حمید سبزواری ملقب به پدر شعر انقلاب

حمید سبزواری ملقب به پدر شعر انقلاب
(شنبه ۳۰ بهمن ۱۴۰۰) ۱۴:۲۵

حمید سبزواری دارای مدال درجه یک هنر در رشته ادبیات است. وی ، شاعر اشعار مختلف حماسی، عرفانی اعم از قصیده، غزل، دوبیتی، رباعی و شعر نو است.

حمید سبزواری در سال ۱۳۰۴ در سبزوار به دنیا آمد. پدرش و پدر بزرگش هر دو شاعر بودندحمید سبزواری از سن 14 سالگی شروع به سرودن شعر کرد و اشعارش را در دفتری با نام ˈفریاد نامهˈ می نوشت که بیشتر اشعارش اجتماعی بود و این بیشتر به علت جریانهای سال 1320 و ورود متفقین به ایران و مشکلات اقتصادی و معشیتی بود.

وی ابتدا به سرودن تصنیف پرداخت که در آن زمان معمول و مرسوم شده بود و آن را در کتابفروشی می فروخت.حمید سبزواری با شرکت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش در بین هشتاد نفر رتبه سوم را کسب کرد. وی در سال 1331 ازدواج کرد و یک سال بعد از ازدواج، کودتای 28 مرداد 1332 برای حمید گرفتاری هایی به وجود آورد و او تحت تعقیب قرار گرفت و مدتی متواری بود و مدتی را در اسفراین مخفی شد.

حمید بعد از انقلاب، ضمن کار در بانک، برای انقلاب شعر و شعار می ساخت که در راهپیمایی ها و نماز جمعه خوانده می شد.یکی از این شعر ها آمریکا، آمریکا، مرگ به نیرنگ تو بود.

حمید سبزواری بعدها احساس کرد که باید کاملا در خدمت انقلاب باشد و از طریق شعر و سرود انقلابی حرکت کند به این دلیل خود را بازنشسته کرد و به صدا و سیما رفت و از آن زمان در شورای شعر مشغول خدمت می باشد.

حمید سبزواری دارای مدال درجه یک هنر در رشته ادبیات است و اولین شاعری می‌یاشد که کتاب شعرش با عنوان (سرود درد) در سال 1375 کتاب سال شناخته شد.

او به دلیل سرودن هزاران بیت شعرهای انقلابی و نیز سرودهای ویژه دفاع مقدس و انقلاب اسلامی ایران، «پدر شعر انقلاب» لقب دارد. شعر او را شناسنامه زمانمند انقلاب نامیده‌اند زیرا کمتر حادثه یا رویدادی بعد از انقلاب روی داده است که انعکاس آن در شعر او نیامده باشد.  آثار او «سرود درد»، «سرود سپیده»، «سرودی دیگر»، «تو عاشقانه سفر کن»، «بانگ جرس»، «به ننگ آمده دشمن» و… هستند.

حمید سبزواری 22 خرداد 1395 به دلیل کهولت سن و وخامت بیماری در تهران درگذشت. پیکرش به شهر سبزوار منتقل و در نزدیکی مقبره حاج ملاهادی سبزواری به خاک سپرده شد.

تعداد بازدید : ۱۴۹
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید