علی محسنی مولف کتاب تستی اقتصاد جامع کنکور

نگاه تخصصی و کیفی ، ویژگی ممتاز تالیف کتابنامه کنکور علوم انسانی

نگاه تخصصی و کیفی ، ویژگی ممتاز تالیف کتابنامه کنکور علوم انسانی
(جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰) ۱۱:۵۸

بی شک جوانان این مرزوبوم در هرجای ایران عزیز توانسته اند فعل ما می توانیم را به منصه ظهور رسانده و با ایده و خلاقیت در بسیاری از زمینه ها بدرخشند. با خبر شدیم علی محسنی فرزند آقای محمد باقر محسنی رییس روابط عمومی شرکت پتروشیمی بوشهر یکی از این جوانان تلاشگر در عرصه علمیست که در زمینه تالیف و تدریس فعالیتهای ارزنده ای داشته است . برای آشنایی بیشتر با وی گفتگویی انجام دادیم که شما را به خواندن آن ترغیب می نماییم .

بیوگرافی خود را بیان کنید؟

به نام خدا و با عرض درود و احترام خدمت شما.علی محسنی هستم؛ متولد آذرماهِ سال ۱۳۷۹ در تهران و اکنون ۲۱سال سن دارم.دانشجوی مقطعِ کارشناسیِ رشته حقوق در دانشگاه علامه طباطبایی هستم.مشاور تحصیلیِ رشته علوم انسانی، مدرّس و مولّف اقتصادِ رشته علوم انسانی نیز میباشم.

  آیا به کارهای علمی علاقمندید درچه زمینه هایی فعالیت می کنید؟

به طور کلی علاقه زیادی به فعالیت های علمی دارم. میتوان گفت شیفته یادگیری و همزمان شیفته یاددِهی هستم.طبعا حوزه اصلیِ یادگیری و فعالیت های علمی ام با توجه به رشته تحصیلی ام در رشته حقوق است. مشغول گذراندن واحد های مقطع کارشناسی رشته حقوق هستم و البته اکثر مطالعاتم هم در همین حوزه است. البته سعی میکنم تک بعدی نباشم و به تبع تدریسم مطالعاتی در حوزه اقتصاد و روانشناسی نیز دارم.در حوزه آموزش و یاددِهی هم مدرس کتاب اقتصاد و روانشناسی رشته علوم انسانی هستم.علاوه بر تسلط کامل بر کتاب و آموزش آن به دانش آموزان، سعی میکنم گاهی مطالب فراتر از کتاب که کاربردی باشد هم به بچه ها آموزش دهم.

  در خصوص تالیف کتاب تستی کنکور توضیح دهید؟

حدود یکسال و نیم پیش، بعد از اینکه برخی از ایده های جدید در حوزه تالیف درسنامه کتاب های علوم انسانی تحت عنوان کتابنامه مطرح شد؛ موسسه تخصصی علوم انسانی هومان با همکاری انتشارات مهروماه کار را آغاز کردند و برای تالیف کتاب اقتصاد هم به بنده و سرکارخانم یلدا حجتی پیشنهاد همکاری داده شد.در آن زمان من یک سال از شروع تدریسم گذشته بود، اما مسئولین انتشارات و موسسه هومان به بنده اعتماد کردند.دلیل این اعتماد نتایجی بود که پس از سال اول، دانش آموزانم کسب کردند و تعداد قابل توجهی از آنها اقتصاد را در کنکور صد درصد زدند.

ایده های هیجان انگیزی برای تالیف یک کتاب متفاوت نسبت به کتب دیگر پرورش دادیم، مانند کتابنامه، تست های پرنکته و در دسترس قرار دادن ویدیو های آموزشی برای بچه ها که با اسکن کردن Qr code ها در کتاب قابل استفاده هستند.

این کتاب یک کتاب کامل برای همه بچه ها در هر نقطه ای از ایران میباشد که حتی اگر معلم هم نداشته باشند بتوانند با مطالعه کتابنامه و دیدن ویدیو ها خودشان را آماده کنکور کنند.

  چه عاملی باعث شد که شما و همکارانتان به فکرتهیه این کتاب باشید ؟

متاسفانه در سالیان اخیر هیچ گروهی به شکل تخصصی برای بچه های علوم انسانی کتاب تالیف نمیکرد؛ اگر هم این اتفاق در گذشته افتاده، افسوس که کیفیت لازم را نداشته.لذا گروه تخصصی هومان تصمیم گرفت با همکاری انتشارات مهروماه کتب علوم انسانی را به شکل تخصصی برای بچه ها چاپ کند.

همانطور که گفتم این کتاب با هدف این چاپ شد که هر دانش آموزی در هر نقطه ای از ایران بتواند با استفاده ازاین کتاب خود را آماده کنکور کند و نگران نداشتن معلم یا تست های کافی و پرنکته نباشد.

  ویژگی های این کتاب چیست که توانست منجر به چاپ شود؟

طبعا ایده های جدیدی که به کار برده شد مانند درسنامه به سبک کتابنامه‌ای، تست های مفصل و پرنکته و Qr code ها مهمترین ویژگی های متمایز کننده این کتاب هستند.به هر حال کیفیت بالای محتوای کتاب موجب تصمیم انتشارات مبنی بر چاپ آن شد.

چاپ این کتاب چه امتیازاتی برای شما دارد؟

مهمترین امتیازی که برای خود پس از این تالیف میبینم، توفیق کمک به آموزش بچه های خوب علوم انسانی است.به هر حال به عنوان یک مدرس، خوشحالم که توانستم فکر و ایده و روش تدریسم را در قالب کتاب پیاده کنم تا تعداد بیشتری از دانش آموزان سراسر کشور بتوانند از آن بهره ببرند.

  آیا تاکنون کار شاخص دیگری در زمینه به خصوصی داشته اید؟

به عنوان دبیر و مشاور به شکر خدا و با تلاش دانش آموزان نتایج قابلی داشته ام.رتبه های۲، ۸، ۱۵، ۱۶، ۳۵، ۵۵و... در کنکور سال ۱۴۰۰شاگردانم بودند.هم دبیر اقتصاد آنها بودم و هم در تیم مشاوره ای آنها حضور داشتم.درمدارس ممتاز تهران و موسسه تخصصی هومان، مشاور و مدرس اقتصاد هستم.درحوزه تالیف، سابقه مسئولیت درس اقتصاد در پروژه های دیگر هم داشتم، مانند مسئولیت در تالیف آزمون های شبیه ساز کنکور سراسری در انتشارات مهروماه، تحت عنوان کنکوریم.

در زمینه ورزشی هم فعالیت دارید؟

در حوزه ورزش حرفه ای هم سوابقی دارم.در ورزش شنا از کودکی فعال بودم و این ورزش را تکمیل کردم و مدرک رسمی غریق نجاتی را از فدارسیون دریافت کردم.عشق و علاقه ام به فوتبال هم بسیار زیاد است.در سال۹۸ در دوره های رسمی داوری فوتبال شرکت کردم و مدرک رسمی داوری را از فدراسیون فوتبال کسب کردم.

  ارزیابی شما از موسسات وکتابهای موجود برای موفقیت در کنکور چیست ؟

متاسفانه در رشته علوم انسانی، کیفیت کار موسسات و کتب موجود در بازار چندان تعریفی ندارد. البته بعضی انتشارات ها و بعضی موسسات هم هستند که کار تخصصی و با کیفیتی ارائه میدهند.به طور کلی نمیتوانم اشاره مستقیمی داشته باشم،اما متاسفانه برخی موسسات و انتشارات ها صرفا به دنبال سود خود هستند و نظارتی بر کیفیت محصولات خود ندارند.بچه ها و خانواده ها باید گزینه های موجود را بررسی کنند و به دنبال متخصصان هر حوزه ای باشند و از متخصصان برای استفاده از کتب و خدمات موسسات، کمک بگیرند.

  آیا دراین مورد مورد حمایت سازمان یا ارگانی هم بوده اید؟ یا مستقل عمل می کنید؟

خیر، مستقلا از طرف موسسه هومان دعوت به همکاری شدم و خداروشکر انتشارات مهروماه و موسسه هومان امکانات لازم را فراهم کردند تا با تمام توانم کتاب را تالیف کنم.

چه برنامه هایی برای آینده دارید؟

انشالله تحصیلاتم را در رشته حقوق و در مقطع کارشناسی ارشد ادامه میدهم. علاقه مندم پس از اینکه در دانش بیشتری کسب کردم وارد حوزه فعالیت های حقوقی شوم.به تدریس علاقه مندم و قطعا تدریس به بچه هارا ادامه خواهم داد.برای سال آینده هم باید کتاب جدید را تالیف کنم.امیدوارم با خواست و کمک خدا برنامه هایم به خوبی پیش رود.

چه مشکلات وچالشهایی داشتید؟ آیا برای انجام اینگونه کارها نیاز به حمایت یک مرجع دولتی یا قانونی است؟

بنده به عنوان مولف کتاب متوجه مشکل خاصی نشدم.طبعا برای تالیف هر کتاب رایزنی هایی با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام میگیرد که این امور بر عهده خود انتشارات بود و بنده صرفا به تالیف محتوای کتاب پرداختم.قطعا تلاش همه بخش های انتشارات باعث شد امروز این کتاب با این کیفیت چاپ شود.

  سخن آخر یا پیشنهاد برای مخاطبان

توصیه‌ ای که همواره سر کلاس ها به دانش آموازنم میکنم را در اینجا هم مطرح میکنم و به آن دسته از مخاطبین شما که دانش آموز هستند توصیه میکنم همواره یک افق و هدفی را برای خودشان در نظر بگیرند و بی هدف سوار بر قطار زندگی نشوند.مقصدشان را معین کنند و سپس با انگیزه بیشتری برای رسیدن به آن افق تلاش و کوشش کنند.از پرسیدن و مشورت کردن و کمک خواستن نترسند و به نکات و توصیه های افراد متخصص و مجرب توجه کنند.و به خانواده ها هم توصیه میکنم همواره فرزندان خود را تشویق کنند و به آن ها کمک کنند تا هدف خود را مشخص کنند و برای رسیدن به آن تلاش کنند.

اما در پایان صحبت هایم سپاسگزاری میکنم از نشریه خانواده‌ی پتروشیمی بابت هماهنگی این مصاحبه و آرزوی موفقیت های روز افزون دارم برای این نشریه و همه عوامل محترم آن.

تعداد بازدید : ۲,۵۳۳
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید