پاییز گردی بر فراز ابرها

پاییز گردی بر فراز ابرها
(چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰) ۱۴:۲۷

جنگل ابر جنگلی سرشار از زیبایی و چشم اندازی بی نظیر که زیبایی آن منحصر به فرد و بسیار تماشایی است. جنگل ابر در شهرستان شاهرود استان سمنان را می توان در شمار عجایب خلقت جای داد. جنگلی که با شماره ثبت 114 در فهرست آثار طبیعی و ملی ایران در سال 89 به ثبت رسیده است.

ایرانگردی در همه فصل های سال به خصوص در پاییز،‌ حس و حال خاصی دارد. پاییز،‌ فصل هزار رنگ هزار نقش است و به همین خاطر، گردشگری پاییزی به واسطه این که طبیعت بکر ایران، هزار رنگ بر خود می گیرد، حال و هوای به خصوصی داشته و مخاطبان طبیعت گرد بسیاری دارد.یکی از مقصد های رویایی گردشگری پاییزی در ایران ،جایی در استان تاریخی و باستانی سمنان است که به جنگل ابر شاهرود معروف است و همچون مازیچال و فیلبند، فرصت گردشگری در میان ابر ها را به گردشگران رمانتیک و عاشقان طبیعت گردی می دهد.

در شهرستان شاهرود بعد از گذشتن از باغ های با صفای بسطام و مقبره بایزید به سمت این سرزمین رؤیایی قدم بگذارید. مخصوصاً اگر پاییز باشد جنگلی سرشار از عجایب با هزاران رنگ زیبا را خواهید دید و ابرهایی که وقتی هوا سرد می شود به سمت پایین می آیند و دنیای بسی رازآلود را به وجود می آورند که در استان سمنان واقعاً بی نظیراست. زیرا استانی که طبیعتی بیابانی و خشک دارد چطور ممکن است این جنگل زیبا و سرسبز با تپه های پرشیب در دل خود جای داده باشد.

یکی از درختان جالبی که در این جنگل وجود دارد درختی به نام اورس می باشد. درختی مشهور و دیدنی که دارای ریشه های بلند بوده و به آرامی بر روی زمینه می خزد.

ویژگی های خاص جنگل ابر شاهرود سمنان

این جنگل همچنین از سال 93 تحت حفاظت محیط زیست کشورمان در آمد و از آن سال به بعد، به عنوان یک منطقه حفاظت شده تحت نظارت سازمان محیط زیست قرار دارد. کسانی که عاشق طبیعت هستند با رسیدن به این منطقه اقیانوسی پوشیده از ابر را خواهند دید که کاملاً سفید بوده و دارای انواع پوشش های گیاهی متنوع و گوناگون می باشد. از ویژگی های جذاب این جنگل این است که برفراز آن همواره می توان ابرها را مشاهده کرد و برخی از اوقات به گونه ای این ابرهای سفید به درختان نزدیک می شوند انگار که اقیانوسی از ابر همه جا را فراگرفته است. بنابر این گردشگران زیادی برای دیدن این پدیده طبیعی و زیبا راهی این منطقه از شهرستان شاهرود در استان سمنان می شوند.

اگر بخواهیم به اهمیت جنگل ابر اشاره ای داشته باشیم باید اشاره کنیم که این جنگل دارای گونه های مختلف و گوناگونی از گیاهان و جانوران می باشد. از گونه های گیاهی خاص این منطقه می توان به سرخدار اشاره کرد که عمری بالغ بر 4 هزار سال را پشت سر گذاشته است. همچنین این جنگل در ردیف جنگل های هیرکانی و باستانی جای دارد و در بین گونه های مختلف گیاهی این منطقه شاهد گیاهان دارویی نیز هستیم. عمر جنگل ابر شاهرود به چیزی بیشتر از سه میلیون سال قبل باز می گردد. در زمان های گذشته این جنگل بسیار وسیع بوده و از غرب چین تا مدیترانه را در برگرفته بود. جنگل ابر شاهرود به عنوان نگین سبز سمنان شناخته می شود و به عنوان میراث جهانی همه ما مسئولیت داریم تا به خوبی از این جنگل و دیگر جنگل ها و مناطق سرسبز کشور مراقبت نماییم.

از گونه های گیاهی خاص و ویژه این منطقه می توان به انواع گیاهان دارویی اشاره کرد و همچنین زحمات فراوانی که مسئولین وقت از سال 1370 برای احیا و آبادانی این جنگل انجام دادند نیز شایسته تقدیر است آن ها توانستند چیزی بیش از 200 هکتار از جنگل ابر را با نهال هایی چون شیرداد، بلوط، افرا، گلابی وحشی، اقاقیا، توسکا و ممرز پرکنند. گیاهان مرتعی از دیگر پوشش های گیاهی این منطقه است، مانند اسپرس، دم روباهی، چوبک، شبدر و آویش در این جنگل در اکثر جاها دیده می شوند.

از نظر گونه های جانوری که در محیط زیست این جنگل شهرستان شاهرود زندگی می کنند می توان به خوک وحشی، روباه، خرس قهوه ای، شغال، کل و بز، خرگوش وپلنگ، شوکا و همچنین پرندگانی چون عقاب جنگلی، کبوتر جنگلی، کبک، شاهین، قرقاول، فاخته اشاره کرد.

از دیگر جاذبه های دیدنی جنگل ابر شهرستان شاهرود آبشار شر شر می باشد که در سمت شمالی کوه ابر قرار گرفته است آبشاری که در کنار آبشار آلوچال زیبایی این منطقه را برای طبیعت گردان و دوستداران جنگل خاص و دو چندان کرده است. کارهای زیادی را می توان در این جنگل انجام داد تا به شما خوش بگذرد یکی ازاین کارهای پر هیجان و مثال زدنی دوچرخه سواری در میان جنگل زیبا می باشد. دوچرخه سواری در جنگل ابر می تواند هیجان، شادابی و نشاط را در شما بیشتر کند و لحظاتی توام با شادی و سرزندگی را سپری خواهید کرد.

همچنین در این جنگل شهرستان شاهرود، پیاده روی عاشقانه و رمانتیک در میان درختان، می تواند ساعت ها شما را در میان انبوه زیبایی و نشاط این منطقه سرگرم کند. شنیدن صدای خش خش برگان درختان جنگل ابر که در زیر پای شما به گوش می رسد حال و حوای عجیبی را به روح و روان خسته از زندگی پرالتهاب شهری وارد می کند و سبب خواهد شد که حس و حالی وصف ناپذیر در شما پدید آید.

پیاده روی که در نهایت به کمپینگ در دل جنگل ختم خواهد شد؛ و رفته رفته به سوی کمپینگ های گروهی که چندین روز در دل جنگل برپا خواهید کرد ختم شود. شب های آرامش بخشی را که در میان ابرهای سفید و رؤیایی خوابیدید آواز خوش پرندگان به صبحی روشن و دل انگیز تبدیل کند.

تعداد بازدید : ۱,۱۲۰
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید