گیاهان خانگی برای تصفیه هوا

گیاهان خانگی برای تصفیه هوا
(چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰) ۱۴:۳۱

اواخر دهه‌ی هشتاد میلادی، ناسا و انجمن پیمانکاران فضای سبز آمریکا مطالعه‌ای انجام دادند تا ببینند می‌شود از گیاهان خانگی برای تصفیه‌ی هوای اقامتگاه‌های فضایی استفاده کرد یا خیر. آن‌ها در این تحقیق توانستند چندین گیاه را بیابند که توانایی تصفیه‌ی ترکیبات فرّار عادی را داشتند. خوشبختانه این گیاهان می‌توانند هوای داخل خانه‌های ما را هم، که معمولاً از هوای بیرون آلوده‌تر است، تمیز کنند.

بعد از این مطالعه، تحقیقات دیگری نیز در ژورنال انجمن آمریکایی علوم باغبانی منتشر شده و بر این یافته‌ها صحه گذاشته‌اند. اگر می‌خواهید با این گیاهان آشنا شوید، بقیه‌ی متن را بخوانید.

سرخس برگ شمشیری (سرخس بوستون)
این گیاه که به سرخس بوستون نیز شناخته می‌شود یک گیاه آپارتمانی است که در نور کم هم رشد می‌کند اما نیاز به نور غیرمستقیم خورشید دارد. سرخس برگ شمشیری قادر است تا فرمالدِهید موجود در هوا را از بین ببرد.
آلوئه‌ورا
آلوئه‌ورا یکی از گیاهانی است که در شب اکسیژن زیادی آزاد می‌کند این گیاه بنزن و فرمالدهید موجود در هوا را از بین می‌برد و یک خواب راحت را برای ساکنان خانه به ارمغان می‌آورد.تکثیر این گیاه به راحتی انجام می‌گیرد و به راحتی می‌توان یک گلدان آلوئه ورا را در خانه تکثیر داد. همچنین گیاه آلوئه‌ورا به نور خورشید نیاز دارد.
گیاه عنکبوتی
گیاه عنکبوتی سرعت رشد خوبی دارد و دود و بوی ناشی از پخت‌وپز را از بین می‌برد بنابراین بهترین محل برای نگهداری آن در آشپزخانه است. همچنین می‌توان از گیاه عنکبوتی برای کمک به بهبود افرادی که دچار حساسیت و آلرژی هستند استفاده کرد.
گل داوودی
گل داوودی رنگ‌های شاد بنفش و صورتی دارد و باعث نشاط و شادابی در افراد می‌شود. این گل، تصفیه‌کننده هوای بسیار خوبی نیز هست و مواد سمّی مانند فرمالدهید، بنزن، آمونیاک، زایلن و تولوئن را از بین می‌برد. گل داوودی مقدار زیادی اکسیژن را در شب آزاد می‌کند و یک خواب راحت را برای اعضای خانه به همراه می‌آورد.
اکالیپتوس
اکالیپتوس Eucalyptus گیاه بومی کشور استرالیا است و از آن می‌توان استفاده‌های دارویی داشت. از این گیاه برای ضدعفونی کردن مجاری تنفسی، بخور و خوشبو کردن محیط استفاده می‌شود. بنابراین فراورده‌های این گیاه برای درمان سرماخوردگی مفید است. این گیاه را می‌توان در اتاق خواب قرار داد.
اکالیپتوس برای رشد به نور خورشید نیاز دارد. همچنین باید توجه داشت که این گیاه سمی است و مصرف خوراکی آن باعث بروز مسمومیت می‌شود.
نخل پروانه
نخل پروانه شامل ساقه‌های نازک و متعدد و متراکم است. این گیاه می‌تواند برای رفع آلودگی هوا بسیار مفید باشد. به آن نخل بامبو یا نخل شامادورا نیز می‌گویند. نخل پروانه باعث ایجاد رطوبت در هوا می‌شود و برای محیط‌های آپارتمانی خشک بسیار مناسب است
گیاه مارپیچی (زبان مادر شوهر)
گیاه مارپیچی می‌تواند به خوبی هوای آلوده را تصفیه کند و کیفیت هوای خانه و دفتر کار را بهبود ببخشد. این گیاه یکی از بهترین گیاهان برای تصفیه هوا به شمار می‌رود چرا که علاوه بر تولید اکسیژن در شب، دی‌اکسید کربن را نیز به مقدار قابل‌توجهی جذب می‌کند. این گیاه همیشه سبز است و از جمله گیاهان زینتی خانگی نیز به حساب می‌آید. همچنین نگهداری از آن بسیار آسان است و نیاز به مراقبت ویژه‌ای ندارد.
آگلونِما
آگلونما یا نخشید یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی یا خانگی است که برای استفاده در اتاق خواب مناسب است. این گیاه قادر است تا در مدت زمانی کوتاه‌تر هوای آلوده خانه را تصفیه کند.
این گیاه در نور کم و حتی تاریکی نیز به رشد و فعالیت خود ادامه می‌دهد. توجه داشته باشید که گیاه آگلونما را نباید در معرض نور مستقیم خورشید و یا گرمای شوفاژ و بخاری قرار داد.
فیکوس بنجامین
فیکوس بنجامین دیگر از گیاهان خانگی است که علاوه بر کاربرد تزئینی و استفاده در دکوراسیون خانه قابلیت تصفیه کردن آلودگی هوا را نیز دارد. این گیاه برای مکان‌های سرپوشیده از جمله اتاق خانه و اداره بسیار مناسب است. این گیاه آپارتمانی به نور غیرمستقیم خورشید نیاز دارد و نسبت به کم آبی نیز حساس است.
ژربرا جامزونی
اگر اتاق‌تان نور کافی دارد، یک ژربرا جامزونی به آنجا اضافه کنید. ژربراها خاک زه‌کشی‌شده را دوست دارند، بنابراین حتماً ته گلدان آن‌ها سوراخی تعبیه کنید. در هفته چندبار با اسپری به برگ‌های این گیاه آب بپاشید، و حتماً روزی حداقل شش ساعت آن را در برابر نور مستقیم خورشید قرار دهید. گل‌های خوش‌رنگ آن، اگر از گیاه جدایش کنید، تا دوهفته سرحال می‌ماند.
سانسِوِریا (گیاه ماری)
این گیاه یکی از بهترین گیاهان تصفیه‌کننده‌ی فرمالدئید است. فرمالدئید در مواد تمیزکننده، دستمال توالت، دستمال کاغذی، و محصولات بهداشت فردی استفاده می‌شود. یکی از این گیاه‌ها را داخل دستشویی بگذارید، تا بدون نور و در هوای مرطوب آن‌جا حسابی رشد و آلودگی هوای آنجا را رفع کند. شاید دل‌تان بخواهد که چند گلدان از این برگ‌های تیز را در اتاق خواب خود نیز بگذارید تا شب‌ها دی‌اکسیدکربن را جذب کند و اکسیژن بسازد (برخلاف بیشتر گیاهان که شب‌ها اکسیژن جذب و دی‌اکسیدکربن تولید می‌کنند). هم‌اتاقی‌شدن با این گیاه باعث می‌شود شب‌ها اکسیژن بیشتری نصیب‌تان بشود.
پُتوس طلایی
رشد این گیاه سریع است و اگر در گلدانی آویزان آن را بکارید، طولی نمی‌کشد که آبشاری طلایی از آن بیرون می‌ریزد. پتوس را در گاراژ قرار دهید تا دود اگزوز را، که پر از فرمالدئید است، تصفیه کند. (نکته‌ی اضافی: پتوس طلایی، که آن را به‌نام پیچک دیوان نیز می‌شناسند، حتی وقتی در تاریکی هم نگه داشته شود سبز می‌ماند.) به گیاه پتوس طلایی باید نور غیرمستقیم آفتاب بخورد. به آن زیاد آب ندهید، وگرنه خیلی زود ریشه‌هایش فاسد می‌شود.
آزالیا
بهترین دما برای نگهداری آزالیا بین ۱۵ تا ۱۸ درجه است، بنابراین جای مناسب برای نگهداری از این گیاه زیرزمینی است که نور هم داشته باشد. اگر هوای خانه خشک است، هرچندروز‌یک‌بار، با آب‌پاش به آن آب بپاشید تا فضای مناسب‌تر و مرطوب‌تری برای آن به‌وجود بیاید. می‌توانید اواخر زمستان و اوایل بهار به آن کود بدهید.
پاپیتال
این گیاه محبوبیت عامی دارد و گلدان‌های خانگی به پرورش آن اختصاص پیدا می‌کند، این گیاه را «مهاجمی خطرناک که همه نوع زندگی گیاهی در جنگل‌ها و فضاهای باز را به خطر می‌اندازد» توصیف کرده‌اند. خوشبختانه، این گیاه تا وقتی داخل گلدان و در خانه هست نمی‌تواند خطری برای دیگر گیاهان داشته باشد. پاپیتال در خاک مرطوب و با چهار ساعت نور مستقیم در هر روز به‌خوبی رشد می‌کند.
دراسینا درمنسیس
این گیاه به‌راحتی در محیط داخل خانه وحتی بدون نور مستقیم آفتاب رشد می‌کند. برگ‌های نواری این گیاه شبیه خوشه‌ای بر بالای ساقه‌ی نازک آن است. اگر این دراسینا به ارتفاع ۳.۵متری‌اش هم برسد زیبایی‌اش از این هم چشم‌گیرتر می‌شود. دراسینا درمنسیس را با نوارهای سفید در لبه‌ی برگ‌های سبزش می‌شناسند
برگ‌قاشقی
سایه و هفته‌ای یک‌بار آب تمام چیزی است که این گیاه برای زنده‌ماندن و گل‌دادن به آن نیاز دارد. در فهرست ناسا از گیاهانی که می‌توانند سه تا از معمول‌ترین ترکیبات آلی فرّار (فرمالدئید، بنزن، و تری‌کلرواتیلن) را بزدایند، گیاه برگ‌قاشقی در صدر قرار گرفته است. برگ‌قاشقی به‌خاطر نیاز کم‌اش به مراقبت شناخته می‌شود. این گیاه سرسخت است و بی‌محلی‌ها را می‌بخشد، و حتی خودش به شما می‌گوید که چه موقع به آب نیاز دارد. کافی است به آویختگی سر آن توجه کنید.
فیلو دندرون با برگهای قلبی
در تحقیقات ناسا فیلو دندرون به عنوان یکی از بهترین گیاهان در از بین بردن فرمالدهید شناخته شده است.به خصوص در شرایطی که غلظت فرمالدهید در محیط مورد نظر بالا باشد.
آرکا
آرکا، گیاهی زیبا آرکا گیاه آپارتمانی زیبا این گیاه در محیط بیرون بهتر رشد می کند اما در صورتی که مکان مناسبی را در خانه به آن اختصاص دهید و نور مورد نیازش را تامین کنید، علاوه بر زیباکردن محیط خانه، به جذب آلاینده های محیط نیز کمک خواهد کرد. خوبختانه این گیاه مزاحمتی برای حیوانات خانگیتان نیز ایجاد نخواهد کرد. میزان نیاز به آب: این گیاه به مقدار زیادی آب برای رشد نیاز دارد. هرچند که در زمستان این میزان کمتر خواهد بود.
اسپاتی فیلوم
ا
گر به دنبال گل آپارتمانی تصفیه کننده هستید ، اسپاتی فیلوم انتخاب خوبی است.این گیاه با گل های سفید خود چشم هر بیننده ای را به خودش جذب میکند.علاوه بر این به بهبود کیفیت هوای اطراف شما نیز کمک میکند.

تعداد بازدید : ۱,۴۶۸
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید