مریم مرادنژاد حافظ قرآن :

قرآن در تمام ابعاد زندگی نجاتبخش انسان است

قرآن در تمام ابعاد زندگی نجاتبخش انسان است
(پنج شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۱) ۰۹:۳۴

مریم مرادنژاد، کارشناس بهداشت حرفه ای در شرکت ملی صنایع پتروشیمی است که از سال 95 تاکنون موفق به حفظ 20 جزء از قرآن کریم شده و در بسیاری از مسابقات استانی , وزارت نفت و کشوری رتبه های برتر را کسب کرده است . در این شماره و در ماه مبارک رمضان با این همکار عزیز گفتگویی انجام دادیم تا از معنویت این کتاب آسمانی بیشتر بهره مند شویم.

خودتان را معرفی کنید؟

 مریم مرادنژاد، کارشناس بهداشت حرفه ای متولد سال 1372 هستم. از طریق نیروی پیمانکار جذب شرکت پتروشیمی شدم.

 چند سال است که در امر حفظ قرآن فعالیت دارید؟چند جزء حافظ هستید؟

از دوران دبستان فعالیت های قرآنی انجام می دادم ولی از سال 1395 به صورت پیوسته حفظ قرآن را شروع کردم. حافظ 20 جزء از قرآن کریم هستم.

 چه انگیزه ای باعث شد تا شما به حفظ قرآن بپردازید؟

سال اخر دانشگاه مرحله کشوری مسابقات وزارت بهداشت در مشهد برگزار میشد که حداقل محفوظات 5 جزء بود. به شوق و عشق امام رضا(ع) استارت زدم و حفظ خود را شروع و به مرحله کشوری راه پیدا کردم . البته که مشهد کنسل شد و به شیراز رفتیم.

روش شما در حفظ آیات قرآن چگونه بود؟

من حفظ قرآن را خودم و بدون هیچ استاد و کلاسی انجام می دادم. با توجه به معنی آیات و گوش دادن به تلاوت استاد منشاوی و تکرار آن حفظ خود را پیش بردم.

به نظر شما بهترین شیوه برای حفظ چیست؟

به نظر من شرکت در کلاس حفظ قران و یک مربی قرآن خیلی مهم است. چون حضور در جمع باعث میشود که استرس خواندن در جمع به حداقل برسد و ایراد ها توسط مربی گرفته شود.

آیا در کلاس قرآن یا دوره خاصی دراین زمینه شرکت کردید؟

خیر. کلاس به صورت متفرقه مثل تجوید و روخوانی و صوت و لحن گذراندم ولی حرفه ای دنبال نکردم و بیشترین تاثیر پذیری را از گوش دادن به تلاوت اساتید کسب کردم.

میزان مطالعه شما در زمینه قرآن چقدراست؟

سعی می کنم روزانه 2-3 جزء مرور داشته باشم، در ایام مسابقات تقریبا روزی 5 جزء مرور دارم.

به نظر شما زندگی با قرآن مجید چه تاثیری بر روی زندگی شما گذاشته است؟

برکات قرآن در تمام زمینه ها اعم از مالی ، اجتماعی ، کاری ، شخصیتی و ... در زندگی ادم تاثیر می گذارد. یعنی تو زندگی مانند محافظ عمل می کند. هرجا حتی فردی خطا هم کند باز همین قرآن انسان را نجات می دهد. پارتی من در این دنیا قرآن بوده و من هرچی در زندگیم دارم از برکات قرآن هست. امیدوارم پارتی من در اخرت هم قران باشد.

درچه مسابقات قرآنی شرکت کرده اید و چه عناوینی که کسب کرده اید ؟

رتبه های برتر حفظ 10 و 5 جزء در مسابقات وزارت بهداشت در مرحله کشوری و دانشگاهی
رتبه دوم حفظ 5 جزء در مسابقات استانی اوقاف
رتبه دوم حفظ 10 جزء در مسابقات وزارت نفت
رتبه اول حفظ 10 جزء در مسابقات کشوری پتروشیمی
رتبه 2 و 3 حفظ موضوعی قرآن کریم در مسابقات کشوری وزارت بهداشت

هم اکنون در زمینه قرآن چه فعالیت هایی دارید؟

در حال حاضر برای مسابقات در وزارت نفت و اوقاف آماده میشوم. در کلاس های اموزشی لحن الاداء شرکت می کنم. مربی حفظ یکی از دوستان هم هستم و در امر حفظ قرآن راهنمایی و مشاوره می دهم.

کدام ایه قرآن یا سوره ان را ویژه دوست دارید وپیام قرآن برای ما چه می تواند باشد؟

به نظرم تمام قرآن پر از شگفتی و قشنگی و واقعا دوست همیشگی من بوده ولی آیه 48 سوره نساء (إِنَّ اللَّهَ لَا یَغْفِرُ أَنْ یُشْرَکَ بِهِ وَیَغْفِرُ مَا دُونَ ذَٰلِکَ لِمَنْ یَشَاءُ ۚ وَمَنْ یُشْرِکْ بِاللَّهِ فَقَدِ افْتَرَىٰ إِثْمًا عَظِیمًا) که به نظرم امید بخش ترین آیه است چون در این آیه خداند میفرمایند که همه گناهان را به جز شرک می بخشد. هیچ وقت هیچ وقت از رحمت و مهربانی خدا ناامید نشویم. خدا همه گناهان می بخشد .
یه آیه دیگه هم هست که تو سوره بقره ایه 222 (إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ التَّوَّابِینَ ) یعنی خداوند بسیار توبه کنندگان را دوست دارد. صد بار گر توبه شکستی باز آی .... هر بار گناه کردیم نگیم که خدا دیگه مارا نمی بخشه هرچند بار اگر گناه کنیم باز میگه برگرد و توبه کن و آغوششو برای ما باز می کنه ... من اینو تو زندگیم با تمام وجودم حس کردم ... به مو میرسه اما نمیزاره پاره بشه....

یک حافظ، چه وظایفی را در قبال قرآن و دیگران دارد؟

خب مهمتر از حفظ قرآن عمل به آن است. من اول از همه باید خودم به فرامین قرآن عمل کنم تا بتونم جلوه قرآن را به نمایش گذارم . به عمل برآید به سخن دانی نیست.

دیگران را هم تشویق به حفظ قرآن می کنید؟

بله و تا جایی که بتوانم کمک و راهنمایی میکنم اما همیشه گفتم که اصل قرآن عمل به آن است.

به نظر شما اگر تعداد حافظان قرآن زیاد شود، عاملان به قرآن هم زیاد خواهند شد؟

به نظر من حتی اگر کسی قرآن حفظ کند بدون اینکه به ان عمل کند کم کم خود قرآن در وجود فرد ریشه دوانده و کم کم در عمل هم نمایان میشود. به همین دلیل حفظ کردن آن خیلی میتواند در زندگی و اعمال فرد تاثیر بگذارد. البته این مسیر همت و تلاش فراوان طلب میکند.

فکر می کنید رمز موفقیت شما در حفظ قرآن چه چیزی بوده است؟

عشق ائمه و معصومین ( ع ). همیشه برای انجام کارهای بزرگ یه انگیزه خیلی قوی نیازمند است و من فکر می کنم سعادت حفظ قرآن امام رضا (ع) به من هدیه دادند. چون عشق به آقا بود که باعث شد من با انگیزه ای قوی در این راه ادامه بدم.

برای علاقه مندان به حافظ شدن چه پیشنهادی دارید؟

شاید اول کار یکم سخت باشه و اذیت بشید ولی وقتی از حفظ قرآن را با صوت زیبا بخوانید حسی که درون آدم جاری میشود خیلی قشنگ و حال خوبی نصیب دلتان میشود. به نظر من قرآن هم اثرات دنیوی داره هم اثرات اخروی که هردو بهترین ها را نصیب انسان میکند.

درآخراین مصاحبه بفرمایید چه آرزوهایی دارید؟

امیداوارم قرآن همیشه نگهدار همه باشد. طبقه حدیث ثقلین که پیامبر می فرماید : " من در میان شما دو چیز باقی می‌گذارم که اگر آن‌ها را دستاویز قرار دهید، هرگز گمراه نخواهید شد: کتاب خدا و عترتم که اهل بیتم هستند.‌ای مردم بشنوید! من به شما رساندم که شما در کنار حوض بر من وارد می‌شوید، پس من از شما درباره رفتارتان با این دو یادگار ارزشمند سؤال خواهم کرد، یعنی کتاب خدا و اهل بیتم."

سخن آخر؟

انشالله علاوه بر حفظ قران عمل کننده به آن باشیم و حداقل روزی یک صفحه تلاوت همراه با تامل و تفسیر داشته باشیم.

با آرزوی عاقبت بخیری برای همه دوستان و همکاران عزیز.

تعداد بازدید : ۸۱۳
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید