرف کردن کند.
به طور کلی داروهای زیر می توانند جزء کاندیداهای کاهش فشار خون و درمان این بیماری باشند. برخی از این ها به ویژه برای درمان اورژانسی فشار خون بالا در خانه فوق العاده عمل می کند. با این حال نباید بدون مشورت پزشک مصرف شود. این داروها عبارتند از:
داروهای ادرار آور: داروهای ادرار آور کمک می کنند فشار خون کاهش پیدا کند
داروهای گشاد کننده رگ: همانطور که می دانید، فشار خون به دلیل باریک شدن شریان عبوری خود ایجاد می شود. داروهای گشاد کننده رگ گزینه خوبی برای درمان فشار بالا هستند.
فراموش نکنید که هر قرص فشار باید تحت تجویز پزشک و زیر نظر او مصرف شود. همچنین این داروها دوره ای هستند و باید برای چکاپ دوباره مراجعه کنید تا در صورت نیاز دوز مصرفی قرص فشار تغییر پیدا کند.
درمان فشار خون امکان پذیر است؛ البته نه فقط با قرص فشار و داروهایی که بیشتر جنبه کنترل شیمیایی فشار خون را بر عهده دارند. بلکه با انجام برخی تغییرات در زندگی، می توانید امیدوار باشید که به طور کلی فشار خون را درمان کنید. نکته جالب توجه در مورد قرص فشار خون این است که این قرص های شیمیایی به جای اینکه بیماری شما را درمان کنند، بدنتان را به خود وابسته کرده و مجبور هستید تا اخر عمر از قرص فشار مصرف کنید. در حالی که ممکن است با رعایت های غذایی و تحرکی بتوانید به سمت درمان فشار خون پیش بروید.

مهمترین راهکارها برای درمان فشار خون

در ادامه به برخی از مهمترین راهکارها برای درمان فشار خون که به طور قطعی بسیاری از افراد با کمک آنها درمان شده اند، اشاره می کنیم. این راهکارها البته برای درمان اورژانسی فشار خون بالا در خانه مناسب نیست و بیشتر در دراز مدت اثرات خود را می گذارد.

سبک زندگی خود را تغییر دهید

اولین گام برای درمان فشار خون بالا، این است که بتوانید سبک زندگی خود را تغییر دهید. این سبک زندگی شامل موارد مختلفی است. اگر می خواهید به صورت قطعی و 100 درصد و بدون نیاز به داروهای شیمیایی، فشار خون خود را درمان کنید، ابتدا باید به فکر تغییر در سبک زندگی خود باشید. این تغییرات شامل موارد مختلفی می شود که به برخی از آن ها در ادامه اشاره می کنیم.
از سایز دور کمر خود مراقبت کنید

چاقی یکی از بدترین امراضی است که می تواند جلوی درمان فشار بالا را بگیرد. برعکس، اگر سعی کنید سایز دور کمرتان متناسب با وزن و هیکلتان باشد، احتمالا می توانید برای درمان فشار خون بالا امیدواری بیشتری داشته باشید. مهمترین نکته برای تغییر در سبک زندگی به منظور درمان فشار خون این است که مراقب چاق شدن خود باشید و اگر چاق هستید با استفاده از روش های مختلف به سمت لاغری پیش بروید. لاغری برای درمان فشار خون اثرات معجره آسایی دارد.
فراموش نکنید که چاقی، خود عاملی برای بروز بیماری های جانبی مثلا آپنه خواب است که در میزان و کیفیت خواب شما اثر گذاشته و به صورت مستقیم بر روی افزایش میزان فشار خون تاثیر می گذارد. به طور کلی برای درمان قطعی فشار خون، باید وزن خود را متناسب کنید و تا جای ممکن مراقب چاقی شکمی باشید.

به صورت منظم ورزش کنید

شاید باور این نکته برای افرادی که مدت ها است به فشار خون بالا مبتلا هستند سخت باشد که با روزانه بین 20 تا 30 دقیقه ورزش مداوم و منظم، می توانند میزان فشار خود را بین 5 تا 8 میلی متر جیوه کاهش دهند. این را تحقیقات علمی می گوید. کافی است هفته ای حداقل 150 دقیقه ورزش منظم و بدون وقفه داشته باشید. حتی یک روز هم بدون ورزش 20 تا 30 دقیقه ای نباید بگذرد.
مهمترین دلیلی که تاکنون ورزش نتوانسته برای شما به عنوان درمان قطعی فشار خون بالا اثر کند، احتمالا عدم تداوم در ورزش کردن است. اگر ورزش کردن را به صورت مداوم انجام دهید، اثرات شگرف ان را بر روی میزان فشار بالا خود خواهید یافت. در نتیجه سعی کنید تا جای ممکن هوشمندانه عمل کنید و نظم در ورزش را الگوی خود قرار دهید.

رژیم غذایی خود را سالم تر کنید

مهمترین عاملی که در تغییر سبک زندگی به درمان فشار بالا کمک می کند، تغییر در خوراکی هایی است که تاکنون مصرف می کرده اید. اگر می خواهید کاهش فشار خون بالا را تجربه کنید، بهتر است خیلی زود غذاهای مضر را از برنامه غذایی خود حذف کرده و از خوراکی های مفید استفاده نمایید.

پرهیزات را جدی بگیرید

برای درمان قطعی فشار خون بالا باید به فکر رعایت برخی پرهیزات باشید. اگر پرهیزات را رعایت نکنید، به هیچ وجه برای شکست دادن فشار خون موفق نمی شوید. یکی از مهمترین پرهیزات قطع مصرف نمک تصفیه شده و منابع غذایی دارای پتاسیم است. پتاسیم می تواند باعث افزایش فشار خون و همچنین افزایش خطر احتمال سکته قلبی شود. در نتیجه باید در گام اول به فکر کاهش پتاسیم باشید.

درمان های خانگی

سیر :اگر مزه سیر برای شما خیلی قوی باشد، مکمل های سیر نیز موجود هستند. اگر نمی توانید کل بوته سیررا بخورید، یک تکه سیر را در دهان خود نگه دارید و سعی کنید آن را 15 دقیقه بمکید.همچنین می توانید 1تا 2 حبه سیر را خرد کنید، آن را در یک لیوان آب مخلوط کنید و بنوشید.یک روش دیگر آن است که تکه های خرد شده را بردارید، آن را روی یک تکه میوه بگذارید با عسل بپوشانید.
هویج :روزانه 1 تا 3 لیوان آب بنوشید. مطمئن شوید میوه ارگانیک خریده اید و هیچ شکری اضافه نکنید.
گوجه :یک فنجان گوجه فرنگی تازه، سس گوجه فرنگی و یا آب میوه ترکیبی را هر روز بخورید. اگر طعم گوجه فرنگی را دوست ندارید، از مکمل های لیکوپن استفاده کنید. از سس گوجه فرنگی تجاری پرهیز کنید چون حاوی سطوح بالایی از سدیم است.
کرفس :کرفس خرد شده را در چایی، غذا و یا آب کرفس تازه بریزید و 3 بار در روز بنوشید.
انار:دانه انار را به سالاد اضافه کنید و یا آب آن را بگیرید.
چغندر و تربچه :آب چغندر یا تربچه بهترین نوع سبزیجات هستند که فشار خون را کاهش می دهند. روزانه یک لیوان آب از آن را بنوشید.
کنجد:یک اونس کنجد یا روغن کنجد را روزانه، حداقل 2 ماه به غذاهای خود اضافه کنید
زنجبیل :زنجبیل تازه را به اسموتی و آب میوه اضافه و سعی کنید زنجبیل را در غذای روزانه خود بگنجانید .
آب نارگیل :یک سوم  آب نارگیل ارگانیک را 1 تا 3 بار در روز بنوشید. تاثیرات بر پایه وزن هستند، بنابراین اگرچاق هستید، آب نارگیل بیشتر بنوشید ( 3 بار در روز )
فلفل قرمز :یک قاشق چای خوری فلفل قرمز روزانه مصرف کنید. اگر طعم آن برای شما بسیار تند است، می توانید مکمل فلفل را مصرف کنید.
شکلات تیره :مطمئن شوید شکلات یا پودر کاکائو حداقل 50 تا 80 درصد از کاکائو را تشکیل می دهد تا از مزایای بهره مند شوید. فقط به خاطر داشته باشید هر چه مقدار کاکائو بیشتر باشد مغزی تر است.
هل :یک قاشق چای خوری از پودر هل را با عسل ارگانیک خام در یک فنجان آب تصفیه شده مخلوط کنید. دو بار در روز بنوشید.
چای ختمی :ختمی های خشک را در یک فنجان آب تصفیه شده داغ بریزید . عسل ارگانیک خام و لیمو را به سلیقه اضافه کنید
زالزالک :چای زالزالک را 1تا 3 بار در روز بنوشید.
گیاه پنجه گربه : روزانه 350 میلی گرم از گیاه پنجه گربه استفاده کنید . چای با گیاه پنجه گربه جایگزین خوبی است.
زردچوبه :پودر زرد چوبه را به چای مورد علاقه خود اضافه بکنید و آن را با عسل ارگانیک زنجبیل و خام مخلوط کنید.
امگا 3 :ماهی چرب مثل ماهی قزل آلا، شاه ماهی، قزل آلا، ، کنسرو ماهی تن و ساردین حاوی مقدار خوبی از امگا 3 است. مقدار توصیه شده از امگا 3 1000 میلی گرم است.
ویتامین د :اگر قرار است از مکمل ها استفاده کنید مطمئن شوید د2است . ویتامین د 3شکل فعال بدن است که بدن می تواند از آن استفاده کند. مقدار توصیه شده از ویتامین در هر روز ، 2،000 واحد است.
اسطوخودوس:از روغن اسانس اسطوخودوس استفاده یا در پخت وپز روزمره استفاده کنید.
گوش کردن به موسیقی آرام بخش :مدتی را کنار بگذارید تا آرامش خود را حفظ کنید و به برخی موسیقی یا سمفونی ها گوش دهید.
ورزش کردن :مقدار توصیه شده برای ورزش روزانه 30 دقیقه فعالیت هوازی است.تعداد بازدید : ۱,۷۳۹
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید