شماره 52

عباس اخوین چهره ماندگار هنرخوشنویسی

عباس اخوین چهره ماندگار هنرخوشنویسی
(پنج شنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۰) ۱۳:۵۵

عباس اخوین متولد سال 1316 در مشهد است وی دارای مدرک کارشناسی شیمی و درجه استادی از انجمن خوشنویسان ایران بوده و به عنوان چهره‏ ماندگار در رشته خوشنویسی در سال 1389 معرفی گردید.

اخوین نزد استاد شادروان علی آقاحسینی که خود از شاگردان عماد الکتاب بود، تعلیم خط نستعلیق گرفت، بعد از گذشت دو سال استفاده از محضر ایشان، خوشنویسی را به حد کمال فرا گرفته و به خطوط اساتیدی چون عماد الکتاب، کلهر و بویژه میر عماد حسنی علاقمند شد و به مشق نظری و قلمی از روی خطوط این اساتید پرداخت.

. در سال ۱۳۵۹ استادانی همچون علی اکبر کاوه، سید حسن میرخانی، سید حسین میرخانی و ابراهیم بوذری گواهینامه استادی او را با کسب بیشترین امتیاز اعطا کردند.
اخوین در سالهای ۱۳۳۸ و ۱۳۳۹ بعنوان خطاط در روزنامه کیهان فعالیت کرد و سپس در سال ۱۳۵۸ به عنوان استاد و عضو هیأت تخصصی گزینش مرحله استادی و نیز عضو شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران مشغول فعالیت شد و در حال حاضر عضو هیئت ارزشیابی هنری وزارت ارشاد است.
او از معدود اساتیدی است که از سال ۱۳۳۷ تنها به هنر خوشنویسی بصورت کاملا حرفه‌ای مشغول است.

یکی از ویژگی‌های نمایان اخوین در خوشنویسی، پیروی از مکتب میرعماد است. افزون براین که در چلیپانویسی نیز بی‌مانند است. او عناصر تازه‌ای را به این مکتب خوشنویسی افزوده است. در خور یادآوری است که اخوین خوشنویسی 35 جلد کتاب را انجام داده است. او که روزهای سالخوردگی را می‌گذراند، چنین باور دارد که در این سال‌ها شیوه‌ی او در خوشنویسی جا افتاده‌تر و پخته‌تر شده است. به‌درستی نیز اشاره می‌کند که به گسترش خوشنویسی در ایران یاری رسانده و از بیراهه رفتن خط جلوگیری کرده است. از این‌رو، باور دارد که دِین خود را به میراث کشورش ادا کرده است.
اخوین در سال ۱۳۷۱ مرکز کتابت و تعلیم ایران را تاسیس نموده و تا کنون مشغول تدریس می‌باشد. خط نستعلیق وی در نرم‌افزار خوش نویسی کلک، پیاده سازی شده‌است و در بین خوشنویسان معاصر، مروج شیوه قدما است.
این هنرمند در مدت ۵۰ سال کار خوشنویسی، کتابهای زیادی را برای استفاده علاقمندان به چاپ رساند .

کتاب سر مشق های نستعلیق.

کتاب یک عمر نستعلیق و مرقع آن در سال 1364 چاپ شده است.

مرقع بحر عشق که همه چلیپاهای آن از اشعار لسان الغیب خواجه شیرازی است و جالب اینکه همه این آثار در حضور هنرجویان، در مشهد مقدس تحریر و بدیهه نویسی شده اند.

کتاب یادنامه نمایشگاه خط و 19 نفر از شاگردان و مدرسین در سال 1368 چاپ شده است.

کتاب گزینه سخنان خواجه عبدالله انصاری در سال 1369 منتشر شد.

کتاب رباعیات اوحدین کرمانی اثر بی بدیل دیگری است که درسال 1370 انتشار یافته است.

کتاب پیام غدیر به مناسبت افتتاح فرهنگسرای ارسباران در سال 1374 چاپ شد.

رباعیات خیام همراه با مینیاتورهای استاد جلالی سوسن آبادی که دارای 95 اثر به صورت چلیپا تحریر و چاپ شده است.

کتاب دیوان حافظ با آثارمیناتور استاد فرشچیان در سال 1373 با چاپ های مختلف.

مرقع زلف در سال 1382 چاپ شده است.

کتاب دیوان حافظ با تحریر دوباره در سال 1384 چاپ شد.
تعداد بازدید : ۱,۲۶۱
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید