پرنیا محمدی فرخی ، قهرمان شطرنج کشور

شطرنج بازی زندگی و بازی بزرگان است

شطرنج بازی زندگی و بازی بزرگان است
(سه شنبه ۳۰ آذر ۱۴۰۰) ۱۱:۲۱

در هفته وحدت مسابقه شطرنج ریتد با حضور شطرنج بازانی از استان های غرب کشور برگزار شد.این مسابقات به صورت آزاد و در 9 دور به روش سوئیسی به میزبانی هیأت شطرنج آذربایجان شرقی در تبریز برگزار شد و پرنیا محمدی فرخی حائز رتیه اول این مسابقات شد.با تشکر از جناب آقای محسنی رییس روابط عمومی پتروشیمی بوشهر جهت همکاری و معرفی ایشان ،مصاحبه این نشریه با این شطرنج باز عزیز را بخوانید.

پرنیا محمدی فرخی کلاس پنجم ابتدایی است وی فرزند حمید محمدی فرخی سرپرست مهندسی مکانیک پتروشیمی بوشهر است که با حضور در مسابقات استانی موفق به کسب رتبه اول کشوری در زمینه شطرنج شده است .

پرنیای 12 ساله در خصوص آغاز و علاقه خود در این رشته ورزشی می گوید، من این بازی را از پدرم یاد گرفتم و به آن علاقه مند شدم  . ازسن 7 سالگی شطرنج بازی میکنم ،چون فکر کردن را دوست دارم و شطرنج یک بازی کاملا فکری میباشد.در شطرنج اختیار تمامی مهره ها از شاه گرفته تا پیاده در دست خودم بوده و این من هستم که نحوه بازی و مبارزه را تعیین کرده وبا انجام این بازی احساس قدرت میکنم.

وی در زمینه فعالیت در خصوص تمرینات ورزشی خودعنوان می کند، تمرین را از روی کتابی که معلمم خانم شراره حملبر مشخص میکند انجام میدهم.ضمن تمرین با معلم و پدرم در سایتهای شطرنج نیز بصورت مجازی بازی میکنم .

این دختر نوجوان درباره دستیابی به این موفقیت واحساس خود از کسب این افتخار عنوان می کند: با تلاش و تمرین زیاد، قدرت فکر و محاسبه خود را تقویت نموده و توانستم در مسابقات اوپن ایپک پلاس تبریز مقام اول زیر ۱۲ سال را به دست آوردم به مقام قهرمانی کشور برسم که برای من احساس غرور و شادی وخوشحالی مضاعف داشت .

پرنیا می گوید وضع درسی من خوب است و مشکل خاصی برای شطرنج بازی کردن ندارم.وی رویاهای بزرگی دارد از جمله اینکه در آینده مهندس مکانیک شود و همزمان هم بتوانددر مسابقات شطرنج بازی کند.

وی خانواده ای نیز از جنس ورزش دارد مادرش شنا گر و پدرش شطرنج بازی می کند.البته ایشان قبلا جودو کار هم بوده است .

در خصوص کارهای روزمره و سرگرمی های دیگرش ،علاوه بر درس خواندن به حل تمرین شطرنج و تمرین ویولون وشنا هم می پردازد.

پیشنهادات جالبی به هم سن وسالان خوددارد: از جمله اینکه ، هر ورزشی دوست دارید برای آن تلاش کنید.و وقت خود را تنها با تماشای تلویزیون تلف نکنید.براساس بررسی که در اینترنت انجام دادم بازی شطرنج تأثیر زیادی در دانش آموزان بر جا می گذارد. برخی از این تاثیرات عبارتند از:

- افزایش هوش و تقویت حافظه، تمرکز، صبر، پشتکار، خلاقیت، فراست و تجزیه و تحلیل مطالب
- آموزش تصمیم گیری مستقل و سریع در موقعیت های دشوار (مانند زمان امتحانات)
- تقویت مهارت های خواندن ، زبان و ریاضیات
- تغذیه تفکر منطقی و خلاق و آموزش تفکر نقادانه
- بهبود نتایج امتحانات درسی دانش آموزان
- آموزش دست یابی به تفکر برای یافتن
- شیوه های مختلف حل مسئله
- آموزش تصویر سازی مسئله در ذهن دانش آموزان برای حل آن ها
- آموزش تجسم فضایی و ریاضی مسایل برای حل آن ها
- ابزار ویژه ای در آموزش تفکر برای حل مسایل متغیر با ارائه ترکیب های متنوعی ازمسایل پشت سرهم با هزاران احتمال متفاوت

وقتی در زمینه رضایت از امکانات وتجهیزات موجود پرسیدم پاسخش اینچنین بود، چون در شهر تبریز ساکن هستیم از امکانات راضی هستم.

پرنیا به عنوان سخن آخر اظهار امیدواری کرد که پتروشیمی بوشهر از استعدادهای بچه ها استفاده کرده و از آنها حمایت کند.وی همچنین از پدر و مادر و همچنین معلم خوبش خانم حملبر تشکر کردکه زحمات زیادی برای اوکشیده اند.

با آرزوی موفقیت بیشتر برای ایشان در زمینه های ملی و بین المللی وافتخار آفرینی های بیشتر

 

تعداد بازدید : ۵۷۳
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید