شماره 48

باور، تلاش و هدف راز موفقیت نخبه علمی خانواده صنعت پتروشیمی

باور، تلاش و هدف راز موفقیت نخبه علمی خانواده صنعت پتروشیمی
(پنج شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۹) ۱۰:۱۱

احمدرضا جان نثاری از نخبگان علمی جوان از دیار اصفهان است که با تلاش وکوشش خود به موفقیت های علمی بسیاری دست یافته است. کسب رتبه 44 منطقه یک در آزمون سراسری سال 99 و کسب مدال نقره المپیاد کشوری زیست شناسی و عضویت در بنیاد ملی نخبگان از جمله افتخارات علمی اوست.

 وی فرزند قدرت الله جان نثاری افسر آتش نشانی واحد HSE شرکت پتروشیمی اصفهان است ضمن تشکر از روابط عمومی و حوزه مدیریت پتروشیمی اصفهان مشروح گفتگوی این نشریه با این نخبه جوان را بخوانید:

لطفا برای خوانندگان این نشریه خودتان را معرفی فرمایید؟

اینجانب متولد فروردین ماه سال 81 در اصفهان ،دومین فرزند خانواده، مجرد ، و در حال حاضر دانشجوی سال اول دانشگاه علوم پزشکی اصفهان هستم.

رشته تحصیلی شما چه بوده است ؟ چطور این رشته را انتخاب کردید؟

سال ششم در آزمون سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان (سمپاد) شرکت کردم و دوره اول و دوم متوسطه را در دبیرستان شهید اژه ای 1 اصفهان گذراندم . من در رشته تجربی تحصیل کرده ام و چون برادرم نیز در این رشته تحصیل می کرد به درس زیست شناسی علاقه مند شدم و مطالعات زیادی از دوران راهنمایی در این مورد داشتم که باعث گرایش بیشتر من به این رشته شد.

مقام های علمی حائز اهمیتی که تا کنون به دست آوردید چه بوده؟ توضیح دهید در سطح کشور بوده یا منطقه یا جهانی؟

نخستین مقامی که کسب کردم حضور در المپیاد پیشگامان اسلامی و کسب سه مدال طلا و دو مدال نقره در طی سه دوره این مسابقات بود که هرساله طی سه مرحله به صورت بین المللی بین نوجوانان کشورهای اسلامی برگزار می شود . کسب دو مدال طلا در المپیاد ریاضی کشوری نوجوانان مبتکران ، حضور در سه دوره جشن ستارگان استان و همچنین کسب مدال نقره المپیاد کشوری زیست شناسی و عضویت در بنیاد ملی نخبگان از افتخارات علمی است که تا کنون به دست آورده ام.المپیاد زیست شناسی کشور نیز هرساله در سه مرحله برگزار می شود که پس از راهیابی به مرحله نهایی پذیرفته شدگان موفق به کسب مدال های رنگارنگ می شوند.

چه عاملی باعث شد به این مقام های علمی نائل شوید؟

توکل بر خدا ، تلاش و پشتکار فراوان ، داشتن ذهن جستجوگر و تشویق و حمایت پدر و مادرم باعث شد تا مسیرم را تا کنون با موفقیت طی کنم.

در کنکور چطور ؟ رتبه خوبی دریافت کردید؟

در آزمون سراسری سال 99 موفق به کسب رتبه 44 منطقه یک شدم .

در طول درس خواندن چقدر خسته و ناامید می شدید ؟ یا برعکس؟

من با وجود اینکه تابستان سال دوازدهم درگیر دوره نهایی المپیاد بودم و همین امر باعث شده بود کمتر به دروس مدرسه بپردازم و دیرتر از بقیه شروع به درس خواندن برای کنکور بکنم ، اما با جدیت و نشاط درس می خواندم .روزی 5 تا 6 ساعت اما مفید و عمیق درس می خواندم و در برنامه روزانه ام تفریح و ورزش را هم گنجانده بودم.

علت موفقیت خودتان را در چه می بینید ؟ چه پیشنهادی برای افرادی که می خواهند راه شما را تجربه کنند دارید؟

موفقیت به عوامل زیادی بستگی دارد . داشتن هدف مشخص و تلاش و برنامه ریزی منظم برای رسیدن به آن ، اعتماد به نفس و باور به داشته های خودم از عوامل موفقیت من بود . توصیه من به دوستانم این است که ابتدا سعی کنند علاقه و استعداد خود را بشناسند ، از این شاخه به آن شاخه نپرند ، با جدیت درس بخوانند ، از شکست ها ناامید نشوند و به خودشان ایمان داشته باشند.

آیا هم اکنون مشغول به کار هستید ؟اگرنه علاقه مند به چه کاری هستید؟

خیر. در حال حاضر مشغول درس خواندن هستم . به دلیل فعالیت ها و تجربه ی قبلی ام در زمینه المپیاد علاقه مند به تدریس المپیاد به دانش آموزان علاقه مند و باانگیزه هستم .

با کسب این افتخارات چه امتیازاتی کسب کرده اید ؟ آیا در آینده شغلی شما موثر است؟

هم اکنون عضو بنیاد ملی نخبگان و استعداد درخشان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان هستم . فکر می کنم ادامه این تلاش و پشتکار مسیر را برایم هموارتر می کند و به شغل آینده ام کمک می کند.

مطالعه غیردرسی هم دارید؟

بله . در اوقات فراغت برای تقویت زبان انگلیسی گاهی رمان میخوانم. تا کنون چند رمان از جمله کنت مونت کریستو ( الکساندر دوما) ، هری پاتر ( جی کی رولینگ) و ارباب حلقه ها ( جی آر آر تولکین) را خوانده ام.

آیا اهل ورزش و هنر هم هستید ؟

علاقه مند به فوتبال هستم و هرهفته با دوستان به سالن می روم . همچنین در سن ده سالگی موفق شدم مدرک ممتاز در رشته خوشنویسی خط نستعلیق را کسب کنم.

خانواده موفقی دارید ؟ خانواده چقدر فضای خانه را برای درس خواندن آماده می کردند ؟ شرکت پتروشیمی اصفهان حمایت خودش را از فرزندان کارمند خود با این افتخارات علمی چگونه نشان می دهد؟

بله به لطف خدا خانواده موفقی هستیم . خانواده همیشه پشتیبان من در تمام سال های تحصیل بوده اند و مرا از هر جهت حمایت کرده اند و همواره فضای خانه را آرام و بدون تنش نگه داشته اند و با تشویق هایشان موجب دلگرمی من بوده اند .شرکت پتروشیمی اصفهان نیز طی مراسمی هرساله تمام دانش آموزان ممتاز را با اهدای لوح تقدیر و جوایز ارزشمند نقدی تشویق کرده است .

هدف گذاری شما چیست و به چه جایگاهی در آینده می خواهید برسید؟

هدف من برای آینده رسیدن به مدارج بسیار بالای علمی است و اینکه بتوانم در رشته تخصصی مورد علاقه ام در پزشکی موفق شوم و به یاری خداوند در خدمت کشور و مردم عزیزم باشم.

آیا از موقعیت کنونی خود رضایت دارید؟

بله چون برای موقعیتی که در آن قرار دارم تلاش زیادی کرده ام و سعی در بهتر کردن آن نیز در آینده دارم.

چه آرزویی دارید؟

آرزو دارم به تمام اهدافم در زندگی دست پیدا کنم و بتوانم پزشک خوبی در آینده بشوم.

سخن آخر در خصوص مشکلات و پیشنهادات:

از شما ( خانواده پتروشیمی و روابط عمومی پتروشیمی اصفهان) تشکر می کنم که چنین بستری را جهت معرفی و دیده شدن امثال من فراهم می نمایند چرا که هم میتواند باعث ایجاد انگیزه در همسن و سالان من و هم دلگرمی و امید به آینده برایم باشد.

امیدوارم مسئولین کشورم به استعدادهای نوجوانان و جوانان توجه بیشتری نمایند و در حد لازم امکانات آموزشی و پژوهشی برای رشد و پیشرفت دانش آموزان و دانشجویان علاقه مند فراهم گردد.

تعداد بازدید : ۲,۵۳۶
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید