مهدی اصیل زاده ، همکارهنرمند و شاعر :

هنر، راهی برای آرامش و تعادل در تلاطم زندگیست

هنر، راهی برای آرامش و تعادل در تلاطم زندگیست
(دوشنبه ۱ فروردین ۱۴۰۱) ۱۲:۱۸

مهدی اصیل زاده از مهندسان صنعت پتروشیمی است که علاوه بر استعداد علمی ، توانسته است در رشته های عکاسی و نقاشی نیز هنرنمایی کند . این همکار هنرمند اهل دل هست و در سبک های گوناگون نیز اشعار بسیاری را سروده است . با وی به گفتگو نشستیم و مجال می دهیم که از فعالیت های هنری خود بیشتر بگوید.

مهدی اصیل زاده هستم که از سال 1380 در در واحد الفین پتروشیمی مارون استخدام شدم و  اکنون  در واحد های اتان،متانول،و اسمز معکوس پتروشیمی بوشهر مشغول به فعالیت می باشم .

مدارک تحصیلی من در زمینه  رشته طراحی و نقاشی از دانشکده کمال الملک تهران ، رشته بیهوشی از دانشگاه اصفهان ،شیمی از دانشگاه تهران و مهندسی طراحی فرآیند از دانشگاه ماهشهراست.

از چه هنگامی به فعالیت های هنری علاقمند شدید؟

با نقاشی وارد دنیای هنر شدم شروع به نقاشی از سن ۱۵ سالگی در سال 1372 ، از سال 1382 شروع به عکاسی  و از سال 1392تا کنون در زمینه شعر سپیدفعالیت دارم.

چه زمانی نقاشی را به طور جدی شروع کردید؟

از سال ۷۴ نگاهم به نقاشی جدی تر شد که همزمان با تحصیل در دانشگاه اصفهان در رشته بیهوشی ،در آکادمی کمال الملک تهران مشغول به یادگیری طراحی و نقاشی شدم.

عکس

در چه سبکی کار می کنید؟چرا علاقمند به این سبک هستید؟

سبک اختصاصی من اکسپرسیونیسم و آبستره و انتزاع یا تلفیقی از این دو است.به دلیل اینکه انتزاع و آبستره و کلا این نوع سبک هیچ محدودیتی ندارد و فارغ از چهارچوب و قوانین دست و پا گیر رئالیسم است.و اینکه از ابتدا خود نقاش است که پایه و اساس تابلو رو خلق می کند و همین موضوع باعث ایجاد تنوع در کار می شود.

نقاشی

چطور شد به عکاسی روی آوردید؟در چه زمینه ای بیشتر فعالیت دارید؟

در مقطعی از زندگیم،به دلایلی فضای کار نقاشی و طراحی برایم محدود شد و به همین خاطر به عکاسی روی آوردم و همزمان با کار نقاشی عکاسی رو هم ادامه دادم.در زمینه پرتره،طبیعت،مستند و عکاسی اجتماعی و.... فعالیت داشتم.

از چه زمانی متوجه شدید که استعداد شعر گفتن دارید؟به چه سبکی شعر می گویید؟

من همیشه به نوشتن علاقه داشتم و هر از چند گاهی خاطرات و اتفاقات روزمره رو می نوشتم.اما از سال ۹۵ بود که به طور جدی به شعر نوشتن پرداختم.سبک شعر من سپید  و همینطور شعر مینی مالیسم و شعر هایکو است.

شعر

آیا هنرهایتان در زمینه شغلی هم تاثیری داشته یا مرتبط بوده است؟

البته.هنر همیشه به من کمک کرده که بتونم  انرژی های منفی خودم را از بین ببرم و به واسطه آن توانستم به آرامش برسم.همیشه تنش های کاری به من فشار می آورده و از طریق هنر بوده که من تونستم در زندگیم تعادل برقرار کنم.

ماندگارترین عکس یا نقاشی که در ذهنتان تاثیر گذار بوده کدام است؟

یکی از تابلو هایی که ۲۸ سال پیش کشیدم‌ و میشه گفت اولین نمونه کار من در زمینه انتزاع و اکسپرسیونیسم بود.پرتره ای با سه رنگ اصلی و پشت زمینه آبی که به کار من به سمت آبستراکسیونیسم جهت داد.

رنگ غالب بر نقاشی هایتان چه رنگی است؟

من از رنگهای اصلی آبی لاجوردی، زرد کادمیوم و قرمز ماژنتا و رنگهای مکمل این سه رنگ بیشتر استفاده می کنم.انرژی و خلوصی که در این ۳ رنگ وجود داره همراه با تضاد و کنتراست بالا در ترکیب ها یشان به هدفی که دارم نزدیکترهست.

آیا تصویرها پیامی برای ما دارند؟

هر تصویری طبیعتا بازتاب دهنده اندیشه،فکر،خلاقیت و توانایی یک هنرمند است و جدای از سبک و ابزار بکار برده شده فرد را وادار می کند که در برابر انچه به تصویر کشیده شده تفکر و خیالپردازی کند و خود را در فضای ان اثر قرار بدهد،به نظر من تصاویر همیشه گویا تر از متن و نوشته ها هستند.

نظرتون درباره هنر چیست؟

هنر انتقال عواطف و احساسات هنرمند به فرد است،هنرمند با خلق اثر انچه را که افراد عادی از درک آن عاجز هستند را قابل فهم می کندبه نقل از تولستوی:هنر و ادبیات ا، عالیترین تجلیات جمال الهی و به وجود آورنده عالی ترین لذت های روحی و معنوی برای انسان  را تعریف می کند.

به کدامیک از هنرهای مذکور بیشتر علاقمندید و در آن زمینه بیشتر فعالیت می کنید؟

به هر سه به یک اندازه علاقمند هستم و نمیتوانم آنها را از همدیگه جدا بدونم،چون به آنها بعنوان ابزاری نگاه می کنم تا بتوانم ایده ای که در ذهن دارم را خلق کنم حالا با هر کدام که بشوداماوقتی در منطقه حضور دارم از آنجا که فضای کار رو ندارم بیشتر شعر می نویسم،چون ابزار زیادی نمی خواهد،اما در زمان های استراحت بیشتر به نقاشی و عکاسی می پردازم.

آیا نمایشگاهی در خصوص عکس و نقاشی برپا کرده اید؟

سال1384 ؛اولین نمایشگاه انفرادی نقاشی ،تهران
سال1388؛نمایشگاه عکس و نقاشی
سال 1393؛نمایشگاه نقاشی آبستره،تهران
سال 1396;نمایشگاه انفرادی عکس؛ تهران

عکس

 کتاب های چاپ شده در زمینه شعر را ذگر کنید؟

کتاب های چاپ شده با موضوع شعر سپید:
1_چهل کلاغ برای رفتن ات
2_دستهایم در تاریکی جا مانده اند
3_گیسوی خواب هایم را پس بده
4_کودتا علیه خودم
5_پازل های ناتمام
6_مغناطیس
7_سیگارها پر از اندیشه اند
8_سه آ
9_بی نقطه اول سطرانتشارات آنان

 

شعر
برنامه های جدیدی برای آینده دارید؟

بله،دو کتاب شعر مشترک دارم که تا منتظر چاپ آنها هستم و یک کتاب از شعرهای سپید که امسال سروده ام و همینطور چاپ آثار عکاسی و نقاشی هایم.

در سطح بین المللی هم فعالیت دارید ؟

خیر،در سطح بین المللی فعالیت نداشته ام.به دلیل اینکه سطح  کار فرق می کند و احتیاج به روابط ،اسپانسرها و هماهنگ کننده های برتری هست که من دسترسی به آنها ندارم

آیا به ورزش هم علاقمندید؟

بله.از سن ۱۲ سالگی تا الان ورزش می کنم.رشته دو میدانی و دو ۸۰۰ متر کار می کنم.

جایگاه هنر در ایران را چطور ارزیابی می کنید؟

هنر ایران یکی از غنی‌ترین میراث هنری در تاریخ جهان است و دربرگیرنده بسیاری از رشته از جمله معماری، نقاشی، بافندگی، سفالگری، موسیقی، خوشنویسی و فلزکاری می‌باشد.هنر ایران مستقل از مکان و زمان پیدایش، منعکس کننده روحیه و تمایلات ایرانی ها می باشد نکته دیگری که بنظر می رسد, تنوع آثار هنری است که نشان می دهد ایرانیان باستان , در مناطق مختلف مهارت های بالایی داشته اند.
بعنوان مثال نگارگری و مینیاتور و خصوصا معماری ایرانی دارای دانش بومی و پیشینه ای طولانی است و معماری در طول تاریخ همواره به عنوان عالی ترین بخش هنر ایران شناخته شده که در دوره هخامنشیان و ساسانیان برتر بوده است.

برای کسانی که دوست دارند در زمینه هنرهای بصری فعالیت کنند چه پیشنهادی دارید؟

ابتدا هدفشان را تعیین کنند و از خودشان مطمئن باشند که توی کدام رشته توانایی و استعداد دارند و سپس با همه توان و امکاناتشان به سوی هدف گام بردارندو پشتکار و تمرین مداوم داشته باشند.در این صورت حتما موفق می شوند.

سخن آخر با خوانندگان

شرایط امروز ما طوری است که تنش و استرس جزو لاینفک زندگی هامون شده،با یادگیری یکی از هنرهای هفت گانه حتی به مقدار کم میتونید توی اوقات فراغت خودتون،با هنری که یادگرفتید انرژی های منفی و استرس ها رو از خودتون دور کنید.

با تشکر از آقای محسنی رییس محترم روابط عمومی پتروشیمی بوشهر جهت هماهنگی این مصاحبه و آرزوی موفقیت برای همه همکاران صنعت پتروشیمی

تعداد بازدید : ۱,۲۱۰
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید